İlk Estetik Ameliyat Ne Zaman Yapıldı?

İLK ESTETİK AMELİYAT NE ZAMAN YAPILDI?

 Bugün daha güzel bir yüz görünümü için yapılan burun estetiği ameliyatları, 2. Dünya Savaşı’ndan önce bambaşka bir amaca hizmet etti. Cerrah Jacgues Joseph, bazı Musevilerin belirgin burun şekillerini estetik ameliyatla değiştirerek onları Nazi katliamından kurtardı.

BURUN TAMİRİ HİNDİSTAN’DAN DÜNYAYA YAYILDI 

İngilizlerin Hindistan’ı işgal etmesiyle burun tamiri dünyaya yayılıyor. Bir İngiliz doktoru bu uygulamayı görüyor ve İngiltere’de de başlatıyor. Ancak o ameliyatlar estetik amaçlı değil, sadece tamir amaçlı yapılıyor. Burun ameliyatlarının 1. Dünya Savaşı’nda da tamir amaçlı yapıldığını belirten Türkaslan’ın verdiği bilgiye göre, burun tamirinden burun estetiğine geçiş sürecinde 2. Dünya Savaşı ve öncesinin önemli bir yeri var. Türkaslan, “Burun estetiği ilk kez Musevileri Nazilerden korumak amacıyla yapıldı. Hitler’in Musevilere karşı düşmanlık duygusunun başlamasıyla birlikte Cerrah Jocgues Joseph, Nazilerin tanımaması için bazı Musevilerin belirgin olan burun şekillerini estetik ameliyatla değiştirdi” diyor.

YEŞİLÇAM YILDIZLARI YAPTIRIYORDU 

Yani bugün sağlıklı ve güzel bir burun için tercih edilen estetik ameliyatların ilk amacı hayat kurtarmaktı. Peki, Türkiye burun estetiği ameliyatlarıyla ne zaman tanıştı? Türkaslan’ın verdiği bilgiye göre, 1960’ların sonunda yurt dışına giden doktorlarımız Türkiye’yi plastik cerrahiyle tanıştırdı. Ancak ülkemizdeki ilk burun estetiği 70’li yıllarda yapıldı. Çünkü maddi olarak herkesin kolayca yaptıramayacağı bir operasyondu. Yeşilçam yıldızları ve dönemin sosyete camiasında bu uygulama bir statü sembolü olarak görülüyordu.

TEK AMAÇ BURNU KÜÇÜLTMEKTİ 

O dönemde burun estetiği, sadece burun küçültmek olarak algılanıyordu. Estetik ameliyatların tek amacı küçük ve güzel bir buruna sahip olmaktı. Her hastaya standart yöntem olan kapalı burun ameliyatı tekniğinin uygulandığını belirten Dr. Türkaslan, “Oranlar çok dikkate alınmaz, doğal görüntü talebi olmazdı. Burunlar iyice küçültülür, eğrilikler varsa bunlar genellikle düzeltilmez, nefes alma sorununa dikkat edilmezdi. Ameliyat sonrası burun deliklerinin aşırı belirgin olması ve burun ucu düşmesi görülebiliyordu. Amaç sadece burnu küçültmekti. Genç yaştaki hastalara yapılıyordu. Revizyon burun ameliyatı imkânı da yoktu” sözleriyle o zamanki ameliyat prosedürünü özetliyor.

DOĞAL BURUN ANLAYIŞININ TEMELLERİ ATILIYOR 

Burun estetiğindeki bu yaklaşım 90’lı yılların ortalarından itibaren değişmeye başlıyor. Hem ameliyat tekniklerinde hem de beklentilerde köklü değişikliklerin yaşandığı o dönemi Türkaslan şöyle aktarıyor: “Operasyonu yapan estetik cerrahların sayısı arttı. Burun estetiği 90’lı yılların ortalarından itibaren daha geniş bir kesimin yaptırabileceği bir estetik operasyon haline geldi. O yıllarda bugünkü doğal burun görüntüsü anlayışının temelleri atıldı. Ameliyatlar artınca doktorların tecrübesi de arttı. Tek başına burun küçültme ameliyatı anlayışı terk edilerek, burundaki fazlalıkların veya azlıkların yüzle estetik uyumu dikkate alınarak işlemler yapılmaya başlandı. Eğriliklere müdahale edildi. Hatalı sonuçları telafi eden revizyon ameliyatları yapıldı.

