Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı ; Teknolojinin her geçen gün gelişiyor olması, burun estetiği operasyonlarını çok daha pratik, acısız ve ulaşılabilir kılıyor. Günümüz teknolojisi ile birden çok teknik kullanılarak burun estetiği gerçekleştiriliyor. Bugün de bu tekniklerden en çok tercih edileni yani kapalı burun estetiği hakkında konuşacağız. İyileşme sürecinin kısa sürmesi, daha az acılı olması ve operasyon sonrasında iz kalmaması gibi avantajları olan kapalı burun estetiği nedir, kapalı burun estetiği nasıl yapılır, kapalı burun estetiği iyileşme süreci nasıl olur, sorularının cevaplarını bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Kapalı burun estetiği diğer adıyla kapalı rinoplasti son dönemde en çok tercih edilen burun ameliyatı tekniklerinden biri oldu. Hastanın iyileşme sürecini kısaltması ve ameliyat sonrasında iz kalmaması nedeniyle burun estetiği olmak isteyen kişilerin büyük bir çoğunluğu kapalı burun estetiği ameliyatı olmayı istiyor. Ancak bu durum hastanın isteğinden ziyade ameliyatı gerçekleştirecek cerrahın kararı ile şekilleniyor. Hastanın durumu kapalı burun ameliyatına uygun ise cerrah bu tekniği uygulamaktadır. Peki, kapalı burun estetiği nedir ve kimlere uygulanır?

Kapalı Burun Estetiği Nedir?

Kapalı burun estetiği, burun derisini açmadan burun içine atılan ince kesiler ile yapılan bir ameliyattır. Açık burun estetiğinde burun derisi ve yumuşak dokular açılırken kapalı rinoplastide ince kesiler ile müdahale yapılmaktadır. Bu sayede yumuşak doku ve cilt daha az etkilenir ve ameliyat sonrasında iz oluşmaz. Aynı zamanda da kapalı rinoplasti iyileşme süreci daha hızlı olmaktadır. Revizyon ve deviasyon ameliyatlarının yanı sıra burun ucu düşüklüğü, burun eğriliği, burun kanatları asimetrisi yaşayan hastalara kapalı burun estetiği uygulanabilmektedir.

 

kapalı burun estetiği

Kapalı Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Kapalı burun estetiği nasıl yapılır?” sorusunun cevabına ilk olarak genel anestezi altında yapılıyor olduğunu söyleyerek başlayalım. Kapalı kelimesini duyunca birçok kişi bu operasyonun gerçek bir ameliyat olduğunu düşünmüyor. Çoğu hastaya genel anestezi uygulanır; ancak müdahale edilecek bölüme göre lokal anestezi ile de yapılabilmektedir. Kapalı burun estetiği ameliyatı hastanın durumuna göre 2-3 saat arası sürmektedir.

Burun estetiği ameliyatından önce hasta detaylı bir şekilde muayene edilir. Eğer kapalı burun estetiği ameliyatına karar verildiyse öncelikle 3 boyutlu similasyonlar ile ameliyat sonrası burnun nasıl görüneceği gösterilmektedir. Hastanın yüzüne uygunluğu kontrol edilir ve hasta ile ortak bir karar alınır. Daha sonrasında da ameliyat ve anestezi için gerekli olan rutin testler yapılır, operasyon günü belirlenir.

Burun içerisine atılan ince kesiler ile ameliyat gerçekleşir. Kapalı burun estetiği ameliyatında cerrahın görüş açısı dardır, bu nedenle bu ameliyatın kolay olduğunu söyleyemeyiz. Evet, açık burun estetiği ile kıyaslandığında iz kalmaması gibi çok büyük avantajları var; ancak cerrahın deneyimi de bu kapalı rinoplasti için çok önemli bir konu. Ameliyat sonrası bir gece gözlem altında tutulan hasta aksi bir durum olmadığı takdirde ertesi gün taburcu edilmektedir. Kapalı rinoplasti sonrasında yüzde çok az bir morluk ve şişlik görülmektedir.

Adres????: Harbiye Mahallesi Mim Kemal Öke Caddesi No:6 Şişli/İstanbul

Telefon ???? : (0530) 956 25 87
☎️ : 0212 296 44 06

E-Mail ????: dr_hasan.duygulu@hotmail.com

WhatsApp ???? : wa.me/90530956258

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kapalı burun estetiği ameliyatı son dönemin en çok tercih edilen estetik ameliyatlarından birisi. İyileşme sürecinin açık burun ameliyatına göre daha hızlı ve acısız olmasının yanında iz kalmıyor olması da tercih edilmesinin başlıca sebepleri. Kapalı burun estetiği ameliyatının en bilinen avantajları bunlar olsa da daha birçok avantajı da buluyor. Kapalı burun estetiğinin avantajlarını şu şekilde belirtebiliriz;

 • İlk olarak burun içine kesi yapıldığı için iz kalmadığını ve yumuşak dokunun, derinin hasar görmediğini belirtelim.
 • Kapalı burun ameliyatında sinirler çok az etkilenmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrasında sadece hafif bir uyuşukluk hissedilmektedir.
 • Açık burun ameliyatı ile kıyaslandığında yüzde morluk ve şişlik çok daha az yaşanmaktadır. Ve yaşanan şişlik çok kısa sürede inmektedir.
 • Açık burun estetiğine göre hasta daha konforlu bir ameliyat süreci geçirir. Hem ağrıları daha az olur hem de iyileşme süreci daha kısa sürecektir.
 • Kapalı burun estetiğinde burun ucunu desteklemek daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşir.

