GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Op. Dr. Hasan Duygulu

Göz Kapağı Estetiği, dünyada olduğu gibi, türkiye’de de en sık gerçekleştirilen estetik ameliyatlardan birisidir.

Göz Kapağı Estetiği, burun kanallarını açtığı için işlevsel bir operasyondur ve aynı zamanda estetik operasyon olarak da adlandırılan kozmetik faydalar sağlayabilir. Opr. Dr. Hasan Duygulu, özel kliniğinde en üst düzeyde hizmet vermeye özen gösteren ekibiyle hastalarına mutluluk ve memnuniyet sağlamayı hedeflemektedir.

Dr. Hasan Duygulu son 12 yıl içerisinde 4 binden fazla Göz Kapağı Estetiğini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.

Göz Kapağı Estetiği

Her ne kadar burun estetiği kadar popüler olmasa da göz kapağı estetiğinin de son yıllarda birçok kişi için bir ihtiyaç haline geldiğinden bahsedebiliriz. Göz kapağı estetiğinin diğer adı blefaroplasti olarak bilinmektedir. Alt ve üst göz kapaklarına uygulanan bir işlem olarak dikkat çekmektedir. Deri sarkmalarının ortadan kaldırılması ve ekstra kas dokusunun çıkarılması gibi amaçları bulunmaktadır. Aynı zamanda, göz çevresi dokularının gerdirilmesi gibi amaçlar doğrultusunda da uygulanmaktadır.

Göz kapağı estetiğini gerekli kılan birçok etmen bulunmaktadır. Her şeyden önce, yaşlanmaya bağlı olarak yerçekiminin de etkisiyle beraber ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Yine yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak göz kapaklarında birtakım torbalanmalara rastlanmaktadır. Ciltte bollaşma, gevşeme, kırışıklık, renk değişikliği gibi bulgular; insanların göz kapağı estetiği için karar almasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra, çevresel ve kişisel faktörlerden dolayı da göz kapağı çevresinde bozulmalar oluşmaktadır. Zararlı güneş ışınlarına maruz kalma, uyku düzensizliği, hava kirliliği, alkol ve sigara kullanımı; cildin yaşlanma sürecini hızlandıran etkenler arasında bulunmaktadır.

Neden Biz

Dr Hasan Duygulu, alanında uzman ve çok fazla deneyime sahip. Rinoplasti ile,
burnunuz daha küçük, daha belirgin, daha ince veya daha geniş yapılabilir. Sadece sahip olmak istediğiniz burnu hayal edin.

Uzman Ekip

Profesyonel Doktor, Hemşireler ve kişisel Hasta Koordinatörünüz

Hasta Takibi

Doktorumuz ile rutin kontrol ve tetkiklerinizin yakın takibi

Profesyonel Deneyim

12 yıl ve 4000’in üzerinde başarılı operasyon

7/24 Erişilebilirlik

Günün her saati ulaşabileceğiniz profesyonel ekip

Öncesi & Sonrası

Burun estetiği hakkında bilgi sahibi olmak için Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası bölümündeki fotoğraflar size yardımcı olabilir ve diğerlerinin sonuçlarını görebilir, Dr Hasan Duygulu ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Öncesi & Sonrası

Burun estetiği hakkında bilgi sahibi olmak için Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası bölümündeki fotoğraflar size yardımcı olabilir ve diğerlerinin sonuçlarını görebilir, Dr Hasan Duygulu ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.  Göz Kapağı Estetiğine Neden İhtiyaç Duyulmaktadır?

  Göz kapağında meydana gelen yaşlanma belirtilerinin olumsuz etkisini ortadan kaldırmak adına göz kapağı estetiği gerekli görülmektedir. Cildin elastik bir yapıya sahip olması tüm bu sorunları ortaya çıkaran bir sebeptir. Çünkü, yaşlanmaya bağlı olarak cildin elastikiyeti azalmaktadır. Bu yüzden, yaşlanma etkisi, ilk olarak göz kapaklarında ortaya çıkmaktadır. Göz kapaklarında ortaya çıkan değişimlerden dolayı birçok insanı yüzünde donuk, yorgun ve yaşlı bir görünüm meydana gelmektedir. Bu noktada, göz kapağı estetiğini zorunlu hale getiren belirtiler arasında;

   

  • Göz altlarında renk değişiminin olması
  • Göz altlarında torbalanmanın meydana gelmesi
  • Göz kapağında sarkma ve birtakım kırışıklıkların oluşması
  • Göz kenarlarında kaz ayağı adı verilen çizgilerin meydana gelmesi
  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi yorgun bir yüz ifadesi

