Kapalı Burun Estetiği

Kapalı ve Açık Teknik Burun Ameliyatlarının Farkları Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı çok değişik tekniklerle yapılabilmekte. Ancak burun estetiği tarihi boyunca, hep ilk basamakta ikiye ayrılmıştır. Açık teknik burun ameliyatı ve kapalı teknik burun ameliyatı. Doğru ve bilinçli yapıldığında iki teknikle de çok başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Genelde bu iki teknikten hangisi olucağını muayene, beklenti ve deneyim doğrultusunda ameliyatı yapan cerrah belirler. Temel anlamda aslında iki ameliyatta da yapılan işlemlerin büyük çoğunluğu, felsefesi aynıdır. Aynı fizik kuramları doğrultusunda, istediğimiz konfigürasyonda bir çatı oluşturma felsefesi her iki ameliyatın vazgeçilmez unsurudur. İki tekniği ayıran, geriye kalan ayrıntılardır. Kapalı teknikle yapılan ameliyatta buruna aşağıdan bakıldığında kesi izi olmaz. Burunun takım bağ dokusu yapıları korunarak yapılır. Görüş alanı daha dar alanda çalışılır ve daha tecrübe ve deneyim gerektiren cerrahi bir prosedürdür. Açık teknik ise burun ucunda “w“ şeklinde bir kesi yapılarak yapılır. Çoğunlukla bahsettiğim bağ yapılar çıkarılarak yapılır. Görüş alanı geniş olduğu için yapılan işlemler seri bir şekilde yapılır. Oluşan kesi izi 6-7 ay süre sonra genellikle görünmez, seçilemez hale gelmektedir. Ancak çok nadir görülen; kesi yerinde nekroz, doku kaybı gibi şeyler gelişebilmektedir ancak bunlar çok nadir görülür. Ben kendi kliniğimde primer yapılan ameliyatlarda kapalı yöntemi daha çok benimsemiş bir doktor olarak ameliyatlarımın çok büyük çoğunluğunu kapalı yöntemle gerçekleştiriyorum. Hastalarıma bu bilgiyi vererek fotoğraflarını alıyorum sonra bilgisayar başında photoshop simülasyonu kullanarak ameliyat planlamasını hastamla birlikte yapıyorum. Sonra da ameliyat gününü belirleyoruz.

Burun ameliyatı tamponsuz yapılır mı?

Uzun yıllar bu ameliyatı tampon kullanmadan da yaptım. Ancak inanın ki burun tamponu düşündüğünüz gibi hasta konforunu kötü değil, tam tersi daha iyi yönde etkiliyor. Bu yüzde mutlaka en fazla 2 gün süreyle ortasında delikleri bulunan silikon tamponları tercih ediyorum. Hastalarım bu 2 günü tampon deliklerinden nefes alarak konforlu bir şekilde geçiriyor. Bu iki gün süreyle de tampon kenarlarına sürücekleri kremler veriyorum böylece tamponu çıkartırken de kenarlara yapışmalar olmadığı için çıkartırken de pek sorun yaşamıyorlar.

burun-estetigi

Adres📍: Harbiye Mahallesi Mim Kemal Öke Caddesi No:6 Şişli/İstanbul

Telefon 📲 : (0530) 956 25 87
☎️ : 0212 296 44 06

E-Mail 📩: dr_hasan.duygulu@hotmail.com

WhatsApp 📲 : wa.me/90530956258

Burun ameliyattan sonra ortalama ne kadar sürede son halini alır?