2000’Lİ YILLARDA TALEP PATLAMASI YAŞANDI

 Artan doktor tecrübesiyle, 2000’li yılların başında kullanılmaya başlanan açık rinoplasti tekniğinin birleşmesi, hasta açısından da arzu edilen burun şeklinin ortaya çıkmasını sağladı. Genellikle kemikli, kemerli ve yüzle uyumsuz iri burun yapısından şikâyetçi olunduğunu dikkate alırsak, doğal görünümlü ve estetik olduğu fark edilmeyen burun tasarımı, memnuniyet ve talep patlaması yarattı.”

KAYGILARI ORTADAN KALDIRAN TEKNİK

Açık burun ameliyatının, burun estetiğine önemli avantajlar sağladığını vurgulayan Türkaslan, “Bu teknikle birlikte özellikle kaza sonucu, doğuştan ya da sonradan gelişen eğrilikler, burun ucu şekil bozuklukları gibi estetik sorunlar kolayca ameliyat edilebilir hale geldi, kalıcı sonuçlar alındı” tespitinde bulunuyor. Günümüzde tüm dünyada benimsenen yapısal burun estetiği yaklaşımı doğrultusunda operasyonlar yapılıyor. Yaklaşım; hem estetik hem de fonksiyonel açıdan bütünlük ve uzun vadede stabil sonuçlar elde edilmesi esasına dayanıyor.

Açık ameliyat tekniği ile hastaları kaygılandıran komplikasyonların ve detayların ortadan kalktığına dikkat çeken Dr. Türkaslan, bu tekniğin birçok avantajı olduğunu söylüyor: “Hastalar, sıklıkla burnun kırılmasını, estetik olduğunun fark edilip edilmeyeceğini ve tamponu sorarlar. Kırdırılarak yapılan burun estetiği ve tampon uygulaması yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Yaş sınırının esnediği, ileri yaşlarda da bu estetiğin yapılabildiği duruma geldik. Artık burnun estetik olduğu anlaşılmıyor dahi. Nefes alma kanallarını açık tutarak fonksiyonelliğini koruyoruz. Ameliyat sonrası morarma, şişme sorunu azaldı ve iyileşme süreleri kısaldı. İlerde olabilecek burun ucu düşme ihtimali ortadan kaldırıldı.”

ERKEKLER DE BURUN ESTETİĞİ YAPTIRIYOR 

Estetik burun ameliyatlarını artık kadınlar kadar erkekler de tercih ediyor. Doç. Türkaslan da, “Burun estetiğinde yakaladığımız başarı, erkekleri de bu ameliyata yöneltmiştir” diyor. 20 ile 40 yaş arası erkeklerde burun estetiğinin yoğunlaştığını söyleyen Türkaslan’a göre, üniversite öğrencileri ve hizmet sektöründe çalışan erkekler burun estetiğini daha çok yaptırıyor.

ESTETİK AMELİYAT YAPTIRMADAN ÖNCE BUNLARA DİKKAT 

Burnundan şikayetçi olanların, yeni bir burun için estetik cerrahların kapısını aşındırmadan önce bazı kriterleri göz önünde bulundurmalarında fayda var. Hekimin daha önce yaptığı operasyon sonuçlarını görmek, mümkünse operasyon geçiren diğer hastalarla görüşmek, hekimin yaklaşımı ve tecrübesiyle ilgili bilgi almak, operasyon öncesi bilgisayarlı burun şekillendirme hizmetine dikkat etmek, sağlık merkezinin tam donanımlı ameliyathaneye sahip olup olmadığına dikkat etmek bunların başlıcaları.

Serin havalar genellikle burun estetiğinin iyileşme sürecinin sağlıklı olması açısından tercih ediliyor ama sıcak havalar da bu ameliyata engel değil. Ancak ameliyat planlamasını çok iyi yapmak gerekiyor, çünkü iyileşme süresi 6 ay ile 1 yıl arasında değişebiliyor.

Tarihin ilk plastik cerrahi ameliyatı İngiltere’de gerçekleştirildi.

Birinci Dünya savaşı mağduru olan Walter Yeo korkunç bir kazaya uğradı ve yüzünde ciddi yaralar ve hasar oluştu. 1916 yılında Birinci Dünya Savaşı sırasında gemilerden silah indirildiği sırada yaşanan trajik bir çarpışma sonucunda Yeo, hem üst hem alt göz kapağını kaybetti.  

İngiliz askerin bakımı uzun bir süre sonra Quenn Marry Hastanesi’nin özel bölümünde Dr. Harold Gillies tarafından yapıldı. Dr Gillies, Yeo’nun gözkapaklarının yeniden oluşturulabilmek için maske şeklinde bir deriyi Yeo?nun yüzüne nakletti. Bu nakil ile Dr Gillies, zarar görmemiş olan bölgelerden deri alarak hasarlı bölgelere nakil yapan ilk doktor olarak tarihe geçti.