KAPALI BURUN ESTETİĞİ

Op. Dr. Hasan Duygulu

Kapalı Burun Estetiği, dünyada olduğu gibi, türkiye’de de en sık gerçekleştirilen estetik ameliyatlardan birisidir.

Kapalı Burun Estetiği, burun kanallarını açtığı için işlevsel bir operasyondur ve aynı zamanda estetik operasyon olarak da adlandırılan kozmetik faydalar sağlayabilir. Opr. Dr. Hasan Duygulu, özel kliniğinde en üst düzeyde hizmet vermeye özen gösteren ekibiyle hastalarına mutluluk ve memnuniyet sağlamayı hedeflemektedir.

Dr. Hasan Duygulu son 12 yıl içerisinde 4 binden fazla Kapalı Burun Estetiği Ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı; Teknolojinin her geçen gün gelişiyor olması, burun estetiği operasyonlarını çok daha pratik, acısız ve ulaşılabilir kılıyor. Günümüz teknolojisi ile birden çok teknik kullanılarak burun estetiği gerçekleştiriliyor. Bugün de bu tekniklerden en çok tercih edileni yani kapalı burun estetiği hakkında konuşacağız. İyileşme sürecinin kısa sürmesi, daha az acılı olması ve operasyon sonrasında iz kalmaması gibi avantajları olan kapalı burun estetiği nedir, kapalı burun estetiği nasıl yapılır, kapalı burun estetiği iyileşme süreci nasıl olur, sorularının cevaplarını bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Kapalı burun estetiği diğer adıyla kapalı rinoplasti son dönemde en çok tercih edilen burun ameliyatı tekniklerinden biri oldu. Hastanın iyileşme sürecini kısaltması ve ameliyat sonrasında iz kalmaması nedeniyle burun estetiği olmak isteyen kişilerin büyük bir çoğunluğu kapalı burun estetiği ameliyatı olmayı istiyor. Ancak bu durum hastanın isteğinden ziyade ameliyatı gerçekleştirecek cerrahın kararı ile şekilleniyor. Hastanın durumu kapalı burun ameliyatına uygun ise cerrah bu tekniği uygulamaktadır. Peki, kapalı burun estetiği nedir ve kimlere uygulanır?

Kapalı Burun Estetiği Nedir?

Kapalı burun estetiği, burun derisini açmadan burun içine atılan ince kesiler ile yapılan bir ameliyattır. Açık burun estetiğinde burun derisi ve yumuşak dokular açılırken kapalı rinoplastide ince kesiler ile müdahale yapılmaktadır. Bu sayede yumuşak doku ve cilt daha az etkilenir ve ameliyat sonrasında iz oluşmaz. Aynı zamanda da kapalı rinoplasti iyileşme süreci daha hızlı olmaktadır. Revizyon ve deviasyon ameliyatlarının yanı sıra burun ucu düşüklüğü, burun eğriliği, burun kanatları asimetrisi yaşayan hastalara kapalı burun estetiği uygulanabilmektedir.

Neden Biz

Dr Hasan Duygulu, alanında uzman ve çok fazla deneyime sahip. Rinoplasti ile,
burnunuz daha küçük, daha belirgin, daha ince veya daha geniş yapılabilir. Sadece sahip olmak istediğiniz burnu hayal edin.

Uzman Ekip

Profesyonel Doktor, Hemşireler ve kişisel Hasta Koordinatörünüz

Hasta Takibi

Doktorumuz ile rutin kontrol ve tetkiklerinizin yakın takibi

Profesyonel Deneyim

12 yıl ve 4000’in üzerinde başarılı operasyon

7/24 Erişilebilirlik

Günün her saati ulaşabileceğiniz profesyonel ekip

Öncesi & Sonrası

Burun estetiği hakkında bilgi sahibi olmak için Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası bölümündeki fotoğraflar size yardımcı olabilir ve diğerlerinin sonuçlarını görebilir, Dr Hasan Duygulu ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Öncesi & Sonrası

Burun estetiği hakkında bilgi sahibi olmak için Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası bölümündeki fotoğraflar size yardımcı olabilir ve diğerlerinin sonuçlarını görebilir, Dr Hasan Duygulu ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.  Kapalı Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

  “Kapalı burun estetiği nasıl yapılır?” sorusunun cevabına ilk olarak genel anestezi altında yapılıyor olduğunu söyleyerek başlayalım. Kapalı kelimesini duyunca birçok kişi bu operasyonun gerçek bir ameliyat olduğunu düşünmüyor. Çoğu hastaya genel anestezi uygulanır; ancak müdahale edilecek bölüme göre lokal anestezi ile de yapılabilmektedir. Kapalı burun estetiği ameliyatı hastanın durumuna göre 2-3 saat arası sürmektedir.

