Kapalı Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Yüzümüzde en belirgin ve en karakteristik organımız elbette ki burnumuzdur. Küçücük bir değişiklik bile ifademizde ve yüz hatlarımızda büyük farklar yaratabilir. Bu nedenle de yüzünde değişiklik yapmak isteyenler, burnunun şeklini beğenmeyenler ve bazen de sağlık sorunları yaşayan kişiler burun estetiği ameliyatı olmaktadır. Burun estetiğinde de gelişen teknoloji ile beraber farklı yöntemler uygulanmaya başlandı. Biz de yeni yazımızda bu yöntemlerden biri olan kapalı burun estetiği hakkında konuşacağız.  “Kapalı burun estetiği nasıl yapılır, açık ve kapalı burun estetiği arasındaki farklar nelerdir, kapalı burun estetiği hangi dönemde yapılmalıdır?” gibi daha birçok sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kapalı burun estetiği, burun deliklerinde girilerek burnun içerisine atılan küçük kesiler ile yapılan bir ameliyattır. Burun derisi kesilmediği için ameliyat sonrasında hiçbir dikiş izi olmaz. Kapalı rinoplasti olarak da bilinen kapalı burun estetiği, görüş alanı çok dar olduğundan dolayı cerrahlar için zor ameliyatlardır. Birçok hastaya genel anestezi altında bu ameliyat yapılır ancak lokal anestezinin de kullanıldığı ameliyatlar olmaktadır. Bunu hastanın isteği, ameliyatın detayı ve cerrahın kararı belirlemektedir.

Burun ameliyatı olmak isteyen çoğu kişi kapalı rinoplastiyi tercih etmektedir. Dikiş izinin olmaması ve çabuk iyileşme sağlaması da bu tercihin başlıca nedenleridir. Burun kemiğini kırmadan törpüleme yöntemi ile gerçekleştirilen kapalı burun ameliyatları; burun ucu düşüklüğü, burun kemeri, burun kanadı ve burun kemiği eğriliği gibi birçok sorunun çözümü olabilmektedir. Kapalı burun ameliyatları yapılacak işlemlerin durumuna göre 1-3 saat arasında sürmektedir.

kapalı burun ameliyatı estetiği

Kapalı Burun Estetiği Kaç Günde İyileşir?

Kapalı burun estetiği ameliyatları teknolojinin insan hayatını çok daha konforlu hale getirdiğinin büyük bir kanıtıdır. Önceki yıllarda burun estetiğinin oldukça uzun bir iyileşme süreci oluyordu. Şu anda kapalı burun ameliyatı sayesinde, ameliyatı olan kişi bir hafta içerisinde sosyal yaşantısına rahatlıkla devam edebiliyor. Ameliyattan sonraki ilk iki gün ödem ve şişlikler görülmektedir ve iki gün sonrasında da hızlı bir şekilde azalmaktadır. Hastanın iyileşmesi yaklaşık 5-6 hafta sürmektedir ancak normal yaşantısına devam etmesinde bir sakınca yoktur. Dikiş izi de olmadığı için hastanın dış görünüşünde de herhangi bir olumsuz görüntü yoktur.

Açık ve Kapalı Burun Estetiği Arasındaki Farklar

Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen kişiler açık ve kapalı burun estetiği hakkında mutlaka bir araştırma yaparlar. Siz de bu yazımızı araştırmanız neticesinde okuyor olabilirsiniz. Kapalı burun estetiği burunda yaşanan birçok sorunu gideriyor olsa da açık burun ameliyatları da hala gerçekleştirilmekte ve her doktorun kendine göre bir yöntemi bulunmaktadır. Açık ve kapalı burun ameliyatının en belirgin farklarını ise şu şekilde belirtebiliriz;

  • Kapalı burun estetiğinde burun etrafındaki ödem daha hızlı iyileşir, yani burun daha hızlı oturur. Açık rinoplastide bu süreç daha uzun sürmektedir.
  • Kapalı rinoplastide burun içerisine küçük kesiler atılır, bu nedenle ameliyat sonrası dışarıdan görünen bir dikiş izi olmaz. Açık burun ameliyatında ise burun derisinin dışına kesi atılır. Dikiş izinin iyileşmesi genellikle 6 ay sürmektedir.
  • Açık burun estetiğinde ameliyatı gerçekleştiren cerrahın görüş açısı daha geniş ve rahattır. Kapalı burun ameliyatında ise cerrahın görüş açısı çok dar olmaktadır.

Görüldüğü gibi iki yöntemin arasında belirgin farklar bulunuyor. Bu noktada doktorunuzun sizi yönlendirmesine izin vermeli, sizin durumunuzun hangi yöntem ile daha rahat ve konforlu çözüleceğine birlikte karar vermelisiniz. Daha da önemlisi, seçtiğiniz yöntem ne olursa olsun tam donanımlı bir hastanede uzman bir hekim tarafından burun estetiği olmalısınız. Sağlığınızı hiçbir durumda riske atmamalısınız.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

kapalı burun estetiği

Kapalı burun estetiği ameliyatı için belirli bir dönem yoktur, dilediğiniz her dönemde ya da mevsimde bu ameliyatı yaptırabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken konu şu; burun ameliyatından sonra güneşten kendinizi korumanız gerekiyor. Ayrıca yaklaşık iki ay kadar gözlük takılmaması gerekiyor. Eğer yaz tatilinizi aktif bir şekilde geçirmeyi planlıyorsanız ya da sahada çalıştığınız bir işiniz varsa kapalı burun ameliyatınızı yaz mevsiminden önce yaptırmak sizi zorlayabilir. Eğer güneşten kendinizi koruyabileceğiniz bir yaşam düzeniniz varsa her mevsimde kapalı burun ameliyatı olabilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatlarından sonra burun çevresinde ödem oluştuğunu belirtmiştik. Kadınların adet dönemlerinde estetik ameliyat olmalarında sakınca yoktur ancak bu dönemde ameliyat olmak ödemi de artırabiliyor. Bu nedenle de adet döneminde kapalı burun estetiği ameliyatı yapılması önerilmez.

Kapalı Burun Ameliyatı Fiyatları

Kapalı burun ameliyatı burnunuzda yaşadığınız sorunlardan kısa sürede kurtulmanızı ve iyileşmenizi sağlayan önemli bir ameliyattır. Kapalı burun ameliyatı fiyatları ise hastanın sağlık durumuna ve yapılacak işlemlerin kapsamına göre belirlenmektedir. Hem kapalı burun ameliyatı fiyatları hem de aklınıza takılan diğer konular hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizi arayın.

İLETİŞİM

Adres????: Harbiye Mahallesi Mim Kemal Öke Caddesi No:6 Şişli/İstanbul

Telefon ???? : (0530) 956 25 87
☎️ : 0212 296 44 06

E-Mail ????: drhasanduygulu@gmail.com

WhatsApp ???? : wa.me/90530956258