REVİZYON BURUN AMELİYATI

Op. Dr. Hasan Duygulu

Revizyon Burun Ameliyatı, dünyada olduğu gibi, türkiye’de de en sık gerçekleştirilen estetik ameliyatlardan birisidir.

Revizyon Burun Ameliyatı, burun kanallarını açtığı için işlevsel bir operasyondur ve aynı zamanda estetik operasyon olarak da adlandırılan kozmetik faydalar sağlayabilir. Opr. Dr. Hasan Duygulu, özel kliniğinde en üst düzeyde hizmet vermeye özen gösteren ekibiyle hastalarına mutluluk ve memnuniyet sağlamayı hedeflemektedir.

Dr. Hasan Duygulu son 12 yıl içerisinde 3 binden fazla Revizyon Burun Ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.

Revizyon Burun Estetiği Nedir?

Revizyon Burun Estetiği ; Rinoplasti ameliyatının ardından hastanın bazı beklentileri gerçekleşmemiş olabilir. Ayrıca, zaman içerisinde istenmeyen bir görünüm veya ilk halinden farklı bir tablo ile karşılaşmak da söz konusu olmaktadır. Bu gibi hallerde, önceden bir rinoplasti ameliyatı geçiren ve bu ameliyatın ardından kalıcı yapısal veya estetik problemin giderilmesi amacıyla yapılan rinoplasti ameliyatlarına revizyon rinoplasti adı verilmektedir.

Neden Biz

Dr Hasan Duygulu, alanında uzman ve çok fazla deneyime sahip. Rinoplasti ile,
burnunuz daha küçük, daha belirgin, daha ince veya daha geniş yapılabilir. Sadece sahip olmak istediğiniz burnu hayal edin.

Uzman Ekip

Profesyonel Doktor, Hemşireler ve kişisel Hasta Koordinatörünüz

Hasta Takibi

Doktorumuz ile rutin kontrol ve tetkiklerinizin yakın takibi

Profesyonel Deneyim

12 yıl ve 4000’in üzerinde başarılı operasyon

7/24 Erişilebilirlik

Günün her saati ulaşabileceğiniz profesyonel ekip

Öncesi & Sonrası

Burun estetiği hakkında bilgi sahibi olmak için Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası bölümündeki fotoğraflar size yardımcı olabilir ve diğerlerinin sonuçlarını görebilir, Dr Hasan Duygulu ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Öncesi & Sonrası

Burun estetiği hakkında bilgi sahibi olmak için Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası bölümündeki fotoğraflar size yardımcı olabilir ve diğerlerinin sonuçlarını görebilir, Dr Hasan Duygulu ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.  Revizyon Burun Estetiği Neden Gerekli?

  Rinoplasti ameliyatlarının ardından revizyon ihtiyacı hissedilmektedir. En tecrübeli cerrahlarda dahi bu ihtiyaç; %3 ile %15 arasında farklılık göstermektedir. Revizyon farklı amaçlarla da yapılabilir. Kontur ve pozisyon düzeltmelerinin yanı sıra ciddi yapısal sorunlara yönelik olarak kapsamlı bir ameliyat için de gerekli olabilir. Belirgin doku ve destek kaybının olduğu hallerde daha önce ameliyat edilmemiş bir buruna kıyasla daha tecrübeli ve karmaşık teknikleri bilen bir cerraha ihtiyaç duyulmaktadır.

  Revizyon rinoplasti; yalnızca görünümden rahatsız olan kişilerin başvurduğu bir işlem değildir. Birinci ameliyatın ardından ciddi derecede solunum problemi çekenlerin de ikinci ameliyat sayesinde kendilerini daha rahat hissetmek istemeleri söz konusudur. Burun işlevi onarımı zemininde estetik düzenlemenin yapılması bu ameliyatın en büyük amaçları arasında bulunmaktadır. Canlı dokunun sabit kalabilen bir yapı olmamasından dolayı revizyon rinoplasti gerekli olmaktadır. Cerrahi girişim sayesinde iyileşme döneminde yanıt veren, uyum gösteren ve değişim sağlayan bir süreç yaşanmaktadır. Kısa dönemdeki görünüm farklarının yanı sıra uzun dönemde de doku değişimi devam etmektedir. Bu noktada, revizyon rinoplastide doğal görünüm kriterinden asla ödün verilmez. Dokunun ve zamanın ameliyata vermiş olduğu tepki dikkate alınarak cerrahi teknikler uygulanmaktadır.

