Neden Revizyon Burun Estetiği

Revizyon Burun Estetiğini Gerekli Hale Getiren Durumlar

Revizyon Burun Estetiğini Gerekli Hale Getiren Durumlar hakkında bir çok soru geliyor. Bu soruyu cevaplamadan önce konuyu biraz geniş ele almak istiyorum.

Burun estetiği; birçok sebepten dolayı gerekli olabilir. Her şeyden önce, burundaki şekil bozukluklarının bu operasyonu zorunlu hale getirdiğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, burundan nefes alma konusunda sıkıntılar yaşandığı takdirde de burun estetiğine başvurulur. Ancak, burun estetiğinin sonuçları her zaman istenildiği gibi olmayabilir. Operasyon öncesinde birçok hasta tam olarak ne istediğini doktoruna anlatamaz. Bu yüzden, ortaya hoş olmayan bir burun görüntüsü çıkabilir. Ayrıca, burundaki solunum problemleri operasyondan sonra da devam edebilir. Bu gibi hallerde, ikinci bir operasyon gerekli olur. Sekonder veya revizyon burun estetiği olarak da bilinen bu operasyonu zorunlu hale getiren durumlar mevcuttur.

Revizyon Burun Estetiğini Gerekli Hale Getiren Durumlar

Revizyon Burun Estetiği Ne Zaman Yapılır?

Estetik burun ameliyatlarının en az yarısında istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden, ikinci bir operasyon kaçınılmaz hale gelir. Revizyon ameliyatı sayesinde hem şekil bozuklukları hem de burundaki solunum kaynaklı sorunlar düzeltilebilir. Fakat, ikinci bir ameliyatın yapılması için ilk ameliyatın ardından en az dokuz ay geçmesi gerekir. Hatta, birçok cerrah, bir yıl şartı koymaktadır.

Revizyon burun ameliyatlarını gerekli kılan durumlardan ilki estetik kaygılar olur. Nefes alıp vermeyle ilgili olsun veya olmasın birçok insanın estetik kaygılardan dolayı bu operasyona başvurduğunu ifade edebiliriz. Hem daha güzel ve estetik hem de sağlıklı bir şekilde nefes alabileceği buruna sahip olmak isteyenler her zaman bu amaçlarına ulaşamazlar.

Normal bir burunda en dar yer burun kökü olmalıdır. Buna ek olarak, burun şeklinin uca doğru genişleyerek gelmesi en yakışık alan görünümdür. Ancak, birtakım estetik operasyonlarda daha güzel bir burun şekli elde etmek adına bazı anatomik bölgeler deforme edilir. Klasik estetik burun ameliyatlarında kemik çatı daraltılır, kıkırdak çatı küçültülür ve daha ince bir burun ucu yaratılır. Ancak, bu işlemler yapıldığı sırada bazı bölgelere dikkat edilmediği takdirde istenmeyen şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Ayrıca, zor nefes alma problemi kendisini belli edecektir.

Burun estetiği operasyonlarında burnun fonksiyonel yapısı korunmalıdır. Kıkırdak ve kemik çatıdan oluşan bir piramidi andıran burun; septum adı verilen bir bölmeyle ikiye ayrılır. Bunun yanı sıra, nefes alırken havanın geçtiği burun pasajları birtakım etkenlere bağlı olarak daralabilir. Sonuç olarak, nefes alma konusunda ciddi sorunlar yaşanacaktır. Estetik amaçlı burun ameliyatlarında burun duvarındaki eğrilikler ortadan kaldırılır. Ayrıca, valf bölgeleri korunur.

Revizyon Burun Estetiğine Dair Bilinmesi Gerekenler

Revizyon Burun Estetiğini Gerekli Hale Getiren Durumlar

Birinci burun estetiği operasyonlarında dikkat edilmediği takdirde burun deliklerinde veya yan duvarlarda kollaps adı verilen birtakım kapanmalar meydana gelir. Bu kapanmalar yüzünden nefes alırken ciddi sorunlar yaşanır. Hatta, valf yetmezliği oluşur. Burun ucunu inceltmek adına kıkırdakların olması gerekenden fazla alınması söz konusu soruna sebebiyet verebilir. Cerrahi operasyonun ardından oluşan deformasyonu düzeltmek adına kulak arkası veya kaburgadan alınan kıkırdak greftleri kullanılır. Bu hamle ile beraber burnun eskisi gibi güçlü bir yapısının olması sağlanır. Koruyucu ve işlevsel cerrahi tekniklerin tercih edildiği bu operasyon doğru yapılmadığı takdirde hem hastayı hem de doktoru memnun etmeyecektir. Sonuç olarak, kısaca özetlemek gerekirse;

  • Nefes alınması sırasında buruna yeterince hava girmediği hallerde
  • İlk burun estetiği ameliyatında burun sırtındaki kemerin yeterince alınmadığı hallerde ortaya çıkan estetik bozukluk durumlarında
  • İlk operasyonda burun ucu düşüklüğüne çözüm bulunmadığı hallerde veya burun ucunun şiş gibi gözüktüğü durumlarda
  • Burun deliklerinin genişletildiği durumlarda
  • Burun ile yüz boyutu arasında orantısızlık olduğu durumlarda
  • ikinci burun estetiği operasyonu gerekli olmaktadır.