KULAK ESTETİĞİ

Op. Dr. Hasan Duygulu

Kulak Estetiği, dünyada olduğu gibi, türkiye’de de en sık gerçekleştirilen estetik ameliyatlardan birisidir.

Kulak Estetiği, burun kanallarını açtığı için işlevsel bir operasyondur ve aynı zamanda estetik operasyon olarak da adlandırılan kozmetik faydalar sağlayabilir. Opr. Dr. Hasan Duygulu, özel kliniğinde en üst düzeyde hizmet vermeye özen gösteren ekibiyle hastalarına mutluluk ve memnuniyet sağlamayı hedeflemektedir.

Dr. Hasan Duygulu son 12 yıl içerisinde 4 binden fazla Kulak Estetiği Ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak estetiği ameliyatı, gelişimsel olarak kulak kepçesinin anatomisindeki birtakım yapıların eksikliğinin cerrahi olarak yerine getirilmesi ya da fazlalığının eksiltilmesi ya da bunların her ikisini birden içeren prosedürdür. Kepçe kulak deformesi en sık olarak normal kulak kepçesi anatomisinde bulunan antihelix kıvrımının tamamen veya kısmen yokluğu ve konka dediğimiz yapının fazla hacimli olması sebebiyle olur. İşlemde olmayan bu kıvrım sütür teknikleriyle oluşturulur veya konka dediğimiz yapıdan bir miktar çıkartılır ya da her iki işlem birden uygulanır. Ameliyat Kulak kepçesinin arkasından yapılan cilt kesisi ve bir miktar cilt fazlalığının çıkartılmasıyla başlar yaklaşık olarak her bir kulak 45-60 dk olmak üzere ameliyat süresi 2 saat civarında sürer. Ben kendi kliniğimde bu ameliyatı erişkinlerde lokal veya genel anestezi altında çocuklarda genel anestezi altında uyguluyorum.

Neden Biz

Dr Hasan Duygulu, alanında uzman ve çok fazla deneyime sahip. Rinoplasti ile,
burnunuz daha küçük, daha belirgin, daha ince veya daha geniş yapılabilir. Sadece sahip olmak istediğiniz burnu hayal edin.

Uzman Ekip

Profesyonel Doktor, Hemşireler ve kişisel Hasta Koordinatörünüz

Hasta Takibi

Doktorumuz ile rutin kontrol ve tetkiklerinizin yakın takibi

Profesyonel Deneyim

12 yıl ve 4000’in üzerinde başarılı operasyon

7/24 Erişilebilirlik

Günün her saati ulaşabileceğiniz profesyonel ekip

Öncesi & Sonrası

Burun estetiği hakkında bilgi sahibi olmak için Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası bölümündeki fotoğraflar size yardımcı olabilir ve diğerlerinin sonuçlarını görebilir, Dr Hasan Duygulu ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Öncesi & Sonrası

Burun estetiği hakkında bilgi sahibi olmak için Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası bölümündeki fotoğraflar size yardımcı olabilir ve diğerlerinin sonuçlarını görebilir, Dr Hasan Duygulu ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.  Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı

  En Erken Ne Zaman Yapılır?

  Sık karşılaştığım bir soru. Çocuklarda kulak kepçesi gelişimini 5-6 yaşlarında tamamlar. Bu yüzden 6 yaşından sonra yapılabilir. Peki neden bu yaşta erkenden ameliyat tercih ediliyor. Çünkü bu estetik bozukluğu yaratan problem, aynı zamanda çocukta özellikle okul çağında psikolojik bozukluklara yol açmakta .Bu yüzden böyle bir anatomik bozukluk varsa çocuklarımızda , erken yaşlardan düzeltilmesi psikolojik gelişim açısından faydalı olacaktır.    Kesi Yapılmadan Kepçe Kulak

    Ameliyatı Mümkün Müdür?

    Evet herhangi bir cerrahi kesi yapılmadan da bu ameliyat mümkün olabilmektedir. Genellikle çocuklarda ve bazı erişkinlede henüz kulak kepçesi sertleşmemişken ve konka dediğimiz yapının anormal derecede hacimli olmadığı durumlarda dikişler bazı tekniklerle kesi yapılmadan da atılıp antiheliks kıvrımı oluşturulabilmektedir. Sadece dikiş atılarak yapılan  bu işlem uygun vakalarda yapılabilmekte ancak tekrarlama riski cerrahi işleme göre bir miktar daha fazla olmaktadır.

    Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatından Sonraki Süreç Nasıldır?