  Operasyon Rinoplasti Dinlenme Zamanı 10 gün
  Kullanılan Teknik Piezo Ultrasonik Teknik Hastanede Kalış Süresi 1 gün
  Operasyon Zamanı 2.5 saat İşe ve Sosyal Hayata Dönüş Zamanı 10 gün
  Anestezi Genel Tam İyileşme Süresi 1 yıl
  Hassas Zaman 3 gün Sonuçların Kalıcılığı 3 aylar
  Döküm Kaldırma Süresi 7 gün Operasyon Maliyeti İletişim

  Revizyon Burun Estetiği ile Hangi Sorunlar Çözülmektedir?

  Burun eğriliği,

  Kemerli burun,

  Gereğinden fazla kalkık burun

  Burun ucu asimetrisi

  Nefes alma ile ilgili tüm sorunlar

  Burun uç kısmının sivri ve asimetrik olması

  Kıkırdak çıkıntıları

  Semer burun şekil bozuklukları

  Burun deliklerinin asimetri problemleri

  Kuş gagası şekil bozuklukları

  Revizyon Rinoplasti Nasıl Yapılmalıdır?

  Burun estetiği ameliyatlarının yüzde 7’si ile 10’u istenmeyen şekilde sonuçlanmaktadır. Söz konusu operasyonların ardından ikinci bir operasyona gereksinim duyulmaktadır. Şekil bozukluğunun yanı sıra estetik ve fonksiyonel sorunlar da revizyon rinoplasti ameliyatını gerektiren durumlar arasında bulunmaktadır. Fakat, revizyon rinoplasti ameliyatının yapılabilmesi için ilk ameliyatın ardından ortalama bir yıl geçmesi gerekmektedir.

  Burun estetiği operasyonlarının estetik ve fonksiyonel olması gerekir. Görünüş açısından daha güzel ve aynı zamanda insanın daha rahat nefes alabileceği bir buruna sahip olması gayet doğal bir istektir. Bu bağlamda, işlemler sırasında en dar yerin burun kökü oluşuna çok dikkat edilmelidir. Burun şeklinin uca doğru hafif genişleyerek gelmesi bilhassa estetik açıdan en doğru görüntüyü yaratacaktır. Ancak, estetik bir burun oluşturma sürecinde bazı anatomik bölgelerin deforme edilmesine rastlanmaktadır. Kemik çatının daraltılması, kıkırdak çatının küçültülmesi ve burun ucunun inceltilmesi; klasik estetik burun ameliyatlarının normal süreçleri arasında bulunmaktadır. Ancak, cerrahi işlemler sırasında birtakım bölgelere dikkat edilmediği hallerde ameliyat sonrasında hem istenmeyen şekil bozuklukları hem de zor nefes alma problemleri ortaya çıkmaktadır.

  Revizyon Burun Estetiği

  Hangi Durumlarda Gereklidir?

  • Hastanın derin nefes aldığı durumlarda burun valfinin kapanması ve burun içerisine yeteri kadar hava girmemesi problemi
  • İlk ameliyatta burun sırtındaki kemerin olması gerektiği kadar alınamamasına bağlı olarak ortaya çıkan şekil bozukluğu
  • İlk ameliyatta burun ucundaki düşüklük sorununun giderilememesi veya burun ucunun şiş gibi görünmesi
  • İlk operasyon sırasında burun ucunun çok kaldırılması yüzünden burun deliklerinin karşıdan bakıldığı zaman görünmesi
  • Ameliyatın ertesinde yüz ile burun arasında orantısızlık olması
  • Yüze kıyasla burnun yeterince küçültülmemesi veya olması gerektiğinden daha çok küçültülmesi

  Revizyon Burun Estetiğine Gerek Duymamak Adına İlk Operasyon
  Nasıl Yapılmalıdır?

