Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı

Birçok insanın yaşamış olduğu sorunların başında kepçe kulak bir diğer ismiyle yelken kulak gelmektedir. Kepçe kulak; kulak kıkırdaklarının zayıf olmasından mütevellit kulak kıvrımlarının yeterli oranda oluşmamasının bir sonucu olarak kulak kepçesinin normalden daha öne ve yana doğru kıvrık olması durumudur. Dış görünüş açısından kulakların kulak arkası kemikten uzak bir açıyla yer alması olarak kendisini göstermektedir. Kepçe kulak; kalıtsal bir problemdir. Aile kaynaklı olmakla beraber sonradan oluşması gibi bir durum söz konusu değildir. Sonuç olarak, kepçe kulak sorununu çözmek isteyen kişiler için kepçe kulak ameliyatı yapılmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatı; hem erkekler hem de kadınlar tarafından büyük rağbet görmektedir. Ancak, kadınların saçlarını uzatarak bu durumu gizlemeleri mümkün iken erkeklerin saçlarının kısa olmasından dolayı bu sorundan daha çok muzdarip olmasına rastlanmaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmak adına bir dizi ameliyat neticesinde vücudun diğer kısımlardan kıkırdak alınmaktadır. Bu sayede, yeni bir kulak kepçesi oluşturulmaktadır. Ayrıca, doğuştan veya kaza sonrasında bir kulağını kaybeden kişilere kendi kaburga kıkırdaklarından yeni bir kulak yapılmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kepçe kulak sorunu; bilhassa okul çağındaki öğrencilerin en büyük problemidir. Okul sıralarında arkadaşlarının kendisiyle alay ettiğini gören öğrenciler bu durumdan kurtulmak adına kepçe kulak ameliyatı gereksinimi duyarlar. Bu noktada, sorunu çözmek isteyen ailelerin erken davranması gerekir. Kepçe kulak sorunundan muzdarip olduğu belirlenen bebeklerde doğumdan iki veya üç hafta sonra sürekli doktor kontrolünde olmak üzere kulaklara elastik bandaj uygulanmalıdır. Bu yöntem sayesinde cerrahi operasyona gerek kalmayacaktır. Ancak, bu fırsatı kaybeden ve ilerleyen yıllarda kepçe kulak sorunuyla karşı karşıya kalan kişilerde ise tek alternatif ameliyat olmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatının bilhassa ilkokul öncesi yapılması tavsiye edilmektedir. Kulakların 4-5 yaşlarında gelişimini tamamlamasından dolayı ameliyatın kişinin altı yaşında olduğu zaman yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Kişisel duruma ve ailenin ekonomik imkanlarına göre söz konusu ameliyat ilerleyen yıllarda da yapılabilir. Ancak, kişinin bilhassa okul çağında kendisini kötü hissetmemesi adına erken davranılmalıdır. Kepçe kulak ameliyatı; beş yaşından başlayarak istenilen her yaşta yapılabilir. Burun estetiği gibi kişinin ergenliğini bitirmesinin beklenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Kepçe kulak ameliyatı; bir düzeltme şeklinde yetişkinlerde de uygulanabilir. Ameliyatın sağlık açısından hiçbir sakıncası yoktur. Sosyoekonomik sebeplerden dolayı çocukluk yıllarında kepçe kulak ameliyatı veya tedavisi yaptıramamış olanlar bu durumu ilerleyen yıllarda rahatlıkla telafi edebilirler.

Kepçe Kulak Ameliyatının Faydaları Nelerdir?

Kepçe kulak ameliyatı sayesinde kişinin kulaklarının normal görünümüne kavuşması sağlanmaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak kişinin dış görünüşü baştan aşağı değişecektir. Sorunun giderilmesi sayesinde her şeyden önce kişinin kendisine olan güveni artacaktır. Aynı zamanda, hem ailesiyle hem de toplumla olan ilişkileri olumlu yönde etkilenecektir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskli Midir?

Kepçe kulak ameliyatı; ciddi riskler taşımamaktadır. Basit ve kolay bir ameliyat olmasından dolayı her yaştan insana uygulanabilmektedir. Ancak, hastanın yaşına bakılarak lokal veya genel anestezi yapılması söz konusudur. Hastanelerin yanı sıra kliniklerde de yapılmasına rastlanmaktadır. Aynı zamanda, günlük bir işlemdir. Kişinin hastanede kalmasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Hastanın durumuna ve cerrahın tercihine bağlı olarak kulak önünden veya arkasından yapılmaktadır. Kulak kıkırdaklarının yeniden şekillendirilmesi sayesinde kulak geriye doğru yerleştirilmektedir. 45 ila 90 dakika arasında süren bu ameliyatın ardından hastanın bir süre kulak bandı takması gerekmektedir. Bu ameliyatın duyma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşatması mümkün değildir.