Revizyon Burun Estetiği(Rinoplasti)

revizyon_burun

Revizyon Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti ameliyatının ardından hastanın bazı beklentileri gerçekleşmemiş olabilir. Ayrıca, zaman içerisinde istenmeyen bir görünüm veya ilk halinden farklı bir tablo ile karşılaşmak da söz konusu olmaktadır. Bu gibi hallerde, önceden bir rinoplasti ameliyatı geçiren ve bu ameliyatın ardından kalıcı yapısal veya estetik problemin giderilmesi amacıyla yapılan rinoplasti ameliyatlarına revizyon rinoplasti adı verilmektedir.

Revizyon Rinoplasti Neden Gerekli?

Rinoplasti ameliyatlarının ardından revizyon ihtiyacı hissedilmektedir. En tecrübeli cerrahlarda dahi bu ihtiyaç; %3 ile %15 arasında farklılık göstermektedir. Revizyon farklı amaçlarla da yapılabilir. Kontur ve pozisyon düzeltmelerinin yanı sıra ciddi yapısal sorunlara yönelik olarak kapsamlı bir ameliyat için de gerekli olabilir. Belirgin doku ve destek kaybının olduğu hallerde daha önce ameliyat edilmemiş bir buruna kıyasla daha tecrübeli ve karmaşık teknikleri bilen bir cerraha ihtiyaç duyulmaktadır.

Revizyon rinoplasti; yalnızca görünümden rahatsız olan kişilerin başvurduğu bir işlem değildir. Birinci ameliyatın ardından ciddi derecede solunum problemi çekenlerin de ikinci ameliyat sayesinde kendilerini daha rahat hissetmek istemeleri söz konusudur. Burun işlevi onarımı zemininde estetik düzenlemenin yapılması bu ameliyatın en büyük amaçları arasında bulunmaktadır. Canlı dokunun sabit kalabilen bir yapı olmamasından dolayı revizyon rinoplasti gerekli olmaktadır. Cerrahi girişim sayesinde iyileşme döneminde yanıt veren, uyum gösteren ve değişim sağlayan bir süreç yaşanmaktadır. Kısa dönemdeki görünüm farklarının yanı sıra uzun dönemde de doku değişimi devam etmektedir. Bu noktada, revizyon rinoplastide doğal görünüm kriterinden asla ödün verilmez. Dokunun ve zamanın ameliyata vermiş olduğu tepki dikkate alınarak cerrahi teknikler uygulanmaktadır.

Revizyon Rinoplasti Hangi Durumlarda Gereklidir?

 • Hastanın derin nefes aldığı durumlarda burun valfinin kapanması ve burun içerisine yeteri kadar hava girmemesi problemi
 • İlk ameliyatta burun sırtındaki kemerin olması gerektiği kadar alınamamasına bağlı olarak ortaya çıkan şekil bozukluğu
 • İlk ameliyatta burun ucundaki düşüklük sorununun giderilememesi veya burun ucunun şiş gibi görünmesi
 • İlk operasyon sırasında burun ucunun çok kaldırılması yüzünden burun deliklerinin karşıdan bakıldığı zaman görünmesi
 • Ameliyatın ertesinde yüz ile burun arasında orantısızlık olması
 • Yüze kıyasla burnun yeterince küçültülmemesi veya olması gerektiğinden daha çok küçültülmesi

Revizyon Rinoplasti Nasıl Yapılmalıdır?

Burun estetiği ameliyatlarının yüzde 7’si ile 10’u istenmeyen şekilde sonuçlanmaktadır. Söz konusu operasyonların ardından ikinci bir operasyona gereksinim duyulmaktadır. Şekil bozukluğunun yanı sıra estetik ve fonksiyonel sorunlar da revizyon rinoplasti ameliyatını gerektiren durumlar arasında bulunmaktadır. Fakat, revizyon rinoplasti ameliyatının yapılabilmesi için ilk ameliyatın ardından ortalama bir yıl geçmesi gerekmektedir.

Burun estetiği operasyonlarının estetik ve fonksiyonel olması gerekir. Görünüş açısından daha güzel ve aynı zamanda insanın daha rahat nefes alabileceği bir buruna sahip olması gayet doğal bir istektir. Bu bağlamda, işlemler sırasında en dar yerin burun kökü oluşuna çok dikkat edilmelidir. Burun şeklinin uca doğru hafif genişleyerek gelmesi bilhassa estetik açıdan en doğru görüntüyü yaratacaktır. Ancak, estetik bir burun oluşturma sürecinde bazı anatomik bölgelerin deforme edilmesine rastlanmaktadır. Kemik çatının daraltılması, kıkırdak çatının küçültülmesi ve burun ucunun inceltilmesi; klasik estetik burun ameliyatlarının normal süreçleri arasında bulunmaktadır. Ancak, cerrahi işlemler sırasında birtakım bölgelere dikkat edilmediği hallerde ameliyat sonrasında hem istenmeyen şekil bozuklukları hem de zor nefes alma problemleri ortaya çıkmaktadır.

