Kimler Burun Estetiği Yaptırmalı

Burun Estetiği İçin En Uygun Adaylar Kimlerdir?

Neredeyse her insanın burun yapısında beğenmediği noktalar bulunmaktadır. Gerek sağlık gerekse de estetik kaygılardan dolayı her insanın aklında burun estetiği operasyonu geçirme fikri yer alır. Kağıt üzerinde bu sorundan muzdarip her insanın rinoplasti için uygun olduğunu söyleyebiliriz. Kemerli bir buruna sahip olanlar başta olmak üzere burnunun herhangi bir tarafında eğrilik olanlar, burun deliklerinin veya sırtının geniş olmasından şikayet edenler; bu operasyon için kendilerini uygun hissederler. Estetik kaygıların yanı sıra burun fonksiyonlarında bir bozukluk olduğunu hissedenlerin de burun estetiği operasyonu için uygun olduğunu ifade edebiliriz.

Yukarıdaki tüm hususlar burun estetiği yapılmasını mümkün kılsa da her insanın bu operasyon için uygun olmadığını ifade etmeliyiz. Bir başka deyişle, farklı bir rahatsızlığı olanların, gebelik döneminde olanların veya çocuğunu emziren annelerin bu operasyon için uygun olmadığını söylemek gerekir. Bu noktada, birçok kişinin aklında burun estetiği için en uygun adaylar kimlerdir sorusu yer alır.

Burun Estetiği Operasyonu Geçirmek İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Rinoplasti ameliyatı için birtakım kriterlerin karşılanması gerekir. Yaranın iyileşmesini olumsuz olarak etkileyecek başka bir rahatsızlığı olanların bu operasyon için uygun olmadığını ifade etmeliyiz. Buna ek olarak, şeker hastalığı başta olmak üzere kalp hastalığı veya yüksek tansiyon gibi hastalıklardan muzdarip olanların da burun estetiği operasyonu için riskli statüde olduğu bilinmektedir. Bu tür hastalıkları yaşayan veya risk altında olan kişilerin detaylı bir sağlık muayenesinden geçmesi şarttır. Tüm bunların yanı sıra, kontrol altına alınamayan bir kronik hastalığı bulunan, enfeksiyon taşıyan, tetkik aşamasında bir rahatsızlığı olan kişilerin ancak söz konusu süreçlerin tamamlanmasının ardından burun estetiği operasyonu için hazır olacakları bilinmektedir.

Burun estetiği operasyonu geçirmeyi düşünenlerin aklında bu operasyon sonrasında kendilerinde ne tür değişimlerin olacağına dair soru işaretleri bulunmaktadır. Bu ameliyat sayesinde fiziksel açıdan daha iyi bir dış görünüşe sahip olacağını düşünenlerin haklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum; insanların kendilerine olan güvenlerinin artması adına doğru bir hamledir. Ancak, yine de bu ameliyatın ardından istenilen dış görünüşe sahip olmak mümkün olmayabilir. Ayrıca, diğer insanların size zannettiğiniz kadar farklı davranması da söz konusu olmayabilir.

Burun Estetiği Operasyonu Geçirmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Burun estetiği operasyonu geçirmeyi düşünenlerin bilmesi gereken birtakım detaylar bulunmaktadır. Her şeyden önce, bu operasyon öncesinde beklentiler en iyi şekilde ayarlanmalıdır. Ayrıca, hastanın tüm beklentisini doktoruyla paylaşması gerekir. Adayların mükemmellikten ziyade kendileri için en iyisini hedeflemesi doğru bir tercih olacaktır.

Adayların her şeyden önce fiziksel açıdan sağlıklı olması gerekir. Bunun yanı sıra, psikolojik olarak olgunlaşmış olmaları şarttır. Dengeli bir ruh haline sahip olmayanlar için bu ameliyatın yanlış bir tercih olacağını söyleyebiliriz. Adayların beklentilerinin de ölçülü ve mantık seviyesinde olması gerekir. Mantıklı ve gerçekleşmesi mümkün olan beklentilerle doktorların karşısına çıkan adayların bu süreci çok daha sağlıklı bir şekilde atlatacakları bilinmektedir. Bu noktada, doktorlara da birtakım görevler düşmektedir. Adaylara bu ameliyatın gerçekçiliği ve sonuçları hakkında bilgilendirme yapılmalıdır. Gerçekçi beklentisi olmayan bir adayın ameliyat sonrasında istedikleri buruna sahip olamaması halinde yaşayacakları durumdan haberdar olması gerekir.

Burun estetiği hakkında kağıt üzerinde herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ancak, adayın en az 18 yaşında olması gerekir. Daha doğrusu ergenlik çağını atlatamamış bir adayın fiziksel görünümüyle ilgili böylesine önemli bir kararı alması halinde birtakım sıkıntılar yaşanabilir. Yaş üst sınırı ise bulunmamakla beraber adayın mevcut hastalıklarına göre değişebilir.