Revizyon Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Revizyon Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Burun estetiği sayesinde burundaki şekil bozukluklarından ve estetik olmayan görüntüden uzaklaşılmaktadır. Kemik ve kıkırdak dokudaki kalıcı değişimler kağıt üzerinde çok iyi gibi gözükse de ameliyatın ertesinde ortaya memnuniyetsizlikler çıkabilir. Yapılan araştırmalara göre burun estetiği ameliyatı geçiren her dört kişiden birisinin ameliyat sonrası burnunun görüntüsünden memnun olmadığı ve burundan nefes alma sorunları yaşadığı tespit edilmiştir. Bu gibi hallerde, ikinci bir operasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Bu operasyona da revizyon burun estetiği adı verilmektedir.

Burun estetiği operasyonu geçirmesine rağmen sorunları geçmeyen insanların sayısı hiç az değildir. Yeni oluşturulan burun şeklinden rahatsız olan veya solunum sıkıntısı çeken insanların ikinci bir ameliyata ihtiyacı olmaktadır. Bunun yanı sıra, burun estetiği; diğer ameliyatlardan farklı olarak kişiye özel uygulanmaktadır. Bir başka deyişle, bir insanın bu ameliyatın ardından sonuçtan memnun olmaması doğal karşılanmalıdır. Revizyon burun estetiği; hem hasta hem de doktor açısından ilk ameliyata göre daha sıkıntılı geçmektedir. Ancak, doktorun hastayı rahatlatması ve gerekli bilgilendirmeleri yapması şarttır.

Revizyon Burun Estetiği Ne Zaman Yapılır?

Burun estetiğinin ardından oluşan yeni burun şekli hemen ortaya çıkmayacaktır. Operasyonun ardından altı ay geçmesiyle beraber oluşan yeni burun şekli kendisini tamamen belli eder. Bu gibi hallerde, doğal olarak, ikinci ameliyatın yapılması için en az altı ay beklenmelidir. Uzman doktorlar ise alışma sürecini de hesaba katarak bir yıl beklenmesini tavsiye etmektedir. İlk ameliyatın ardından yüzde oluşan ödem ve morluk; yeni bir operasyon yapılmasını doğal olarak erteleyecektir. Ödemin geçmemesine rağmen yapılan ikinci ameliyatlarda başarı oranının düşük olduğunu söylemek gerekir. Revizyon ameliyatının yapılması için burnun oturması şarttır. Bu noktada, hasta ile doktor arasında diyalog ilk ameliyatın ardından da devam etmelidir.

Yeni burunda eğrilik ve düşüklük gibi önemli şekil bozuklukları varsa bu sorunun giderilmesi için istisna olarak ilk ameliyatın ardından üç ay geçmesiyle beraber ikinci ameliyat kararı alınabilir. Tüm bunlara ek olarak, revizyon burun estetiği operasyonu; ilk ameliyatı gerçekleştiren doktor tarafından yapılmalıdır. Ancak, ilk ameliyatın ardından dokularda iyileşme sorunu yaşandıysa başka bir doktor tercih edilebilir. İlk ameliyatı yapan doktor; burun içindeki ve dışındaki yapının nasıl olduğunu iyi bilir. Bu yüzden, revizyon ameliyatında başarılı olma ihtimali daha fazladır. Fakat, hasta ile doktor arasında iletişim veya empati sorunu varsa bu gibi hallerde farklı bir doktordan hizmet almak gerekli olabilir.

Hangi Sebeplerden Dolayı Revizyon Burun Estetiği Yapılır?

İkinci operasyonun birkaç sebebe bağlı olarak ortaya çıktığını ifade etmek gerekir. Hasta; ciddi anlamda nefes alma sorunları yaşıyorsa veya burun şeklinde istenmeyen bir görüntü varsa bu gibi durumlarda ikinci operasyon talep edilmektedir. Buna ek olarak, ilk ameliyat sırasında burun içerisinden yeteri miktarda doku çıkarılmamışsa yine ikinci bir ameliyata gerek duyulur. Burun içerisindeki fazla doku alındığı takdirde ikinci operasyon tam anlamıyla başarıya ulaşacaktır.

Bazı kişiler, daha kalkık bir burun estetiği talep eder. Bu gibi durumlarda ise revizyon ameliyatının çok daha zorlu geçeceğini söylemek gerekir. Düşük burnu kaldırmak; kalkık burnu indirmeye kıyasla çok daha zordur. Bu işlemin yapılması için vücudun başka bir alanından kıkırdak doku alınması gerekecektir. Alınan kıkırdak doku; burun içerisine yerleştirilmektedir. Bu sayede, hastanın kalkık burun isteği yerine getirilecektir. Buna ek olarak, burundaki kemerli yapının ilk operasyondan sonra düzeltilmediği hallerde de ikinci operasyona gerek duyulur. Kemik ve kıkırdak doku fazlalığı törpülendiği takdirde bu sorun ortadan kaldırılır.