kepce-kulak

KEPÇE KULAK ESTETİĞİ

Kepçe kulak estetiği ameliyatı, gelişimsel olarak kulak kepçesinin anatomisindeki birtakım yapıların eksikliğinin cerrahi olarak yerine getirilmesi ya da fazlalığının eksiltilmesi ya da bunların her ikisini birden içeren prosedürdür. Kepçe kulak deformesi en sık olarak normal kulak kepçesi anatomisinde bulunan antihelix kıvrımının tamamen veya kısmen yokluğu ve konka dediğimiz yapının fazla hacimli olması sebebiyle olur. İşlemde olmayan bu kıvrım sütür teknikleriyle oluşturulur veya konka dediğimiz yapıdan bir miktar çıkartılır ya da her iki işlem birden uygulanır. Ameliyat Kulak kepçesinin arkasından yapılan cilt kesisi ve bir miktar cilt fazlalığının çıkartılmasıyla başlar yaklaşık olarak her bir kulak 45-60 dk olmak üzere ameliyat süresi 2 saat civarında sürer. Ben kendi kliniğimde bu ameliyatı erişkinlerde lokal veya genel anestezi altında çocuklarda genel anestezi altında uyguluyorum.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı en erken ne zaman yapılır?

Sık karşılaştığım bir soru. Çocuklarda kulak kepçesi gelişimini 5-6 yaşlarında tamamlar. Bu yüzden 6 yaşından sonra yapılabilir. Peki neden bu yaşta erkenden ameliyat tercih ediliyor. Çünkü bu estetik bozukluğu yaratan problem, aynı zamanda çocukta özellikle okul çağında psikolojik bozukluklara yol açmakta .Bu yüzden böyle bir anatomik bozukluk varsa çocuklarımızda , erken yaşlardan düzeltilmesi psikolojik gelişim açısından faydalı olacaktır.

Kepçe Kulak Estetiği

 

Kesi yapılmadan kepçe kulak ameliyatı mümkün müdür ?

Evet herhangi bir cerrahi kesi yapılmadan da bu ameliyat mümkün olabilmektedir. Genellikle çocuklarda ve bazı erişkinlede henüz kulak kepçesi sertleşmemişken ve konka dediğimiz yapının anormal derecede hacimli olmadığı durumlarda dikişler bazı tekniklerle kesi yapılmadan da atılıp antiheliks kıvrımı oluşturulabilmektedir. Sadece dikiş atılarak yapılan  bu işlem uygun vakalarda yapılabilmekte ancak tekrarlama riski cerrahi işleme göre bir miktar daha fazla olmaktadır.

Kepçe kulak estetiği ameliyatından sonraki süreç nasıldır ?

Ben bu ameliyatı yaptıktan sonra kulağa pansuman yapıp sarıyorum ve 2 gün sonra kendim açıp görüyorum. Ameliyatı eğer lokal anestezi altında yaptıysam hastayı yatırmıyorum ama genel anestezi altında yapmışsam 1 gün yatırabiliyorum. 2 gün sonra duruma göre 1 gün daha sarabiliyorum veya kulak bandajlarına geçiyorum. Kulak bandajlarını hastalarım 3 hafta günün her saati, sonraki 3 hafta da sadece geceleri yatarken kullandırtıyorum. 5.-6. Günler banyo yapmalarında sakınca görmüyorum. Kulak dikişlerinde eriyebilen materyal kullandığım için dikiş almam gerekmiyor. Hastalarıma İlk 2-3 gün kulak kepçesinde renk değişiliği , kızarıklık ,morluk olabileceğini ve bunun bu süreçte normal olduğunu söylüyorum. İlk 3-4 gün oluşabilecek ağrılara karşı bir ağrı kesici ve bir antibiyotikle taburcu ediyorum. Yeme veya içmesinde herhangi bir kısıtlama yapmıyorum.

doktorhasanduygulu

Adres????: Harbiye Mahallesi Mim Kemal Öke Caddesi No:6 Şişli/İstanbul

Telefon ???? : (0530) 956 25 87
☎️ : 0212 296 44 06

E-Mail ????: dr_hasan.duygulu@hotmail.com

WhatsApp ???? : wa.me/90530956258