Yüze Dolgu Uygulamaları

Yüze Dolgu Uygulaması

Dolgu uygulamaları sayesinde insanların daha genç bir yüze sahip olmaları sağlanmaktadır. Medikal estetik alanında en çok tercih edilen dolgu uygulamalarının başında ise yüze dolgu uygulaması gelmektedir. Hyalüronik asit; bilhassa dolgu uygulamalarında en çok kullanılan dolgu maddesi olarak dikkat çekmektedir.

Yüz dolgusunu gerekli kılan birçok sebep bulunmaktadır. Her şeyden önce, cildin yaşlanmasına bağlı olarak kollajen, hyalüronik asit ve elastik doku miktarında azalma meydana gelmektedir. Bu noktada, azalan hyalüronik asidin küçük iğneler yardımıyla cilt altındaki sorunlu bölgelere enjekte edilmesi sağlanmaktadır. Hyalüronik asit; jel kıvamında olmakla beraber cildin su tutma kapasitesini arttırmaktadır. Ayrıca, yoğunluk sağlanmasına neden olmaktadır.

Yüz dolgusu; birçok farklı şekilde kendisini göstermektedir. Yüzdeki asimetrik çökükler başta olmak üzere hacim kaybeden dudaklar, yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan göz altları, yanaklar, nazalobial çizgiler dolguların kullanım alanları olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra, çok bilindik bir terim olan yüzdeki altın oranını yaratmak adına kısa çenelere uygulanan dolgular sayesinde insanların aradıkları estetik görünüme sahip olması sağlanmaktadır. Günümüzde, yüz dolgusu olarak kullanılabilen farklı markaların ürünleri ve bunların birden çok çeşidi bulunmaktadır. Ancak, hastanın durumuna göre doktorun hangisini kullanacağına karar vermesi gerekmektedir.

Yüze Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Yüze dolgu uygulamasının öncesinde krem veya enjeksiyon kullanılarak anestezik madde uygulaması yapılmaktadır. Bu işlemin ardından bir süre beklenmektedir. Bir sonraki aşamada ise cilt; antiseptik madde ile temizlenmektedir. Buna ek olarak, enjeksiyon yöntemi kullanılarak birkaç yerden girilecek şekilde uygulama yapılmaya devam edilmektedir. Bu noktada, çökük alanının derinliğine bakılarak birden fazla dolgu maddesi kullanılabilir. Derin çökmenin meydana geldiği durumlarda ise ilk uygulamanın ardından üç ay geçmesiyle beraber tekrar yapılması sayesinde pozitif sonuçlar elde edilmektedir.

Yüze dolgu uygulamasının ertesindeki ilk üç gün boyunca insanların yoğun fiziksel aktivitelerden kaçınması gerekir. Aynı zamanda, masaj yapılmamalıdır. Sıcak ve soğuk ortamlardan kaçınmak gerekir. Yüzdeki kızarıklık veya şişlik kaybolana kadar insanların kendini koruması şarttır. Yüzdeki gözle görülür belirtilerin kaybolmasının ardından ise cilt bakım ürünleri kullanımına başlanabilir. Yüze dolgu uygulamasının birtakım yan etkileri olabilir. Kızarıklık, şişlik ve morluk gibi yan etkiler geçicidir.

Işık Dolgusu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Yeni bir yöntem olmakla beraber cilde ışığı yansıtma kapasitesini geri vermek adına mezoterapi ve dolgu teknikleri arasında uygulanan bir konsept olarak dikkat çekmektedir. Aralarında üçer hafta bulunan üçer seans uygulaması sayesinde başarılı sonuçlar vermektedir. Bilhassa birinci enjeksiyon ve kümülatif seanslardan itibaren verimli sonuçlar gözle görülür hale gelmektedir.

Işık dolgusunun uygulanması son derece basittir. Ciltte hali hazırda bulunan doğal içeriklerin özel seleksiyonu ve hiyalüronik asit bazlı özel formül; cilde verilerek uygulanmaktadır. Bu sayede, cildin antioksidan korunması ve alt derinin tekrardan yoğunlaştırılması söz konusu olmaktadır.

Yüz Dolgusunun Yan Etkileri Var Mı?

Yüz dolgusunun yıllar içerisinde gelişmesinin bir sonucu olarak estetik ve yarı estetik dolgu maddeleri kullanılmıştır. Ancak, bu maddeler, kişilerin vücut yapılarına bağlı olarak birtakım yan etkiler göstermeye başlamıştır. Bu yüzden, hyalüronik asit adı verilen herhangi bir yan etkisi olmayan dolgunun kullanılması söz konusu olmuştur. Bu dolgunun vücuda herhangi bir zararı olmayacaktır. Fakat, yüz dolgusu yaptırmayı düşünenlerin yine de uzman hekimlerden konuyla alakalı bilgi alması gerekmektedir. İşlem öncesinde hekim tarafından talep edilen tüm tetkikler yaptırılmalıdır.

Yüz dolgusu; altı ila 12 ay arasında etkili olmaktadır. Ayrıca, uygulanmasıyla beraber hastada şeklini almaktadır. Şişlik oluşsa dahi en çok bir hafta içerisinde geçmektedir.