  Burun estetiği ameliyatından önce hasta detaylı bir şekilde muayene edilir. Eğer kapalı burun estetiği ameliyatına karar verildiyse öncelikle 3 boyutlu similasyonlar ile ameliyat sonrası burnun nasıl görüneceği gösterilmektedir. Hastanın yüzüne uygunluğu kontrol edilir ve hasta ile ortak bir karar alınır. Daha sonrasında da ameliyat ve anestezi için gerekli olan rutin testler yapılır, operasyon günü belirlenir.

  Burun içerisine atılan ince kesiler ile ameliyat gerçekleşir. Kapalı burun estetiği ameliyatında cerrahın görüş açısı dardır, bu nedenle bu ameliyatın kolay olduğunu söyleyemeyiz. Evet, açık burun estetiği ile kıyaslandığında iz kalmaması gibi çok büyük avantajları var; ancak cerrahın deneyimi de bu kapalı rinoplasti için çok önemli bir konu. Ameliyat sonrası bir gece gözlem altında tutulan hasta aksi bir durum olmadığı takdirde ertesi gün taburcu edilmektedir. Kapalı rinoplasti sonrasında yüzde çok az bir morluk ve şişlik görülmektedir.

  Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

  Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kapalı burun estetiği ameliyatı son dönemin en çok tercih edilen estetik ameliyatlarından birisi. İyileşme sürecinin açık burun ameliyatına göre daha hızlı ve acısız olmasının yanında iz kalmıyor olması da tercih edilmesinin başlıca sebepleri. Kapalı burun estetiği ameliyatının en bilinen avantajları bunlar olsa da daha birçok avantajı da buluyor. Kapalı burun estetiğinin avantajlarını şu şekilde belirtebiliriz;

  • İlk olarak burun içine kesi yapıldığı için iz kalmadığını ve yumuşak dokunun, derinin hasar görmediğini belirtelim.
  • Kapalı burun ameliyatında sinirler çok az etkilenmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrasında sadece hafif bir uyuşukluk hissedilmektedir.
  • Açık burun ameliyatı ile kıyaslandığında yüzde morluk ve şişlik çok daha az yaşanmaktadır. Ve yaşanan şişlik çok kısa sürede inmektedir.
  • Açık burun estetiğine göre hasta daha konforlu bir ameliyat süreci geçirir. Hem ağrıları daha az olur hem de iyileşme süreci daha kısa sürecektir.
  • Kapalı burun estetiğinde burun ucunu desteklemek daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşir.

  Kapalı Burun Estetiği
  Ameliyatı Fiyatları

  Kapalı burun estetiği fiyatları estetik cerrahınız sizi muayene ettikten sonra doğru bir şekilde belirlenmektedir. Hastanın hangi işlemlere ihtiyaç duyduğu, hastanın istekleri ayrıca burun ameliyatının yanında başka işlemlere de ihtiyaç olup olmadığı muayene esnasında netleşmektedir. Kapalı burun estetiği fiyatları ve ameliyat hakkındaki diğer detaylar için bizi arayabilir, randevu alabilirsiniz.

  Kapalı Burun Estetiği İyileşme Süreci

  Kapalı burun estetiği iyileşme süreci açık burun ameliyatına kıyasla çok daha hızlı gerçekleşiyor. Kapalı rinoplasti gerçekleştirilen hastaların büyük bir çoğunluğu şu aşamaları yaşamaktadır;

  • Ameliyat sonrası birçok hasta bir gece hastanede gözlem altında kalmaktadır. Ameliyat lokal anestezi ile gerçekleşmiş ise aynı gün taburcu edilme durumu da olabilir.
  • Ameliyat sonrasında burun içine ateller yerleştirilmekte ve üzerine koruyucu bant takılmaktadır. Ateller ve koruyucu bant yaklaşık 2-3 gün sonra alınmaktadır. Ateller tampon ya da alçıya bir alternatiftir ve hastanın konforlu nefes alınmasını sağlamaktadır.
  • Hastanın yüzünde oluşan şişlik ikinci günden sonra gözle görülür şekilde azalmaktadır. Bu sayede iş ya da okul yaşantısına daha hızlı dönenmek mümkün olmaktadır.
  • Ameliyattan sonraki ilk üç gün banyo yapılması önerilmemektedir.
  • Yaklaşık bir hafta sonra boyunca yüksek yastıkta ya da iki yastıkla yatması önerilir, uykuda başın yüksekte tutulması gerekmektedir.
  • Dikişler burun içinde kendi kendine yok olacaktır, dikiş aldırmak için hastaneye gidilmesine gerek yoktur.
  • Kapalı burun estetiği iyileşme süreci 7-8 hafta sürmektedir. Bu süreye kadar buruna zarar verme olasılığı olan sporlar yapılmamalıdır. Güneş gözlüğü takılmamalı ve açık havada güneşte kalınmamalıdır. Acil durumlarda şapka ya da şemsiye ile güneşten korunma sağlanmalıdır.

