Kapalı Burun Estetiğinin Ardından İyileşme Süreci

Hem pratik hem de kompleks bir operasyon olan burun estetiği sayesinde hastalar en kısa süre içerisinde normal hayatlarına dönme şansına erişirler. Ancak, diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi kapalı burun estetiği için de deneyimli bir cerrah tercih edilmelidir. Bu sayede, iyileşme sürecinin kısa olduğuna şahit olunacaktır. Burun estetiğinin ardından hafif bir ağrı hissedilecektir. Buna ek olarak, şişmiş burun ve yüz dokularından kaynaklanan burun tıkanıklığı, şişkinlik ve morarma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Burun estetiğinin ardından iyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterir. İlk bir haftalık süreçte hasta kendisini ciddi anlamda toparlayacaktır. Bir başka deyişle, hastanın işinden veya okulundan geri kalması söz konusu bile değildir. Fakat, hastanın ameliyat sırasında rahat olması gerekir. Bu sayede, operasyon sorunsuz olarak geçer. Ayrıca, operasyonun ardından doktorun vermiş olduğu tavsiyeler dikkate alınmalıdır. Hastanın başı yüksekte olacak şekilde uyuması, burnuna buz uygulaması gibi önlemler alması gerekir.

KapalıBurun Estetiği İyileşme Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Hasta; burun estetiğinin ardından uyanma odasına alınır. Bu süreçte anestezinin etkisi halen daha devam eder. Bu yüzden, hasta, bu süreci asla hatırlamaz. İlk saatlerde hastanın burnunun üzerinde atel ve içerisinde de tampon yer alabilir. Tampon; bilhassa ameliyattan sonra ortaya çıkabilecek kanamaları durdurmak adına kullanılır. Ayrıca, burun deliklerinin altına özel bir ped yapıştırılır. Buna ek olarak, hasta, burnunun çevresinde baskı hissedebilir. Operasyon sonrasında doktor tarafından verilen ağrı kesicilerden dolayı hasta ilk zamanlarda herhangi bir ağrı hissetmez. Ancak, bir süre sonra ağrı kesicilerin etkisi geçer. Bu yüzden, doktor tarafından önerilen ağrı kesiciler ev ortamında dinlenirken kullanılabilir. Hasta; şişliği azaltmak ve basıncı hafifletmek adına buz kompresi yapabilir.

Operasyon ile beraber hastanın yüzündeki izler için birtakım işlemler yapılabilir. Bu noktada, bilhassa kesi yerinin doktorun önerisine uygun olarak oksijenli suyla temizlenmesi tavsiye edilir. Ayrıca, burun deliklerinin altında kabuk oluşumunu engellemek adına bu bölgeye krem sürülebilir. Hastaların ilk zamanlarda ne yiyip ne içeceği de merak edilir. Dileyen hastalar ilk gün bir şeyler yiyip içebilirler. Ancak, halsizlik kaynaklı iştahsızlık yaşanabilir. Yine de su ve yemek getirecek birisi her zaman hastanın yanında olmalıdır. Hasta; her ne kadar ciddi bir durumun içerisinde değilse de burnunu herhangi bir yere çarpmaması adına bir yakınından destek almalıdır.

Burun Estetiğinin Ardından İkinci ve Üçüncü Gün Neler Yapılmalı?

Burun estetiğinin ilk günü hasta anestezinin de etkisiyle çok fazla bir şey hissetmez. Ancak, ikinci ve üçüncü gün biraz ağrılı ve sıkıntılı olacaktır. Ayrıca, bulantıya da rastlanabilir. Ağızdan nefes alıp vermek hastanın uyumasını zor hale getirebilir. Bu noktada, hastanın tuzlu suyla burun yıkaması da tavsiye edilir.

Hasta; operasyonun ardından rahat etmek adına güncel hayatında da birtakım değişiklikler yapmalıdır. Burunda oluşan şişliği en aza indirgemek adına iki büyük yastık ile uyunması tavsiye edilir. Bu seçim; aynı zamanda morarmanın da azalmasını sağlar. Kanamayı da sınırlayan bir aktivitedir. Operasyonun ardından hasta; ikinci ve üçüncü günde hafif düzeydeki günlük aktivitelerine devam edebilir. Ancak, yine de eğilmemeye dikkat edilmelidir. Bilhassa iki kilogramdan daha ağır olan hiçbir yük kaldırılmamalıdır. Kan sulandırıcı aspirin gibi ilaçların kullanılmaması da şarttır. Bunun yanı sıra, burnunda tampon olanlar, ikinci günde doktorlarını ziyaret etmelidir. Bu sayede, hem tampon alınır hem de ağrı kesici tavsiyesi verilmiş olur.

Sonuç olarak, burun estetiğinin ardından ilk günler yukarıdaki gibi geçirilmelidir.