İstanbul Burun Estetiği

Diğer adı rinoplasti olan burun estetiği; çeşitli sebeplerden dolayı burun şeklini değiştirmek isteyen hastalar için yapılan cerrahi operasyonlara verilen isimdir. İnsanların burun estetiği yaptırmasının çok fazla sebebi bulunmaktadır. Herhangi bir yaralanmanın ertesinde meydana gelen deformasyonların onarılması başta olmak üzere doğum sırasında kendiliğinden meydana gelen burun şekil bozukluklarının tedavi edilmesi; söz konusu burun estetiği operasyonlarının yapılmasının sebepleri arasındadır. Bunun yanı sıra, nefes almada sıkıntı yaşayan insanlar da burun estetiği operasyonuna başvurabilirler. Sonuç olarak, hem daha rahat nefes almak hem de estetik açıdan daha güzel bir buruna sahip olmak adına bu işlem yapılmaktadır.

Burun Estetiği Neden Yapılır? Hazırlık Aşaması Nedir?

Solunum sistemi içerisindeki önemi tartışılmaz olan burun; üst kısmı kemikten, alt kısmı ise kıkırdaktan meydana gelen deri ile kaplı yapıya sahiptir. Günümüzde, birçok doktor tarafından rinoplasti işlemi uygulanmaktadır. Bu noktada, deneyimli bir doktordan hizmet almak son derece önemlidir. Fakat, deneyimli bir cerrah tarafından yapılacak olan burun estetiği operasyonunun maliyeti de haliyle yüksek olacaktır. Fiyatlandırmayı etkileyen diğer faktörler arasında hastanenin konumu ve kalitesi, kullanılan malzeme ve ekipman giderleri gelmektedir.

Burun estetiği; doktor tarafından gerekli görüldüğü hallerde kemik başta olmak üzere kıkırdak dokusu, deri tabakası veya bunların üçünü birden değiştirmek amacıyla yapılmaktadır. Ancak, her insanın yüz özellikleri, kişinin burnunda neyi değiştirmek istediği gibi kriterler dikkate alınmalıdır. Bu gibi kriterlere cerrah tarafından karar verilmektedir. Sonuç olarak, burun ameliyatı uygun görülen adaylara daha kişiselleştirilmiş bir plan uygulanacaktır.

Rinoplastinin de tıpkı diğer estetik ameliyatlar gibi birtakım riskler taşıdığı bilinmektedir. Bilhassa büyük ameliyatlarda kanama, enfeksiyon, anesteziye karşı olumsuz tepki gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra, nefes alırken zorluk yaşama başta olmak üzere burun bölgesinde kalıcı uyuşma, eşit görünümü olmayan burun, şiddetli ağrı, renk değişimi, kalıcı şişlik, yara izleri, septum perforasyonu gibi sorunlar meydana gelebilir. Bir başka deyişle, çok sık olmasa da rinoplastinin ertesinde cerrahi ek müdahale gerektiren sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Burun estetiği öncesinde doktor ile hastanın yapacağı konuşma son derece önemlidir. Cerrah; burun estetiği yaptırdığı takdirde hastanın neler kazanacağını veya kaybedeceğini net bir şekilde ifade etmektedir. Bunun yanı sıra, hastanın tıbbi geçmişi dikkate alınmaktadır. Kan ve laboratuvar testleri uygulanacaktır. Burun estetiği adayının hem yüz hem de burun iç dış özellikleri detaylı olarak incelenecektir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Rinoplasti öncesinde hastanın iki hafta boyunca ilaçlarını kullanmaması gerekir. Çünkü, ilaçlar yüzünden hastanın kanaması artabilir. Ayrıca, bitkisel ilaçlar başta olmak üzere doğal ilaçlar ve takviye gıdalardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Bunun yanı sıra, hasta sigara içiyorsa, belirli bir süreliğine sigaraya ara vermelidir. Sigara; iyileşme sürecini uzattığı gibi hastanın enfeksiyon kapma riskini de arttırmaktadır.

Burun estetiği ameliyatlarının herhangi bir sırası bulunmaz. Ameliyatın zorluğuna ve hastanın durumuna göre genel anestezi ya da sedasyonlu lokal anestezi uygulanabilir. Bilhassa ayakta tedavinin uygulandığı durumlarda sedasyonlu lokal anestezi tercihi yapılmaktadır. Bu yöntemin etkisi belirli bir bölgeyle sınırlıdır. Kişiyi uyutmayan ancak uykulu bir duruma sokan yöntemdir. Genel anestezi ise tüm vücudu etkilemesinden dolayı daha garanti sonuçlar vermektedir. Ameliyat sırasında kişinin bilinçsiz kalması söz konusu olmaktadır. Genel anestezi için solunum tüpünün varlığına ihtiyaç duyulmaktadır.

Burnun içerisinde veya burun delikleri arasında açılan kesi sayesinde burun estetiği ameliyatı uygulanmaktadır. Bundan sonraki süreçte ne gibi değişiklikler yapılacağı ise cerrahın tercihlerine göre değişkenlik göstermektedir.