Kemerli Burun Nedir?

Kemerli Burun Ne Demek

Kemerli burun; yalnızca Türkiye’de değil dünyanın neredeyse her yerinde insanların karşılaşmış olduğu en büyük sorunların başında gelmektedir. Günümüzde burun estetiği operasyonu geçirmek isteyen hastaların bu isteklerinin altında kemerli buruna sahip olmaları yatmaktadır. Kemerli burun; burun ucunda birtakım sarkmalara sebep olan bir sorundur. Bunun yanı sıra, kemerin düşük olması halinde yanlara sarkmalar da gerçekleşebilir. Kemerli burun; hem estetik hem de fonksiyonel açıdan birçok kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden, kemerli burun estetiği ameliyatı tercih edilmektedir.

Kemerli Burun Estetiği Operasyonu Nasıl Yapılır?

Kemerli burun estetiğinin yapılması için ilk olarak hastanın detaylı bir muayeneden geçmesi gerekir. Fiziksel muayene ile beraber hastanın kemik ve kıkırdak yapısı incelenmektedir. Muayenenin ardından hastaya hangi tekniğin uygulanacağına karar verilmektedir. Açık ve kapalı burun estetiği uygulanmaktadır. Ancak, kemerli burun sorununun kemik yapısıyla alakalı olmasından dolayı genel olarak açık teknik tercih edilmektedir. Hastanın ameliyat öncesinde dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

  • Her şeyden önce, ameliyattan bir hafta kadar evvel sigara kullanımı terk edilmelidir.
  • Bu ameliyat; genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Hastaların en az altı saat öncesinden yeme içmeyi bırakması şarttır.
  • Yine ameliyattan bir hafta önce kan sulandırıcı ilaçların ve bitkisel çayların kullanımının bırakılması gerekir.
  • Son olarak, bazı hastaların özel bir durumu olabilir. Bilhassa düzenli olarak ilaç kullanan hastaların bu durumu doktorlarıyla paylaşması şarttır.

Tüm bu kriterlere dikkat edilmesinin ardından kemerli burun estetiği operasyonunun uygulanmasına geçilmektedir. Kapalı yöntem tercih edilecekse ilk olarak kemerli buruna birtakım dolgu maddeleri enjekte edilmektedir. Kalıcı olmayan bu maddeler geçici çözümler sağlamaktadır. Söz konusu maddeler sayesinde burundaki kemerli yapı ortadan kaldırılmaktadır. Fakat, kapalı tekniğin çok fazla tercih edilmediğini söylemek gerekir.

Açık teknikte ise hastanın burnu ters V şeklinde açılan kesiler ile ameliyata alınmaktadır. Bu ameliyat yapılırken fazlalık konumunda bulunan kemik ve kıkırdak dokusu törpülenmektedir. Bu sayede, kısa süre içerisinde kemerli yapı ortadan kaldırılmaktadır. Buna ek olarak, bazı hastaların burnunda çöken bir kemerli yapı bulunmaktadır. Kulak veya omurgadan alınan kıkırdak doku sayesinde çöken yapının doldurulması sağlanmaktadır.

Kemerli burun estetiği operasyonu yapılırken hastaların bizzat kendi vücutlarından alınan kıkırdak doku kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, kemerli burun estetiği sırasında burun ucu kaldırma ve burun dikleştirme işlemleri de yapılmaktadır. Bu operasyonun ne kadar süreceği ise yapılan işlemlere göre farklılık göstermektedir. Ancak, genellikle iki veya üç saat süren bir operasyon olduğunu söylemek gerekir.

Kemerli Burun Estetiğinin Ardından Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kemerli burun estetiği; her ne kadar iki üç saat süren bir operasyon olsa da işlemler sırasında hastaya genel anestezi verildiği için hastanın bir gün süreyle hastanede kalması gerekir. Ameliyatın ilk günü hastalar, istedikleri takdirde kalkıp yürüyebilirler. Buna ek olarak, alçı ve tampon kullanımı da tavsiye edilmektedir. Hastaların işlemin ertesinde burunlarını korumak adına burunlarına koruyucu bant takılmaktadır. Sonuç olarak, bir gün boyunca gözetim altında kalan hastalar, ertesi gün evlerine dönebilirler. Bunun yanı sıra, ameliyatın ardından dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

  • Kemerli burun estetiğinin ardından morarma, ödem, şişlik görülmesi doğaldır. Ancak, ortalama bir hafta içerisinde bu tür sorunlar ortadan kalkmaktadır.
  • Ameliyatın ardından ağrıları azaltmak adına ağrı kesici kullanılmalıdır.
  • Tam olarak iyileşmek için altı ay ila bir yıl arasında sürenin geçmesi gerekir.

Sonuç olarak, kemerli burun; burun kökü belirgin olan insan burnunu ifade etmektedir. Diğer adı ise Romalı burnudur.