    Ben bu ameliyatı yaptıktan sonra kulağa pansuman yapıp sarıyorum ve 2 gün sonra kendim açıp görüyorum. Ameliyatı eğer lokal anestezi altında yaptıysam hastayı yatırmıyorum ama genel anestezi altında yapmışsam 1 gün yatırabiliyorum. 2 gün sonra duruma göre 1 gün daha sarabiliyorum veya kulak bandajlarına geçiyorum. Kulak bandajlarını hastalarım 3 hafta günün her saati, sonraki 3 hafta da sadece geceleri yatarken kullandırtıyorum. 5.-6. Günler banyo yapmalarında sakınca görmüyorum. Kulak dikişlerinde eriyebilen materyal kullandığım için dikiş almam gerekmiyor. Hastalarıma İlk 2-3 gün kulak kepçesinde renk değişiliği , kızarıklık ,morluk olabileceğini ve bunun bu süreçte normal olduğunu söylüyorum. İlk 3-4 gün oluşabilecek ağrılara karşı bir ağrı kesici ve bir antibiyotikle taburcu ediyorum. Yeme veya içmesinde herhangi bir kısıtlama yapmıyorum.

    Uzmanlarımıza Sorun!

    Tüm sorularınıza cevap almak ve tedaviler hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

    Sıkça Sorulan Sorular

    İple Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

    İp ile kepçe kulak ameliyatı işlemi genellikle çocuk yaşlarda , henüz kıkırdakları sertleşmemiş , çok belirgin konka hipertrofisi olmayan hasta gurubuna yapılır. Patolojinin nüks etme ihtimali normal ameliyata göre daha yüksektir ancak , 15 dakikalık kısa bir işlemdir. Herhangi bir insizyon , kesi olmadığı için iz kalması söz konusu değildir.

    Kepçe Kulak Genetik mi?

    Kepçe kulak deformitesi ,bebğin anne karnında gelişim esnasında kulak kepçesindeki olması beklenen kulak kıvrımlarının oluşmaması ile olur. Anne veya babadan birinde kepçe kulak probleminin olması , çocukta da olması ihtimalini artırır , bu yüzden bu deformitenin gelişmesinde ailesel faktörlerin payı büyüktür . Kepçe kulak deformitesi çocukluk yaşta psikolojik problemlere yol açabileceğinden , okul çağının başlarında yada okul öncesi dönemde 5-6 yaş civarında genellikle ameliyat önerilir. Çocuklarda genel anestezi altında , erişkinlerde genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Çocuk yaşta ameliyat olmanın diğer bir önemi de kıkırdaklar henüz yumuşak ve tam gelişmemiştir , çok kolay yeniden şekillendirilebilirler .

    Kepçe Kulak Ameliyatında Hangi Anestezi Türü Kullanılır?

    Kepçe kulak ameliyatında erişkinlerde genellikle lokal anestezi tercih edilir. Bunun nedeni , İşlemin lokal anesteziklerle ağrısız bir şekilde yapılabilmesi , ameliyat esnasında hasta ile iletişim kurabilmektir , ve sosyal hayata dönüşü hızlandırmaktır ve operasyon maliyetini düşürmektir . Ancak ; panik atağı olan , astım gibi sistemik hastalığı olan , lokal anestezik allerjisi olan , genel anestezi konforundan faydalanmak isteyen bazı hasta gurubu bu ameliyatı genel anestezi altında olmayı tercih edebilir. Çocuk yaşlarda bu ameliyat genel anestezi altında hastanede gerçekleşir. İşlem yaklaşık 1 saat 45 dakika – 2 saat süren bir işlemdir. Aynı gün taburculuk mümkündür . 1 gün kulak pansumanlı kalır . Sonrasında hasta kafa bandı kullanmaya başlar.

    Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Sorunlar Yaşanır mı?

    Kepçe kulak ameliyatının en sık iki komplikasyonu vardır . Hematom ve enfeksiyon. Hematom cilt ile kıkırdak arasında kan birikmesidir. Farkedilmediğinde , ya da boşaltılmadığında kulak kıkırdağında destrüksiyona yol açar . Ameliyat esnasında yakılan damarın yeniden kanamaya başlaması ile olur . Tedavisi hematomu boşaltmak , damarı bulup tekrar kanamayı kontrol altına almaktır . Ameliyatın genelde 1. Yada 2. Gününde olur , tek taraflı gelişen kulakta şişlik ve yeni başlayan ağrı hematomu düşündürebilir. Diğer bir komplikasyon ise enfeksiyondur . Bu da kendini tek taraflı kulakta şişlik , kızarıklık , ağrı ve ateş olarak gösterir. Tedavi olarak hastanın oral yolla verilen ilaçları kesilip intavenöz ya da intramuskuler daha geniş spektrumlu antibiyotiklere geçilir. Bunların dışında atılan dikişlerde açılma , ya da kulak kepçesinin kafabölgesine istenilenden daha yakın olması gibi sorunlar da gelişebilmektedir.

    Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

    Kepçe kulak ameliyatı , Kulakların önden ve arkadan bakışta kulakların yanlara doğru açık bir şekilde durmasını tedavi etmek amaçlı yapılır. Kulakların bu şekilde durmasını sağlayan genellikle iki patoloji bulunur. Bunlardan birisi konka dediğimiz kulağın oyuk kısmının nırmalde büyük olması , diğeri ise antiheliks dediğimiz kulak kıvrımının olmaması dır . Hastalarda genellikle bu problemlerin her ikisi de olur ancakl bazen de sadece birisi olabilir. Ameliyatlarda da yapılan bu iki patoloji çözmek , konka büyüklüğü varsa konkadan parça çıkarmak , antheliks kıvrımı yoksa dikişlerle antiheliks kıvrımı yaratmaktır . Ameliyat yaklaşık 2 saat sürer , işlem sonrası kulakta ödem , şişlik ve morluk gelişir. İşlemden sonra kulak içerisinde kan birikmesini önlemek için 1 gün süre ile kulaklar sarılır , 1 gün sonra pansuman açılabilir. İlk gün bazen hatta 2. Gün bile kulaktan kan sızınıtısı normaldir. Dikişler kulak arkasındadır , bu yüzden belli olmaz . 1 günden sonra genellikle kafa bandajına geçilir. Hastalar 2 hafta süre ile kulak bandı kullanılır . 5. Gün hastalarıma banyo yapabileceklerini söylüyorum . Kulak dikişlerine su, köpük değebilir. Ancak banyo sonrası kurulanmalı , ıslak bırakılmamalıdır . İlk 4-5 gün Hastaklara yeni kulakları çok büyük gelebilir , bu tamamen şişlikten kaynaklıdır ve normaldir , hastalara kulaklarının küçülecekleri , endişe edilecekleri bir durum olmadığı söylenir . 1. Hafadan sonra kulak morlukları geçer , şişlikler hızlı bir şekilde geçer kulak normal boyutuna gelir. Kulak bandı çalışmaya engel olmayan hastalarım genellikle 4. -5. Günler çalışmaya başlayabilir. Spor yapılması isteniyorsa 6-8 hafta spora başlanabilir.

    Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

    Kepçe kulak ameliyatı yaklaşık olarak her bir taraf 45 dakika -1 saat arasında süren bir işlemdir. Bu işlem erişkinlerde lokal anestezia altında yapılabilir , ameliyat esnasında her hangi bir ağrı , acı olmaz . Lokal anestezinin bir avantajı hastanın yapılan işlemi anında görmesi , kendi fikrini söylemeyebilmesidir. Ancak genel anesteziyi de tercih eden yetişkin hastalar olabilir. İşlem esnasında olıuşmayan kıvrımlar dikişlerle oluşturulur . Kesi kulak arkasında kalır . Eriyen dikişler kullanıldıysa dikişler alınmayabilir , erimeyen dikişler 7-10 gün arasında alınmalıdır . Ameliyattan sonra kulakta oluşan şişlik ve morluklar normaldir , hızla azalarak kaybolurlar. Ancak beklenmeyen tek taraflı şişlik , ağrı , kızarıklık durumlarında mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir .

    Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

    Kepçe kulak ameliyatından sonra genellikle 1 gün süre ile ağrı olur, sonrasında pek ağrı olmaz . Ancak bu kural değildir kişiden kişiye farklılık gösterebilir . Bazen bir kulak normalken diğer kulak ağrıyabilir. Ancak yine de normal beklenenden fazla ağrı oluyor ve bu özellikle bir kulata oluyorsa alert olmakta , doktorunuza danışmakta fayda olabilir. Kulak kanlanması fazla olan bir bölgedir ve ameliyatta esnasında da küçük kanmalar bolca olur . Ameliyatta bu kanamalar kontrol altına alınır ancak bazen ameliyattan sonra yakılan ya da bağlanan damarlardan bir tanesi yeniden açılabilir ve kulak içerisine kan birikebilir. Bu da kulakta ağrı ve şişme yapar . Buna hematom denir ve kepçe kulak ameliyatından sonra en sık karşılaşılan komplikasyondur , genellikle tek taraflı olur .Böyle bir durum geliştiğinde yeniden biriken kanı boşaltmak , kanama kontrolünü sağlamak gereklir. Ameliyattan sonra hastaların kulak kepçesi enfeksiyon olmasın diye tüm hastalara kullanacakları antibiyotik ve ağrı kesiciler verilir. Bazı durumlarda ameliyattan sonra nadiren kulakta enfeksiyon gelişebilir ve bu yine şişlik , kızarıklık ve ateş ve ağrı ile hastada kendini gösterebilir , hemen antibiyotiğin değiştirilmesi ve tedavi edilmesi gerekir.

    Kepçe Kulak Ameliyatında Dikişler Ne Zaman Alınır?

    Kepçe kulak ameliyatında kesi ve dikişler kulak arkasında olur . Bu dikişler erimeyen naylon yada ipek dikişler olabileceği gibi eriyen dikişler de olabilir .Kendi uygulamamda kulak arkasına eriyen dikişler atıp , dikiş alma işlemi yapmıyorum . Kulağı şekillendirmek için uygulanan dikişler ise erimeyen dikişler olup alınmazla , kulak kepçesi içerisinde bulunurlar .
    Eğer dikişler alınacaksa 7.10. günler arasında alınabilirler .