  Revizyon rinoplastiye gerek olmaması adına burun estetiği operasyonunun hem fonksiyonel hem de estetik olması gerekir. Bunun yanı sıra, cerrahide fonksiyonel yapının korunması şarttır. Nefes alırken havanın geçtiği burun pasajları; bilhassa mekanik etkilere bağlı olarak daralmaktadır. Bu yüzden, insanların nefes alma güçlüğü yaşaması gündeme gelmektedir. Ayrıca, mekanik tıkanmaların sebebi, burun duvarındaki eğrilikler ile beraber burun içerisindeki etlerde büyüme olmaktadır. Sonuç olarak, bu sebebe bağlı olarak gerçekleştirilen estetik burun ameliyatlarında burun duvarındaki eğrilikler giderilmelidir. Ayrıca, valf bölgeleri de korunmalıdır.

  Revizyon Burun Estetiği Ameliyatları Nasıl Yapılmaktadır?

  Revizyon rinoplasti öncesinde detaylı bir muayene gerçekleştirilmektedir. Cerrah, nelerin yapılması gerektiğini anlatmaktadır. Bilhassa ihtiyaçlara uygun çözümler üretilmektedir. Ameliyatın kişinin doğasına göre farklılık gösterdiğini söylemek gerekir. Burun estetiği ameliyatları sırasında burnun içerisindeki kıkırdaklar kullanılarak, yerleri değiştirilerek ve tekrar konumlandırılarak buruna yepyeni bir şekil verilmektedir. Bu noktada, ilk burun ameliyatlarında burun içerisindeki kıkırdakların hepsinin kullanılmasından dolayı revizyon ameliyatlarında kulak veya kaburgadan kıkırdak alma yoluna gidilmektedir. Ayrıca, hastanın kendi vücudundan alınan kıkırdakların kullanılması herhangi bir alerjik sorunun oluşmaması adına son derece önemlidir.

  Revizyon rinoplasti ameliyatları çoğunlukla genel anestezi uygulamasıyla yapılmaktadır. Ameliyat süresi ise burnun yapısına ve son haline göre değişkenlik göstermektedir.   Sıkça Sorulan Sorular

   Revizyon Burun Estetiği Kaç Saat Sürer?

   Revizyon burun ameliyatı yapılacak işleme göre çok değişkenlik gösterir. Bu işlem 1 saat de sürebilir , 5 saat de sürebilir. Tamamen problemin boyutu ile direk ilişkilidir . Bu işlem esnasında sıklıkla kaburga grefti alınması gerekebilir , bu gibi durumlarda genellikle ameliyat uzun sürer. Burun dorsumunda hafif düzensizlikler , burun ucu düşüklüğü , küçük retraksiyon problemleri gibi durumlarda kosta greftine ihtiyaç duyulmayabilir ve işlem kısa sürebilir.

   Burun Estetiği Sonrasında Muayene Gerekir mi?

   Bütün cerrahi işlemlerden sonra kontrol muayeneleri yapıldığı gibi Burun estetiği ameliyatından sonra da hastalar kontrollere çağrılır . Ameliyatın sonucu doktor tarafından değerlendirilir , hastaya gerekli masaj veya ek önerilerde bulunulur . Ancak sağlık turizmi nedeniyle pek çok hasta bugün yurt dışından gelmektedir . Bu hastalar ameliyattan 7 gün sonra genellikle ülkelerine dönerler . Bu hastaların kontrolleri videokonferans , fotoğraf veya video ile yapılabilir, bir sorun teşkil etmez.

   3. kez burun ameliyatı olur mu?

