Septum Deviasyonu

Septum Deviasyonu

Diğer adı burun kemiği eğriliği olan septum deviasyonu; birçok yerde deviasyon olarak geçmektedir. Burun orta duvarının orta hattan kayması yüzünden ortaya çıkan burun tıkanıklığı hali olarak bilinmektedir.

Burnun yapısı ortadan ikiye ayrılmış bir tünel olarak bilinmektedir. Söz konusu duvara septum nasale adı verilmektedir. Ancak, her bir tünelin genişliği ve uzunluğu birbirine eşit olduğu zaman tam anlamıyla sağlıklı bir burun yapısından bahsetmek mümkün olmaktadır. Sağlıklı bir burun; ön kısmındaki giriş deliğindeki darlığın hemen arkasından genişlemektedir. Geniş yerde havanın ısınması, nemlenmesi, süzmesi ve belli bölgelere yönlendirmesi ve bu sayede hemen arkasında bulunan üst boğaza geçişe izin vermesi mümkün olmaktadır.

Girişten başlamak üzere çıkışa kadar burnun herhangi bir yerinde sorun olması; aynı zamanda hava geçişinin engellenmesi anlamına gelmektedir. Burun orta duvarının yapmış olduğu kabarıklık, çıkıntı ve tümsek; hava geçişinin engellenmesine neden olan en büyük unsur olarak bilinmektedir.

Septoplasti

Septum Deviasyonu Neden Meydana Gelir?

Burun orta duvarı; burnun tüm yapılarıyla beraber henüz anne karnında gelişmeye başlamaktadır. Söz konusu gelişim süreci; kişinin 17-18 yaşına kadar sürmektedir. Bu dönemin bitmesinin ardından ise burun gelişimi sona ermektedir. Ancak, burnun eğri olarak büyümesi ve gelişim sürecinde buruna alınan küçük veya büyük darbelerden dolayı burun orta duvarının eğri olarak genişlemesi söz konusu olmaktadır.

Septum deviasyonu; toplumun ortalama %80’lik kısmında görülmektedir. Fakat, bu vakaların önemli bir kısmının hafif olduğunu söylemek gerekir. Erkek ve kadınlar arasında rahatsızlığın boyutları noktasında herhangi bir fark bulunmaz. Hastalığın ilerleyen aşamalarında ise tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanı sıra, septum deviasyonunun ortaya çıkış dönemi farklı olabilir. Bazı kişilerde doğum sırasında ortaya çıkarken bazı insanlarda ise ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Sorunun ya hiç fark edilmemesi ya da geç fark edilmesi söz konusu olmaktadır. Kişilerin bilhassa orta yaşan geçtikleri dönemde yapılan kontroller sonucunda bu tür bir rahatsızlığa rastlanmaktadır.

Septum deviasyonunun belirtileri bulunmaktadır. Tek veya çift yönlü burun tıkanıklığı, burunda akıntılı veya tıkalı hal, sık sinüzit ve burun kanamaları; bu belirtiler arasında yer almaktadır.