Revizyon Rinoplastiye Gerek Duymamak Adına İlk Operasyon Nasıl Yapılmalıdır?

Revizyon rinoplastiye gerek olmaması adına burun estetiği operasyonunun hem fonksiyonel hem de estetik olması gerekir. Bunun yanı sıra, cerrahide fonksiyonel yapının korunması şarttır. Nefes alırken havanın geçtiği burun pasajları; bilhassa mekanik etkilere bağlı olarak daralmaktadır. Bu yüzden, insanların nefes alma güçlüğü yaşaması gündeme gelmektedir. Ayrıca, mekanik tıkanmaların sebebi, burun duvarındaki eğrilikler ile beraber burun içerisindeki etlerde büyüme olmaktadır. Sonuç olarak, bu sebebe bağlı olarak gerçekleştirilen estetik burun ameliyatlarında burun duvarındaki eğrilikler giderilmelidir. Ayrıca, valf bölgeleri de korunmalıdır.

Revizyon Rinoplasti Ameliyatları Nasıl Yapılmaktadır?

Revizyon rinoplasti öncesinde detaylı bir muayene gerçekleştirilmektedir. Cerrah, nelerin yapılması gerektiğini anlatmaktadır. Bilhassa ihtiyaçlara uygun çözümler üretilmektedir. Ameliyatın kişinin doğasına göre farklılık gösterdiğini söylemek gerekir. Burun estetiği ameliyatları sırasında burnun içerisindeki kıkırdaklar kullanılarak, yerleri değiştirilerek ve tekrar konumlandırılarak buruna yepyeni bir şekil verilmektedir. Bu noktada, ilk burun ameliyatlarında burun içerisindeki kıkırdakların hepsinin kullanılmasından dolayı revizyon ameliyatlarında kulak veya kaburgadan kıkırdak alma yoluna gidilmektedir. Ayrıca, hastanın kendi vücudundan alınan kıkırdakların kullanılması herhangi bir alerjik sorunun oluşmaması adına son derece önemlidir.

Revizyon rinoplasti ameliyatları çoğunlukla genel anestezi uygulamasıyla yapılmaktadır. Ameliyat süresi ise burnun yapısına ve son haline göre değişkenlik göstermektedir.

Revizyon Rinoplasti ile Hangi Sorunlar Çözülmektedir?

 • Burun eğriliği
 • Kemerli burun
 • Gereğinden fazla kalkık burun
 • Burun ucu asimetrisi
 • Burun uç kısmının sivri ve asimetrik olması
 • Kıkırdak çıkıntıları
 • Semer burun şekil bozuklukları
 • Burun deliklerinin asimetri problemleri
 • Kuş gagası şekil bozuklukları
 • Nefes alma ile ilgili tüm sorunlar

Revizyon rinoplasti sırasında en çok karşılaşılan sorunların başında burun tıkanıklığı gelmektedir. Burun duvarı veya nazal septum gibi sorunların burun tıkanıklığına sebep olduğu bilinmektedir. Ancak, revizyon rinoplasti sayesinde bu sorun %100 çözülmektedir.

Summary
Revizyon Burun Estetiği
Article Name
Revizyon Burun Estetiği
Description
Rinoplasti ameliyatının ardından hastanın bazı beklentileri gerçekleşmemiş olabilir. Ayrıca, zaman içerisinde istenmeyen bir görünüm veya ilk halinden farklı bir tablo ile karşılaşmak da söz konusu olmaktadır.
Author
Publisher Name
Gökhan Uyaroğlu
Switch The Language
  HIZLI İLETİŞİM

  Burun Estetiği Konusunda Hasan Duygulu'ya Ulaşın!

  ADRES

  Meşrutiyet Mahallesi. Rumeli Caddesi. Villa Han No:6, A Blok Kat:5 Nişantaşı - İSTANBUL

  TELEFON

  +90 530 956 25 87
  +90 212 210 19 19
  +90 212 210 09 09

  E-MAIL

  dr_hasan.duygulu@hotmail.com

  FİYAT VE KONUM BİLGİSİ