   3. kez burun ameliyatı yapılabilir. Burada önemli olan burun ameliyatının kaçın kez yapıldığı değil , problemin cerrahi bir işlemle giderilip giderilemeyeceğidir. Revizyon burun ameliyatlarında kosta kıkırdağı ihtiyacı doğabilir. 3. Ameliyatlarda da bu aynıdır . Burada hastanın cilt yapısına dikkat etmek gerekebilir. Çok ince ciltli hastalarda 3. Ameliyat cilt açısından rist teşkil edebilir. Ancak doktor bunu mutlaka hasta ile öncesinden paylaşır .

   Revizyon ameliyatı kaç ay sonra yapılır?

   Revizyon burun ameliyatı primer ameliyattan 1 yıl sonra yapılır. Bunun nedeni ilk ameliyattan sonra oluşabilecek sorunlar genellikle 1 yılın sonunda netlik kazanır . Bu yüzden 1 yıl dolmadan genellikle revizyon burun estetiği ameliyatı yapılmaz. Ancak problemin çok belirgin olduğu , ve hastayı psikolojik olarak çok etkilediği durumlarda 1 yıldan önce revizyon burun estetiği ameliyatı yapılabilir. Revizyon burun estetiği ameliyatından sonra hasta genellikle 1 gün hastanede konaklar . Kaburga ya da kulaktan greft alınabilir. İyileşme süreci genellikle primer ameliyattan daha kısadır .

   Burun estetik ile birlikte farklı operasyonlar yapılabilir mi?

   Burun estetiği ameliyatıyla birlikte bir çok ameliyat yapılabilir. Hastalar genellikle hem zaman problemi hem de maliyet açısından birkaç estetik ameliyatı aynı anda olmak isterler . Doktor ve hasta için uygunsa buna hiçbir engel yoktur . Burun ameliyatı ile birlikte yüz germe ameliyatı , bişektomi ameliyatı , göz kapağı ameliyatı , keğçe kulak ameliyatı, çene protezi ameliyatı ya da gıdı liposuction , meme ameliyatları diğer bütün estetik ameliyatlar kombine edilebilir. Ameliyat süresi kombine ameliyatlarda fazla olur ancak bu hastane sonrası yatış süresini çok etkilemez .

   Burun estetiği yapıldıktan sonra nefes alma sorunu da giderilebilir mi?

   Burun estetiği ameliyatlarında burnun fonksiyon problemi de aynı zamanda giderilir. Aslında fonksiyon tam olarak düzeltilmezse , burnun şekli de tam anlamıyla düzelmeyebilir. Bu yüzden burun estetiği ameliyatlarında genellikle nefes problemleri de giderilir. Nazal septum deviasyonu , burun konka hipertorfisi , nazal valve bozuklukları gibi nedenlerle burunda nefes alma problemleri olabilir. Bu problemler Burun estetiği ameliyatıyla birlikte aynı seansta çözülebilir. Burun estetiği ameliyatından sonra gelişen nefes problemleri konusunda önce nedenin teşhisi önemlidir. Nefes alma sorunu teşhis edildikten sonra belirlenen sebepe yönelik tedavi yapılır. Allerjik rinit gibi nedenler burun estetiği ameliyatından sonra hastada nefes problemi yapabilir , bu hastalık ilaçla tedavi edilebilir. Ancak tam düzelmemiş septum deviasyonu , konka hipertorisi gibi nedenler yeniden küçük işlemler gerektirebilir. Ancak burun estetiği ameliyatından sonra bir miktar nefes problem ilk 3-4 ay normaldir .

   Burun Asimetrisi Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

   Standart bir burun ameilyatı yaklaşık olarak 2 -3 saat arasında sürer. Ancak asimetrik burun yapısına sahip olan hastaların ameliyatları bir miktar daha uzun sürebilir. Asimetri olan kısmın yeri , asimetri derecesi ameliyatın süresini etkileyebilir. Burun delik asimetrilerini düzeltmek biraz zaman alabilir. İleri derecede asimetrik burunlar hem ameliyat süreleri uzun olur hem de başarı oranları çok yüksek değildir.

   Revizyon burun ameliyatı tehlikeli mi?