  Göz kapaklarında ortaya çıkan deri bollaşması yüzünden üst göz kapağı düşüklüğü sorunu meydana gelmektedir. Bu durum; bazı hallerde insanların görmesini engelleyecek seviyeye gelmektedir. Bu yüzden, insanlar, bu durumu tedavi edebilmek adına göz kapağı estetiği başvurusunda bulunurlar. Ayrıca, kaşlarda ve alındaki düşüklük yüzünden de göz kapağı düşüklüğü sorunu meydana gelmektedir. Sonuç olarak, işlev kaybı veya estetik sebeplerden dolayı bu operasyona başvurmak isteyenlerin taleplerine göre yalnızca üst göz kapağı veya alt göz kapağı estetiği yapılabilir. Bunun yanı sıra, isteyenler hem alt hem de üst göz kapağı için estetik operasyon yaptırabilirler.   Göz Kapağı Estetiği Ne Zaman Yapılmalı?

   Göz kapağı estetiği; tahmin edileceği üzere 35 yaş ve üstü insanlar tarafından tercih edilmektedir. Bunun sebebi, göz kapaklarındaki yaşlanma belirtilerinin özellikle bu yaşlardan sonra meydana gelmesidir. Göz kapağı estetiği sayesinde bu bölgedeki yaşlanmayı en çok yedi veya sekiz yıl geciktirmek söz konusu olmaktadır.

   Göz Kapağı Estetiği İçin Nelere
   Dikkat Edilmeli?

   Burun estetiğinde olduğu gibi kanama eğilimini arttırma riskinden dolayı aspirin veya diğer antibiyotik ilaçların işlemden en az 15 gün önce kullanılmamaya başlanması gerekmektedir. Buna ek olarak, sigara ve alkol kullanımına bir süre ara verilmelidir.

   Alt Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı
   Nasıl Yapılır?

   Alt göz kapağı estetiği genellikle belirginleşmiş göz torbalarını yok etme ve göz altındaki sarkmış, kırışık fazla cildi alma ve geri kalan cilt kas dokusunu germe ameliyatıdır. Yüz gençleştirme amacıyla yapılır . Göz altından yapılan bir kesi yapılır ancak bazı olgularda bu kesi göz kapağının içeridinde kalır

   Üst Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

   Bölgede bulunan fazla deri ve kas dokusunun çıkarılması işlemidir. Bazı olgularda yağ dokusunun bir kısmı da çıkarılır. Kaş kaldırma ve alın germe operasyonuyla beraber uygulandığı takdirde iyi sonuçlar vermektedir.

   Uzmanlarımıza Sorun!

   Tüm sorularınıza cevap almak ve tedaviler hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Sıkça Sorulan Sorular

   Göz kapağı ameliyatı kaç yıl dayanır?

   Göz kapağı ameliyatını bir yüz germe ameliyatı gibi düşünebilir. Sarkan cilt, ciltlatı kas dokusu ve yağ dokularını geri yerine asma , bir miktar da cilt çıkarma işlemidir. Yağ kısımlar bazen bir kısmı çıkartılır bazen detransfer edilerek augmentasyonda kullanılır. Bu yüzden hastalarda rejuvinasyon etkisi yapar . Yaşlanma durmaz kaldığı yerden devam eder ancak hastayı birkaç yıl geriye görütecek bir etki yaratır . Ancak yaşlanma süreci devam edicektir . Yeni oluşan daha sıkı cilt ve ciltlatı dokusu zamanla yine sarkabilir ancak bu süre daha da yavaşlar . Göz kapağı ameliyatı kısa süren lokal anestezide de yapılabilen , ancak etkisi büyük bir estetik işlemdir . Kesi izleri üst göz kağağında kıvrım yerine , alt göz kapağında ise kirpik altına getirilerek gizlenir .

   Göz Kapağı Ameliyatı Riskli Mi?