  Kapalı Burun Estetiği
  Ameliyatı Yapan Doktorlar

  Kapalı burun estetiği yapan doktorlar, kulak burun boğaz uzmanları ya da plastik cerrahlardır. Burun ameliyatı olmayı planlayan kişilerin kapalı burun estetiği ameliyatı yapan doktorlar hakkında detaylı bir araştırma yapıp doktorların deneyimlerini incelemeleri tavsiye edilmektedir. Benzer sağlık sorunlarını tedavi eden ve ameliyat ile bu sorunların düzelmesini sağlayan doktorları tercih etmeleri daha sağlıklı olacaktır. Estetik ameliyat söz konusu olduğunda plastik cerrahlar deneyimleri ile bir adım öne çıkıyor olsa da bu alanda deneyimli kulak burun boğaz uzmanları da bulunmaktadır.

  Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2021

  Burun estetiği hakkında merak edilen konulardan biri de ameliyat için yaş sınırı olup olmadığıdır. Kadınlarda 16-17 yaşından sonra erkeklerde de 18 yaşından sonra açık ya da kapalı burun estetiği yapılması önerilmektedir. Ancak çocuklarda çok büyük fiziki sorunlar yaşanıyorsa ya da ruh sağlığını etkileyecek bir durum varsa daha erken yaşta da ameliyat gerçekleşebiliyor. Bu noktada ebeveynlerin çocuklarını yakından izlemeleri oldukça önemlidir. Ameliyat detayları ve kapalı burun estetiği fiyatları 2021 hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.   Sıkça Sorulan Sorular

   Deviasyon ameliyatı ile burun şekli değişir mi?

   Deviasyon un kelime anlamı eğriliktir. Septum deviasyonu ameliyatı ise eğri olan septumun düzeltilmesi ameliyatıdır. Genellikle yaklaşık olarak 30 dakika süren bu işlemde yatış gerekmez. Hasta kısa bir zamanda normal hayıtna döner , ödem ve şişlik çok beklenmez . Bu ameliyat çoğunlukla burun şekli değiştirilmeden içerden kesi ile kısa sürede yapılabilir. Ancak bazı durumlarda septumu düzeltmek için burun şeklini de değiştirmek gerekebilir. İleri deviasyonlar , burun şeklini bozan septum deviasyonları , ön-üst lokalizasonlu deviasyonlarda genellikle rinoplasti ile birlikte yapılması gerekir.

   Deviasyon nasıl düzeltilir?

   Septum deviasyonu içerden yapılan kesilerle 30 dakika gibi kısa bir sürede lokal veya genel anestezi altında düzeltilebilir. Burun deliklerini bir birinden ayıran yapıya septum denir . Septum 3 yapıdan oluşur . Kıkırdak , kemik ve mukoza . Ameliyat kıkırdak ve kemiğin örtüsü olan mukozayı , kıkırdak ve kemikten ayırmakla başlar. Bu örtü kıkırdak ve kemikten ayrıldıktan sonra kıkırdak ve kemiğin eğri olan , burun pasajına doğru uzanıp burnu tıkayan kısımları çıkartılıp düzeltildikten sonra geri yerine konulur . sonra mukoza örtüsü tekrar kıkırdak ve kemiği örtecek şekilde yerine getirilip tamponlar her iki taraftan iki mukoza ve ortadaki kıkırdak/kemik bölüme hafif bası yapıcak şekilde yerleştirilir. Bunun nedeni her iki mukoza arasında kan birikmesini engellemektir .İşlemden sonra buruna konulan silikon tamponlar 3-4 gün süreyle kalır sonra çıkartılabilir.

   Septoplasti Sonrası Burun Kemiği Tekrar Büyür Mü?

   Septoplasti ameliyatı sonrası kemik tekrar büyümez. Çünkü ameliyat esnasında eğri olan kıkırdak ve kemik kısımlar düzeltilip yerine tekrar konur. Kemik ya da kıkırdağın tekrar büyümesi söz konusu değildir. Bu ameliyattan sonra hastalar bir süre güzel nefes alır ancak allerji , sigara , soğuk hava gibi nedenlerden dolayı burun etlerinde şişme nedeniyle tekrar burun tıkanıklığı gelişebilir. Ancak bu , ilaçarla veya konka radyofrekansı gibi küçük işlemlerle tedavi edilebilir. Hastalar bu durumu genellikle deviasyonun tekrarladığı şeklinde değerlendirirler ancak aslında olan burun eti problemleridir. Burun etleri ameliyatlarda alınmaz ; ya küçültülür ( konka rf , konka reduction vs … gibi işlemlerle ) ya da out-fracture ile yan duvarlara yaklaştırılır . Ancak bu işlemlerden sonra da konkalar ilerleyen zamanlarda burunda tıkanyıcı rol oynayabilir ancak kolay bir şekilde yeniden tedavi edilebilirler.