Bu süreç 1 yılı bulmaktadır. Ancak ilk 3 ay hemen hemen % 80 oranında belirleyici oluyor. Sonraki dönemde de az bir oranda değişikler devam ediyor.Burun ameliyatından sonraki süreç nasıldır?
Benim bu konudaki kendi prosedürüm şu şekilde. Hastamı genel anestezi altında ameliyata aldıktan sonra 1 gün hastanemde misafir ediyorum. Ancak aynı gün taburcu ettiğim hastalarım da çok. İlk gün yanaklara ve alın kısmına saatte 15 ‘er dakika soğuk uygulama öneriyorum. İlk gün sıvı hastanemizde sıvı gıdalarla beslenme veriyorum sonraki günlerde yeme ve içmesinde kısıtlama yapmıyorum. 2 gün sonra burun tamponlarını çekiyorum haftası dolduğunda da burundaki termal ateli çıkartıyorum. 1 haftası dolana kadar atel ve bantlar ıslanmaması için boyundan aşağısını yıkamasını , saçını ise 2 ya da 3 güne bir kuaförde yıkatmasını öneriyorum. Atel çıktıktan sonra istediği zaman banyo yapabileceğini söylüyorum. İlk 1 ay her hafta sonraki 3 ay ayda bir kez sonra da 6. Ayında mutlaka görüp fotoğraflarını kaydediyorum.

Piezzo cerrahisi nedir?

Yukarda da biraz değindiğim önemli bir konu da son dönemlerde ameliyat konforunu önemli ölçüde etkileyen bu cerrahi aletler. Öncelikle şunu söylemeliyim. Piezzo veya herhangi bir başka alet ne kullanılırsa kullanılsın burun ameliyatından sonra ödem, şişlik bir miktar olucak. Burun cildini burun iskeletinden ayırıp hiç bir şey yapmadan ,kemiklere dokunmadan kapatsak bile bir miktar ödem ,şişlik bazen morluk oluyor. Ödemin, morluğun geri kalan kısmını tamamen kemik müdaheleleri belirliyor. Daha önceden bu aletler henüz piyasada yokken burun kemiklerini osteotom dediğimiz üzerine çekiçle vurulan kesici aletlerle şekillendiriyorduk. Ancak şu an durum biraz değişti.Artık burun kemiklerini piezzo dediğimiz; ultrasonik titreşimlerle ,yumuşak dokulara da zarar vermeden kemiklerde daha düzgün yüzeyli kesi hatları oluşturmak mümkün. Ayrıca mikrotestere dediğimiz kemiklerde düzgün travmatik kesiler yapan aletler de mevcut. Kliniğimizde her ikisi de mevcut. Duruma göre her ikisini de kullanıyorum. Bu yüzden hastalarım daha çabuk iyileşiyor.

 

Burun ameliyatından sonraki şişlikler ne kadar sürer?

Hastalarımla muayene esnasında en fazla vakit geçirdiğim konulardan birisi yukarıda bahsettiğim tampon konusu diğeri de bu konu. Hatta birçok insanın ameliyattan kaçma ya da ameliyattan vazgeçme sebebi. Eski alışkanlıklarla yapılan ameliyatlardan sonra toplumumuzda eskiden buyana kalmış bir önyargı aslında . Birazdan bahsedeceğim cerrahi aletleri kullanarak ; hala yok edemedik bu sorunu ama bayağı bir azalttık. Benim hastalarımda genellikle 3-4 gün şişlik ve morluk hafif düzeyde sürüp 5-6 . günlerde hızla azalıp 1. Haftanın sonunda yüzünde görünürde pek bir şey kalmamaktadır. 8. günü bazen de 10. Günü duruma göre işbaşı yapmalarını öneriyorum.

Adres📍: Harbiye Mahallesi Mim Kemal Öke Caddesi No:6 Şişli/İstanbul

Telefon 📲 : (0530) 956 25 87
☎️ : 0212 296 44 06

E-Mail 📩: dr_hasan.duygulu@hotmail.com

WhatsApp 📲 : wa.me/90530956258

Switch The Language
  HIZLI İLETİŞİM

  Burun Estetiği Konusunda Hasan Duygulu'ya Ulaşın!

  ADRES

  Meşrutiyet Mahallesi. Rumeli Caddesi. Villa Han No:6, A Blok Kat:5 Nişantaşı - İSTANBUL

  TELEFON

  +90 530 956 25 87
  +90 212 210 19 19
  +90 212 210 09 09

  E-MAIL

  dr_hasan.duygulu@hotmail.com

  FİYAT VE KONUM BİLGİSİ
  ×