   Revizyon burun estetiği ameliyatı tehlikeli bir ameliyat değildir. Ancak her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatın da riskleri vardır. Bu riskler hayatı tehdit etmez , burnun şekli ve fonksiyonu ile alakalı risklerdir. Bu riskler primer burun ameliyatında da vardır. Bunlar öncesinde hasta ile paylaşılır ve ameliyat kararını hasta verir. Tabiki herzaman durum böyle olmayabilir. Bazen düzeltilmesi gereken kısım çok küçük ve kolay düzeltilebilecek bir bölge olabilir. Bu durumda tabi ameliyat riski çok azalır .

   İkinci burun ameliyatı riskli mi?

   İkinci burun ameliyatı çok riskli bir ameliyat değildir. Ancak Primer rinoplasti ameliyatından biraz daha riskli sayılabilir. Ancak bütün ikinci burun estetiği ameliyatları için aynı şey söylenemez . Bazen çok basit , çok kolay düzeltilebilecek risksiz problemler de olabilir. Primer burun ameliyatı sonrasında hasta ve doktor için beklenen sonuçla karşılaşılamadığında ve ikinci ameliyat bu sonucu almak için çözüm olcağı düşünülüyorsa ikinci ameliyata karar verilir. İkinci yani sekonder burun ameliyatı genellikle birinci burun ameliyatından 1 yıl sonra yapılır. Ödem ve şişliklerin tam anlamıyla geçmezi beklenir .

   Burun estetiğinde yüz analizi gerekli midir?

   Burun estetiği ameliyatlarından önce doktor tarafından yapılan bir yüz analizi hem burun şeklinizi etkileyebilir , hem de yüzdeki başka var olan problemlerin teşhisinde işe yarabilir. Örneğin çene geriliği burnu biraz büyük gösterebilir. O yüzden çene geriliği olan hastalara genellikle burun ameliyatıyla birlikte çene protezi de önerilir . Alın geride olan hastalara alın bölgesine yağ enjeksiyonları yapılabilir. Ameliyattan önce yapılan iyi bir yüz analizinde ; yüzde olması gereken oranlar göz önünde bulundurularak ameliyat buna göre tasarlanır . Normal anatomide yüze önden bakıldığında burun kısmı yatay çizgilerle bölünmüş yüzün orta 1/3 ünü , dikey çizgilerle bölünmüş orta 1/5 ini , yan profilden bakıldığında da yine orta 1/ 3 ünü kapsamaktadır . Bu analizler dikkate alındığında çok geniş yüzlü bir bireye önden ince burun yapıldığında bu oran bozulacak ve iyi bir görünüm olmayacaktır . ya da dikey yönde uzun yüz yapısına sahip bir bireye kısa küçük bir burun yapılırsa estetik bir görüntü elde edilmez. Çene ve alın geriliği olan hastalara burun tasarlanırken burun dudak açısı normal bireylere göre bir miktar daha fazla olabilir. Bu oranlar kadın ve erkeklerde de değişkenlik gösterir. Kadınlarda burun -dudak açısı genellikle 105-120 derece olarak ayarlanırken erkeklerde bu oran 90-100 olarak ayarlanır . aynı şekilde alın -burun açısı da kadınlarda daha geniş olarak ayarlanır .

   Rinoplasti Ameliyatından Sonra İstirahat Raporu Alınabilir mi?

   Rinoplasti ameliayatından sonra istirahat raporu alınabilir. Bu dönemde hastaların çalışmaları , ağır iş yapmaları önerilmez. Evde istirahat etmeleri ya da minimal efor sarfedecekleri aktiviteleri yapmaları önerilir. Bu dönemde polis , öğretmen , banka çalışanı gübü kamu kurumlarında çalışan vatandaşlar bu istirahati belgeleyip kurumlarına vermek isteyebilirler. Bu durumda doktor istirahat raporu düzenleyip hastaya veriri. Burun ameliyatında bu raporun süresi genellikle 15 günü geçmez .