Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti Nedir?

Yüzün ilk bakışta en çok dikkat çeken bölge olmasından mütevellit bu bölgede bulunan şekil bozukluklarının ivedilikle çözülmesi gerekir. Yüzde bulunan sorunların kısa zaman içerisinde giderilmesi hem estetik hem de psikolojik açıdan önem taşımaktadır. Birçok insan burun bölgesinde sorunlar yaşamaktadır. Ancak, tıp alanında uygulanan tekniklerin gelişmesi ve yenilikçi yöntemlerin piyasaya çıkmasından dolayı burun ile ilgili sorunlar en kısa zamanda çözülmektedir. Bilhassa burun ameliyatları; geçmişe kıyasla çok daha başarılı ve sorunsuz bir şekilde yapılmaktadır. Tıp dilinde burun estetiği uygulamalarına rinoplasti adı verilmektedir. Rinoplasti ile hem estetik hem de sağlık açısından çok daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Burun bölgesindeki bozukluğun ortadan kaldırılmasına ek olarak kişi; hem hayalinde yüz görünümüne sahip olur hem de nefes alışverişini sorunsuz olarak yapar.

Rinoplasti; diğer estetik operasyonlara kıyasla daha sık uygulanmaktadır. Burun bölgesinde doğumsal, sonradan meydana gelen veya travmaların ertesinde ortaya çıkan şekil bozukluklarının giderilmesi noktasında önemli bir işleve sahiptir. Şekil bozukluğunun estetik kaygılarla ortadan kaldırılmasının dışında solunum problemlerinin çözülmesi noktasında rinoplastiye ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak, hangi sebepten dolayı burun estetiği operasyonu yapılırsa yapılsın, burundaki solunum operasyon yolunun en iyi şekilde çalışabilir hale getirilmesine dikkat edilmelidir. Rinoplasti sırasında burnun yeniden şekillendirilmesinin yanı sıra şekil bozukluklarının giderilmesi ve burnun bir bölümünün tekrar değiştirilmesi gibi amaçlarla hareket edilmektedir.

Rinoplasti Neden Yapılır?

Rinoplasti yapılmasının birden çok sebebi bulunmaktadır. Her şeyden önce, burunda bulunan doğumsal veya sonradan ortaya çıkmış gelişimsel bir bozukluğun yarattığı nefes alıp vermeye ilişkin sorunların ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Solunum problemlerine sebep olarak kişinin hayatını çekilmez hale getiren şekil bozukluğu dıştan rahatlıkla fark edilebilir olabileceği gibi burnun iç kısmında bulunan ve dışarıdan fark edilmeyecek bir bozukluk da olabilir. Bunun yanı sıra, burnunun görünümünden rahatsız olan kişiler de rinoplastiye başvururlar. Bilhassa burnun kemik kısmında ortaya çıkan eğrilik veya çıkıklık başta olmak üzere kıkırdak yapısında görülen şekil bozuklukları, aşırı büyük bir burun, burun yapısının asimetrik olması gibi sebeplerden dolayı estetik operasyon geçirmek isteyen insanlar bulunmaktadır.

Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Rinoplasti; genel anestezi altında yapılan bir operasyon türüdür. Bazı rinoplasti ameliyatlarının cerrahların yapacağı küçük dokunuşlardan ibaret olduğunu ifade etmek gerekir. Bu tür işlemlerde genellikle lokal anestezi uygulanmaktadır. Rinoplasti ameliyatları; genel olarak iki saat sürmektedir. Ayrıca, ameliyat öncesi yapılan uygulamalar ve yine ameliyatın ardından müşahede süreleriyle beraber rinoplasti operasyonunun kişinin en fazla bir gününü alacağını söylemek gerekir.

Burun estetiği operasyonlarında tercih edilen iki farklı yöntem bulunmaktadır. Açık rinoplastide burun delikleri arasından küçük bir kesi açılmaktadır. Söz konusu kesi sayesinde cerrahın görüş açısı genişletilmektedir. Açık rinoplasti; burnundaki şekil bozukluğu sorunu daha ciddi olan veya geçmişte farklı bir burun estetiği operasyonu geçirmiş insanlara uygulanmaktadır. Görüş açısının geniş olmasından dolayı tercih edilen açık rinoplasti; iyileşme sürecinin daha uzun olması gibi bir dezavantaja sahiptir. Kapalı rinoplasti ise yapılan kesinin burun deliklerinin içerisinde kalması ile uygulanmaktadır. Bu işlemler sırasında cerrahın görüş alanı çok daha kısıtlıdır. Fakat, iyileşme süresinin daha kısa olması ve işlemin ertesinde yüzde herhangi bir iz kalmamasından dolayı tercih edildiğini ifade etmek gerekir. Kapalı rinoplasti; daha küçük boyutlardaki burun şekil bozukluklarının ortadan kaldırılması için uygulanan bir yöntemdir.

Rinoplastinin ertesinde hastanın iyileşme süreci ağrılı olarak gerçekleşmektedir. Bu noktada, hastaya ivedilikle birtakım ağrı kesiciler verilmelidir. Son olarak, bu işlem ertesinde hastaların en çok bir gün içerisinde iyileştiklerini söylemek gerekir.