Revizyon Burun Ameliyatı

Revizyon Burun Ameliyatı Nedir?

Revizyon ( sekonder = ikinci ) burun ameliyatı, en az bir kez burun ameliyatından sonra oluşan bazı deformitelerin tekrar düzeltme amaçlı yapılan bir “tekrar yapılandırma” operasyonudur. Bu ameliyatın değişik kliniklerde ve ülkelerde değişen oranlarda tekrar ameliyat gerektiren durumla karşılaşma ihtimali vardır. Genelde bu oran arasında değişmektedir.

Bir kez problem olduktan sonra ikinci veya 3. veya hatta 4. ameliyatı planlarken deformitenin ya da problemin olma nedenine göre ameliyat planlanır ve yapılır. Nedeni iyi saptayıp yapılan revizyon ameliyatlarda başarı şansı yüksektir. Hastanın önceki ameliyatlarında bırakılan materyalin çokluğuna bağlı revizyon ameliyatta bazı kıkırdak gibi materyallere ihtiyaç vardır.

Bu ihtiyaç genellikle hastanın kendi dokusundan elde edilir. Bu doku kulak veya kaburga kıkırdağından birisi olur genelde. Ben revizyon ameliyatlarda eğer kıkırdak ihtiyacım olacaksa genellikle kaburga kıkırdağını daha çok tercih ediyorum ve daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum.