Ultrasonik Rinoplasti Nedir?

Ultrasonik Rinoplasti Nedir?

Yüzün dış görünüş açısından ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Yüzde bulunan şekil bozukluklarının yaratmış olduğu fiziksel ve psikolojik sorunlardan dolayı birçok insanın hayatı kabusa dönmektedir. Bilhassa burun bölgesinde yaşanan şekil bozuklukları; hem estetik hem de sağlık açısından birçok problemin kaynağı olmaktadır. Bu noktada, burun estetiği operasyonu geçirmek zorunlu hale gelmektedir. Burun estetiği operasyonları; geçmişe kıyasla çok daha etkili bir şekilde yapılmaktadır. Bu sayede, burundaki şekil bozuklukları en kısa sürede giderilmektedir. Ayrıca, kişinin rahat bir şekilde nefes alıp vermesi sağlanmaktadır.

Ultrasonik rinoplasti ise farklı bir ameliyat türü olmakla beraber temelde benzer etki yaratmayı amaçlamaktadır. Bu yöntem ile bilhassa burun ameliyatlarının ertesinde meydana gelen morluk ve şişlikler sorun olmaktan çıkmaktadır.

Ultrasonik Rinoplastinin Farkı Nedir?

Ultrasonik rinoplasti; burun kemiklerinin yumuşak dokuya herhangi bir zarar vermeden kaleme benzeyen oldukça ince aletlerle kesilmesi işlemidir. Klasik rinoplasti ameliyatlarına kıyasla bu yöntemde burun kemikleri; istenilen yerden hem de daha kolay bir şekilde kesilmektedir. Ultrasonik olarak yapılan bu işlemlerde üstte ve altta bulunan kemiklere, yumuşak dokulara, damar yapılarına, kılcal damar yapılarına ve sinir yapılarına herhangi bir zararın gelmesi mümkün değildir. Bir başka deyişle, bu ameliyat, oldukça ince bir iş olarak yapılmaktadır. Daha ince ve zarif burun sırtları sayesinde insanlar ortaya çıkan görüntüden dolayı kendilerini daha mutlu hissederler.

Ultrasonik rinoplasti işlemlerinde burun kemiklerinin kesilmesinde herhangi bir çekiç veya keski kullanılmaz. Yalnızca ses dalgalarıyla söz konusu kesme işlemleri yapılmaktadır. Yumuşak doku ve damar yapılarına herhangi bir zarar verilmemesi ile beraber yalnızca burun kemiklerinin kesilmesinden mütevellit herhangi bir kanama gerçekleşmez. Kanamanın olmamasından kaynaklı olarak diğer burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi ameliyat sonrası morluk veya şişlik meydana gelmesi mümkün değildir.

Ultrasonik rinoplasti yapılırken kontrol her zaman cerrahta olmaktadır. Kemik kesilme işlemlerinin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Kemiğin tıpkı kalemle çizer gibi çok ince bir şekilde istenilen yerden kesilmesi ve bu sayede kemik şekillendirmesi yapılması gerekmektedir. Bu tür işlemlerde işi şansa bırakmak çok büyük bir hatadır. Ameliyatın sonucuyla alakalı bir öngörünün yapılması sayesinde çok daha başarılı sonuçlar alınmaktadır. Daha zarif ve güzel burunlar elde etmek isteyenlerin tercihi her zaman ultrasonik rinoplasti olmalıdır. Ultrasonik rinoplastiden faydalanmak isteyenlerin aklında bu işlemlerin kimler için uygun olduğuna dair sorular bulunmaktadır. Ancak, bu yöntem, neredeyse tüm hastalarda sorunsuz olarak uygulanabilir. Revizyon hastalarının yanı sıra ilk kez burun estetiği ameliyatı geçirecek olan hastalar için de uygun olduğunu ifade etmek gerekir.

Ultrasonik rinoplasti konusunda hastaların yüz özellikleri de pek dikkate alınmamaktadır. Hastanın ince derili veya kalın derili olmasından bağımsız olarak bu işlem uygulanmaktadır. Sonuç olarak, günümüzdeki tüm hastaların ultrasonik kemik şekillendirmesi için son derece uygun özellikler taşıdığını ifade etmek gerekir. Birçok kişinin kabusu olan burun estetiği ameliyatlarının ardından meydana gelen morluk ve şişlikler; bu yöntem sayesinde sorun olmaktan çıkmaktadır.

Ultrasonik Rinoplasti İçin Herhangi Bir Yaş Sınırı Var Mı?

Ultrasonik rinoplasti geçirmek isteyenlerin aklında bu işlem için herhangi bir yaş sınırının olup olmadığına dair sorular bulunmaktadır. Ancak, herhangi bir yaş sınırının olmadığını ve her yaştan hastanın bu ameliyatı geçirebileceğini ifade etmek gerekir. Günümüzde 70’li yaşlarına gelen hastalara dahi bu işlem sorunsuz bir şekilde uygulanmaktadır. Alt yaş sınırı ise kızlarda 14-15, erkeklerde ise 17-18 olarak farklılık göstermektedir.