Revizyon Rinoplasti Sonrası İyileşme Süreci

Revizyon Rinoplasti İyileşme Süreci

Revizyon rinoplasti geçirmeyi düşünen hastaların aklında bu işlemin ardından ne kadar sürede iyileşeceklerine dair sorular bulunmaktadır. Öncelikli olarak gerçekleştirilen rinoplasti ameliyatının ertesinde istediği sonuçları elde edemeyen hastalar için revizyon ameliyatının önemi büyüktür. Bu ameliyatın etkisinin bir an önce ortaya çıkmasını isterler. Fakat, hastaların acele etmemesi gerekir. Çünkü, revizyon rinoplasti; oldukça sabır gerektiren bir süreçtir. Bir başka deyişle, uzun bir iyileşme süreci bulunmaktadır. Hem estetik hem de daha rahat nefes alabilme açısından daha elverişli bir buruna sahip olmak isteyenlerin aceleci davranmaması son derece önemlidir.

Revizyon Rinoplasti İyileşme Süreci Uzun Mu?

Daha önce burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı geçirenler revizyon rinoplasti sürecini daha tecrübeli bir şekilde atlatabilirler. Hastanın daha bilinçli olması demek onun daha kısa sürede iyileşmesini sağlayan bir husus olacaktır. Bu ameliyatın ardından kemik üzerinde herhangi bir morarmanın meydana gelip gelmeyeceği tamamen yapılan işlemle alakalıdır. Kemiğe çok işlem yapılmadığı takdirde hastadaki morarma miktarı daha az olacaktır. Bunun yanı sıra, bazı cerrahlar tarafından uygulanan hiloterm maskesi; ameliyatın ardından ortaya çıkabilecek morarma ve şişlik miktarının az olmasında belirleyici bir faktör olacaktır.

Revizyon rinoplasti ameliyatının ardından hasta şiddetli bir ağrı yaşamayacaktır. Hiloterm maskesi; ameliyatın ilk günü yoğun bir şekilde hissedilen yüzde basınç hissinin azalmasında önemli bir etkendir. Ancak, ameliyatın ertesinde ciddi bir ağrı ve şişlikten muzdarip olanlar vakit kaybetmeden doktorlarına başvurabilirler. Doktorlar; bu gibi durumlarda ağrı kesici kullanılmasını tavsiye ederler. Bunun yanı sıra, ameliyat sırasında uygulanan genel anesteziden dolayı bazı hastalarda mide bulantısı, burun akıntısı ve koku- tat kaybı gibi sorunlar görülebilir.

Revizyon rinoplastinin ardından iyileşme süreci kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bazı hastalarda, yukarıdaki belirtilerin haricinde burundan nefes alışverişinin azalması gibi bir ciddi soruna rastlanabilir. Bu durum; ameliyat sonrası şişliğin burun kanallarını daraltmasından kaynaklanmaktadır. Bilhassa ağızdan nefes almaya alışkın olmayanlar için bu durum sorun yaratabilir. Ancak, doğal bir durum olduğunu ifade etmek gerekir. Bu gibi hallerde, doktorların vermiş olduğu ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu sayede, ameliyat sonrası oluşan şişlik ortadan kalkacaktır. Burun delikleri en kısa süre içerisinde temizlenecektir. Hasta; en kısa süre içerisinde tekrar nefes almaya başlayacaktır.

Revizyon Rinoplasti Ameliyatının Ardından Nelere Dikkat Edilmelidir?

Revizyon rinoplastinin ertesinde hastaların bazı hususlara dikkat etmesi şarttır. Bu sayede, iyileşme süreçlerini daha erkene alabilirler. Bilhassa ameliyattan sonraki 48 saat içerisinde burnu kanatabilecek türden aktivitelerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Sümkürmek başta olmak üzere ağır yük kaldırmak, eğilmek gibi burnu zorlayacak aktiviteler kesinlikle yapılmamalıdır. Bunun yanı sıra, kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Çünkü, bu tür ilaçların kanamayı daha da arttırması söz konusu olmaktadır.

Ameliyat geçiren hastaların günlük hayatlarına da çok dikkat etmesi gerekir. Başlarını vücutlarından yukarıda tutacak yastıklardan faydalanmaları şarttır. Burnun kalp seviyesinden yukarıda olması şişme, morarma, kanama ve zonklama gibi sorunların oluşmaması adına faydalı bir aktivite olacaktır. Revizyon rinoplastinin ardından morarma veya şişlik meydana geldiyse bu durumun en çok bir hafta içerisinde geçeceğini söylemek gerekir. Bir hafta içerisinde söz konusu şişlik ortadan kalkmaktadır. Burunda bulunan atel gevşemektedir. Ancak, bu durumda, atelin çıkarılması için doktora gidilmelidir. Atelin çıkmasının ardından hastanın burun bölgesine karşı daha dikkatli temaslarda bulunması gerekir.

Sonuç olarak, hasta, ameliyatın ardından en geç üç hafta içerisinde hayatına sorunsuz olarak devam edebilir. Bir ayın geçmesinin ardından ise hastada herhangi bir ameliyat izi kalmayacaktır.