Kapalı Burun Estetiği Sonrası

Kapalı Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Kapalı Burun estetiği; birçok insan için kurtarıcı olarak görülen bir operasyondur. Doğuştan veya sonradan ortaya çıkan şekil bozukluklarından dolayı insanların dış görünüşlerinde sorun yaşadığını söylemeliyiz. Bunun yanı sıra, burnun işlevinde meydana gelen sorunların da can sıkıcı olduğunu ifade etmek gerekir. Sonuç olarak, burun estetiği sayesinde hem şekil bozukluklarının hem de işlevsel sorunların ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır.

Burun estetiği operasyonu öncesinde hastaların aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları kullanmayı bırakması gerekir. Bunun yanı sıra, farklı hastalıklarından dolayı ilaç kullanmak zorunda olanların (özellikle kalp hastalığı) da bu durumu doktorlarıyla konuşması ve onların onayını alması şarttır. Burun estetiği öncesi kadar ameliyat sonrasının da önemli olduğunu ifade etmeliyiz. Bu noktada, kapalı burun estetiği sonrasında doktorların vermiş olduğu tavsiyeler eksiksiz olarak dinlenmelidir.

Kapalı Burun Estetiği

Kapalı Burun Estetiği Sonrasında Bakım ve Temizlik Süreci Nasıl Olmalı?

Kapalı burun estetiği operasyonu geçirenlerin özellikle ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içerisinde beslenmelerine dikkat etmesi şarttır. Ameliyattan sonra sulu ve yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Ancak, bahsettiğimiz beslenme sürecinin çok uzun süre devam ettirilmesine gerek yoktur. Operasyonun ardından üç saat geçmesiyle beraber herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı takdirde hastanın normal beslenme sürecine geçmesinde bir sıkıntı olmayacaktır. Fakat, yine de hastanın operasyondan sonraki ilk günlerde acılı ve baharatlı yiyecek tüketiminden kaçınması şarttır.

Kapalı Burun Estetiği

Kapalı burun estetiğinin ardından ilk zamanlarda ağrı olması son derece normaldir. Bu ağrılar; genellikle hafif veya orta şiddetli olacaktır. Bahsettiğimiz ağrılara çözüm bulmak adına hastanın yüksek yastıkta yatması tavsiye edilir. Bunun yanı sıra, aşağıdaki tavsiyelere de uyulmalıdır.

  • Ameliyat sonrasında burun temizliği ve bakımı için verilen ilaçların ve spreyin düzenli olarak kullanılması şarttır. Bu konuda doktor ile devamlı olarak iletişim halinde olunmalıdır.
  • Ameliyat sonrası aşırı yüz mimiklerinden mutlaka kaçınılmalıdır. Bunun yanı sıra, hastanın gülmekten de kaçınması tavsiye edilir.
  • Ameliyatın ertesinde bilhassa göz etrafında morluklar ve şişlikler meydana gelecektir. Ancak, bahsettiğimiz şişlik ve morlukların en kısa sürede kaybolacağını söyleyebiliriz.
  • Şişlik ve morlukların yanı sıra bilhassa ön dişlerde geçici bir sızı veya ağrı hissedilebilir. Ancak, bu durum da tıpkı şişlik ve morluklar gibi en kısa sürede ortadan kalkacaktır. Fakat, yine de ameliyattan sonraki ilk günlerde yumuşak bir diş fırçası kullanılmalıdır. Buna ek olarak, ön dişlerin dikkatli bir şekilde fırçalanması şarttır.
  • Kapalı burun estetiğinin ardından burun tamponu yerleştirilmektedir. Burun tamponu yüzünden hapşırma ve kaşıntı gibi sorunlar yaşanabilir. Ancak, tamponların alınmasıyla beraber bu sorun ortadan kalkacaktır. Yine de hapşırma sorunu yaşanıyorsa hapşırmayı giderici bir ilaç kullanılabilir.
  • Ameliyatın ardından tekrardan şekillendirilen burun kemiklerini sabit tutmak amacıyla konulan alçı veya nazal splintler; operasyondan sonra 7-10 gün geçmesinin ardından çıkarılmaktadır. Bahsettiğimiz splintlerin çıkarılması sırasında herhangi bir acı duyulmadığını da ifade etmek gerekir.
  • Ameliyat sırasında yerleştirilen burun tamponları özel silikon tamponları olarak bilinir. Bu tamponların çıkarılması sırasında herhangi bir ağrı veya kanama olmadığını ifade etmek gerekir.
  • Kapalı burun estetiğinin ardından ilk birkaç hafta boyunca burunda yara oluşumu, kabuklar, akıntı birikmesi gibi durumlara rastlanır. Bu durumlardan dolayı burun tıkanıklığı da meydana gelir. Ancak, iyileşme sürecinde bu tıkanıklığın ortadan kalkacağını söylemek gerekir. İlerleyen zamanlarda burnun rahatlamasına rastlanacaktır.
  • Ameliyat sonrasında hastanın yüzünün suyla temas etmemesi şarttır. Çünkü, buruna konulan alçı veya splintlerin düşmemesi adına hastanın kendisine dikkat etmesi gerekir.
  • Son olarak, hastanın ilk iki haftalık süreçte alkol ve tütün ürünleri tüketmemesi şart koşulmaktadır.