Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiğinin yanı sıra kulak estetiğinin de insanlar tarafından çok fazla tercih edildiğini söylemek gerekir. Bilhassa kepçe kulak sorunundan muzdarip olanların bu operasyona ihtiyaçları bulunmaktadır. Kulak estetiği operasyonuna otoplasti adı verilmektedir. Kepçe kulak; kulakların olması gerekenden daha fazla büyük olmasıdır. Ancak, bu durumu ortaya çıkaran husus ise kulak kıkırdaklarının şeklidir.

Kulağın kafa ile yapmış olduğu açının normalden daha geniş olmasından dolayı kulak; dışarıya doğru açık bir şekilde gösterilmektedir. Bilhassa kişinin kulaklarına arkadan bakıldığı zaman bu durum çok belli olmaktadır. Bunun yanı sıra, kulağın üst yarısında olması gereken kıvrımların oluşmamasından dolayı kulak ütülenmiş bir görünüme sahip olmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatının Yapılması Süreci

Kepçe kulak ameliyatı sayesinde her şeyden önce kulak şeklinin değiştirilmesi amaçlanmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz kepçe kulak sorununu ortaya çıkaran iki farklı neden için farklı uygulamalar yapılmaktadır. Kulağın kafa ile yapmış olduğu açının normalden daha geniş olduğu hallerde açıyı azaltmak adına kulağın kafa ile birleştiği noktaya dikişler konmaktadır. Bu sayede, kulak ile kafa arasındaki açı azaltılmaktadır. Buna ek olarak, kulağın üst yarısında bulunması gereken kıvrımların oluşmadığı hallerde ise kulak kıkırdağına güçlü dikişler konularak kulağın eğilmesi sağlanmaktadır. Kulağın sahip olduğu düz görüntünün ortadan kaldırılması adına çalışılmaktadır.

Kepçe kulak estetik ameliyatları sırasında ilk olarak tam kulağın arkasından bir kesim yapılmaktadır. Ancak, yapılan kesimin tam arkada kalmasından mütevellit herhangi bir iz kalmayacaktır. Hastanın durumuna ve doktorun isteğine göre söz konusu ameliyat; lokal veya genel anestezi ile yapılmaktadır. Farklı estetik operasyonlarda olduğu gibi ameliyatın ardından alınması gereken bir dikiş bulunmayacaktır. Kepçe kulak estetiği ameliyatlarının iyileşme süreci oldukça kısadır. Hastanın en çok iki gün içerisinde tekrar sokağa çıkmasına izin verilmektedir. Bunun yanı sıra, iki veya üç gün sonra hastanın duş almasında herhangi bir sakınca bulunmaz.

Kepçe kulak estetik ameliyatının ardından korunma amaçlı olarak tenisçi bandı takılabilir. Ancak, kulaklarının bakımını ve korunmasını iyi bir şekilde yapan kişinin böyle bir ihtiyacı olmayacaktır.

Kepçe Kulak Estetiğinin Detayları

Kepçe kulak estetiği çok ciddi bir cerrahi işlem değildir. Ancak, her ameliyatta olduğu gibi bu süreçte de hastaların kanama riskiyle karşı karşıya kalması riski bulunmaktadır. Kulakta ciddi bir damarın olmamasından kaynaklı olarak hastaların yalnızca kan birikmesi sorunuyla karşılaşmasına rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra, enfeksiyon riski de bulunmaktadır. Kulak kıkırdağının iltihaplanması zordur. Fakat, iltihaplanması halinde kulak zarına ciddi zarar vermesi söz konusu olabilir.

Kepçe kulak estetiğinin ardından kişilerin yaşayabileceği sorunların başında ise asimetri gelmektedir. Ameliyat öncesinde birçok hastanın asimetri problemi olmaktadır. Ancak, yine de ameliyata simetrik kulaklar ile girip asimetrik kulaklar ile çıkmak söz konusu olabilir. Tüm bunların yanı sıra, bu ameliyat tecrübeli olmayan bir cerraha yaptırıldığı takdirde kulakların kafaya yakınlaştırılması riski bulunmaktadır. Bir başka deyişle, kepçe kulağın gereğinden fazla düzeltilmesi söz konusudur. Kulakların kafaya yapışık bir şekilde durması; çok ciddi bir ameliyat hatasıdır.

Hastaların bu ameliyatın öncesinde endişelenmesini gerektirecek hiçbir husus yoktur. Yukarıda bahsettiğimiz risklerin ortaya çıkma ihtimali son derece düşüktür. Bunun yanı sıra, hastaların illaki bayılmasını gerektirecek bir durum yoktur. Lokal anestezi sayesinde de herhangi bir acı hissetmeden bu ameliyatı yaşamak mümkündür. Kepçe kulak estetiği; bir hastanenin ameliyathanesinde yapılmalıdır. 1-1.5 saat arasında sürmektedir. Hastanın aynı gün taburcu olması mümkündür. Ameliyatın ardından kulaklar; 3 ila 7 gün arasında şişmektedir. Bunun dışında ciddi bir sonucu yoktur.