Kapalı Burun Estetiği İyileşme Süreci

Kapalı burun estetiği iyileşme süreci açık burun ameliyatına kıyasla çok daha hızlı gerçekleşiyor. Kapalı rinoplasti gerçekleştirilen hastaların büyük bir çoğunluğu şu aşamaları yaşamaktadır;

 • Ameliyat sonrası birçok hasta bir gece hastanede gözlem altında kalmaktadır. Ameliyat lokal anestezi ile gerçekleşmiş ise aynı gün taburcu edilme durumu da olabilir.
 • Ameliyat sonrasında burun içine ateller yerleştirilmekte ve üzerine koruyucu bant takılmaktadır. Ateller ve koruyucu bant yaklaşık 2-3 gün sonra alınmaktadır. Ateller tampon ya da alçıya bir alternatiftir ve hastanın konforlu nefes alınmasını sağlamaktadır.
 • Hastanın yüzünde oluşan şişlik ikinci günden sonra gözle görülür şekilde azalmaktadır. Bu sayede iş ya da okul yaşantısına daha hızlı dönenmek mümkün olmaktadır.
 • Ameliyattan sonraki ilk üç gün banyo yapılması önerilmemektedir.
 • Yaklaşık bir hafta sonra boyunca yüksek yastıkta ya da iki yastıkla yatması önerilir, uykuda başın yüksekte tutulması gerekmektedir.
 • Dikişler burun içinde kendi kendine yok olacaktır, dikiş aldırmak için hastaneye gidilmesine gerek yoktur.
 • Kapalı burun estetiği iyileşme süreci 7-8 hafta sürmektedir. Bu süreye kadar buruna zarar verme olasılığı olan sporlar yapılmamalıdır. Güneş gözlüğü takılmamalı ve açık havada güneşte kalınmamalıdır. Acil durumlarda şapka ya da şemsiye ile güneşten korunma sağlanmalıdır.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları

Kapalı burun estetiği fiyatları estetik cerrahınız sizi muayene ettikten sonra doğru bir şekilde belirlenmektedir. Hastanın hangi işlemlere ihtiyaç duyduğu, hastanın istekleri ayrıca burun ameliyatının yanında başka işlemlere de ihtiyaç olup olmadığı muayene esnasında netleşmektedir. Kapalı burun estetiği fiyatları ve ameliyat hakkındaki diğer detaylar için bizi arayabilir, randevu alabilirsiniz.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı Yapan Doktorlar

Kapalı burun estetiği yapan doktorlar, kulak burun boğaz uzmanları ya da plastik cerrahlardır. Burun ameliyatı olmayı planlayan kişilerin kapalı burun estetiği ameliyatı yapan doktorlar hakkında detaylı bir araştırma yapıp doktorların deneyimlerini incelemeleri tavsiye edilmektedir. Benzer sağlık sorunlarını tedavi eden ve ameliyat ile bu sorunların düzelmesini sağlayan doktorları tercih etmeleri daha sağlıklı olacaktır. Estetik ameliyat söz konusu olduğunda plastik cerrahlar deneyimleri ile bir adım öne çıkıyor olsa da bu alanda deneyimli kulak burun boğaz uzmanları da bulunmaktadır.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2021

Burun estetiği hakkında merak edilen konulardan biri de ameliyat için yaş sınırı olup olmadığıdır. Kadınlarda 16-17 yaşından sonra erkeklerde de 18 yaşından sonra açık ya da kapalı burun estetiği yapılması önerilmektedir. Ancak çocuklarda çok büyük fiziki sorunlar yaşanıyorsa ya da ruh sağlığını etkileyecek bir durum varsa daha erken yaşta da ameliyat gerçekleşebiliyor. Bu noktada ebeveynlerin çocuklarını yakından izlemeleri oldukça önemlidir. Ameliyat detayları ve kapalı burun estetiği fiyatları 2021 hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Adres????: Harbiye Mahallesi Mim Kemal Öke Caddesi No:6 Şişli/İstanbul

Telefon ???? : (0530) 956 25 87
☎️ : 0212 296 44 06

E-Mail ????: dr_hasan.duygulu@hotmail.com

WhatsApp ???? : wa.me/90530956258