   Burun estetiği ameliyatı sonrası morluk ve şişlik olucak mı?

   Burun estetiği ameliyatı sonrası bir miktar morluk ve şişlik olur .Bu eskisi gibi fazla değildir. Son yıllarda kullanılan mikromotor kesiciler ve piezo ultrasonik kesiciler sayesinde şişlik ve morluk belirgin derecede azalmıştır. Ancak burada bireyin cilt yapısı da çok önemlidir. Çok hassas cilde sahip bireylerde , mikrokesiciler kullanılsa da morarma ve şişlik olabilmektedir ancak bunların hepsi geçicidir.

   Deviasyon kaç günde iyileşir?

   Septum deviasyonu ameliyatının iyileşme süreci rinoplasti ameliyatından kısadır. Genellikle morluk şişlik olmaz , hastalar 4-5 gün içerisinde iş hayatına dönebilir. Gnellikle yatış gerekmez , günübirlik işlemdir . Lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Septum devaasyonu ameliyatı nefes alma problemi olan hastalara yapılır. Bu ameliyatla burun şeklinde bir değişim beklenmez . Ameliyattan sonra buruna silikon tamponlar konulur. Ameliyat esnasında burun orta bölmesinde yer alan septum kıkırdağının ve bu kıkırdağın arkada bağlandığı kemiğin eğri ve burun deliğini kapatan kısmı çıkartılır , düzeltilip geri yerine konur. Tekrardan eğrilmesi söz konusu değildir.

   Septum Deviasyonu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

   Septum deviasyonu halk arasında yağın bir problemdir. Nefes problemi yaratır. Tedavi edilmezse hastalarda nefes alma zorlukları , horlama , apne , baş ağrısı , sinüzit gibi problemlere yol açabilir. Her septum deviasyonu olan bireyde nefes problemi olmaz . Septum deviasyonunun yeri ve derecesi burada çok önemlidir. Büyük bir hasta gurubunda ise nefes problemi olmayıp ciddi boyutta septum devaiasyonları vardır . Bu hastaların genellikle burun tıkanıklığı problemleri vardır ancak kronik ve uzun süreli olduğu için bunun farkında olmayabilirler. Bu hastalar genellikle yaşamlarının bir döneminde ; özellikle kilo aldıkları bir zamanda , ya da daha sık spor aktivitelerinde bulundukları dönemlerde veya yaş geçtikçe burun tıkanıklığının farkına varmaya başlar ve gelip ameliyat olurlar . Kısa sürede yapılan hastane yatışı gerektirmeyen bu ameliyat ile sağlığına kavuşurlar .

   Burun Kemeri Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

   Burun Kemeri ameliyatı genellikle 1.5-2 saat arasında süren bir işlemdir. Bu işlem burun ucundan memnun ancak burun sırtı görünümünden memnuun olmayan hastalara uygulanır .Bu işlemde burun ucuna dokunulmaz sadece burun kemeri alınır .Burun kemeri alındıktan sonra osteotomi dediğimiz burun kemikleri yanlardan kesilip yaklaştırılarak burun sırtının son hali oluşturulur. Kapalı yöntemle yapılıp burun ucu hiç açılmayabilir. Bu şekilde yapılırsa burun ucunde kesi izi olmaz . Açık teknikle yapılırsa burun ucunda kesi izi olur 3-6 ay arasında iz kaybolur.Genellikle bu işlem kapalı teknikle yapılır .

   Burun Ameliyatı Sonrası Burun Ucundaki Hislerim Kaybolur Mu?

   Bütün ameliyatlardan sonra kesi yerinde bir miktar his kaybı ağrı olur ve bir süre sonra bu geçer . Burun estetiği ameliyatında da aynı durum söz konusudur .Burun estetiği ameliyatı sonrasında burun ucunda geçici olarak his kaybı olabilir ancak bu ameliyattan birkaç ay sonra etkilenen sinirlerin tekrar rejenerasyonu tamamlandığında his kaybı geçer . Ara sıra ağrı ve soğuk havalarda sızlama şeklinde ağrılar da olabilir bunların hepsi geçidir.