   Elbette ki göz kapağı ameliyatının da her ameliyatta olduğu gibi riskleri vardır . Hayatı tehlikeye atan bir risk söz konusu değildir. Bu riskler üst göz kapağı ve alt göz kapağında farklıdır . Üst göz kapağı ameliyatının en korkulan riski yağ çıkarma esnasında kanama gelişmesidir ancak dikkatli yapıldığında risk çok çok azdır. Kendi pratiğimnde hiç karşılaşmadım . Diğer bir önemli risk fazla cilt çıkarmaya bağlı” lagoftalmus “ dediğimiz gözlerin kapanmaması . Bu ameliyatın ilk 24 saatinde hafif düzeyde olabilir ve normaldir sonra hemen göz kapanabilir hale gelir . Ancak gelmezse mutlaka doktorunuza tekrar danışın .Diğer riskleri yetersiz cilt çıkarma , enfeksiyon , üst göz kağağındaki çekilmeler gibi sayılabilir.

   Alt göz kapağı ameliyatının riskleri biraz daha farklıdır . Burada en korktuğumuz şey alt göz kapağının alt yöne doğru yer değiştirip , gözün beyaz kısmının daha fazla görünür hale gelmesidir. Biz buna retraksiyon diyoruz . bazen alt göz kapağını dışa dönderecek şekilde şiddetli olup ektropion dediğimiz hadise olabilir. Bu retraksiyonun , fazla cilt çıkarma , derin dokulardaki adezyonlar , kas dokusundan fazla çıkarma gibi değişik sebepleri vardır . Diğer bir risk gözü alt a doğru bakmasını sağlayan kasın hasar görmesidir ki bu da çok nadir olup pratikte çok karşılaşılan bir şey değildir, meydana geldiğinde çift görme , şaşılık gibi problemler ortaya çıkar . Diğer riskleri yine enfeksiyon, kanama , hematom ( kan birikmesi ) gibi sayabiliriz .

   Göz Kapağı Estetiği Kaç Günde İyileşir?

   Göz kapağı estetiği ameliyatı genellikle lokal anestezi bazen de genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrası hastanede kalmazlar aynı gün evlerine dönebilirler. Üst göz kapağı ameliyatı ise üst göz kapaklarını örten bantlarla yapılan pansumanla hastane ya da klinikten taburcu olurlar. Alt göz kapağı ameliyatı is alt göz kenarlarındaki kesi izini kapatan bir bantla yapılan pansumanla taburcu olurlar . İlk 2 gün göz etrafında ödem ve morlukllar meydana gelir . İlk gün pansumandan kan sızıntısı olması çok normaldir . Hastalara ameliyattan 1 hafta öncesinde ve 3 gün sonrasına kadar kan sulandırıcı ilaç içmemeleri , bitki çaylarından uzak durmaları , bitkisel ürün kullanmamaları önerilir . Bu ürünler ameliyat esnasında ve sonrasında kanamayı artırırlar . Kan basıncını kontrol altına almaları , tansiyon ilaçları kullanıyor iseler düzenli bir şekilde bu ilaçları kullanmaları önerilir. 1 gün sonra gözdeki bantlar çıkartılabilir, Banyo yapılabilir. Kesi yerine su, köpük değmesi bir sorun teşkil etmez . Ameliyat sonrası ağrı çoğunlukla olmaz ancak tüm hastalarıma taburculuğu esnasında birkaç gün kullanacağı bir antibiyotik ve ağrı olduğunda kullanacağı bir ağrı kesici veriyorum . 3. Gün şişlik maksimum boyuttadır ve artık azalmaya başlar , yüzün alt bölümlerine inerek azalır .İlk 3 gün hastaların araba kullanması önerilmez . kontakt Lens kullanıyor iseler 14 gün sonra yeniden lens kullanmaya yeniden başlayabilirler.1. hafta bitiminde artık şişlikler azalmış , göz kenarlarındaki morluklar da sarı renge dönmüştür , makyajla kamufle edildip sosyal/ iş hayatına dönüş yapılabilir. 2 hafta sonrasında artık sadece kesi yerinde bir kızarıklık kalır . 3 ay sonra kesi izi nerdeyse seçilemez hale gelir , izin büyük bir bölümü zaten göz kıvrımının içerisine gizlenmiştir .

   Göz Kapağı Ameliyatından Ne Kadar Sonra Lens Kullanılır?

   Göz kapağı ameliyatından sonra 2 hafta hastalar kontakt lens kullanamazlar . Bu süreçte hastaların gözlük kullanmaları önerilir. 2 hafta sonra hastaların zorlamadan alt göz kapağını kullanarak kontakt lens takmaya başlamaları önerilir.

   Üst göz kapağı ameliyatında iz kalır mı?

   Üst göz kapağı ameliyatındaki amaç sadece cilt çıkarmak değildir. Fazla kas ve yağ dokusu varsa kas ve yağ dokusu da çıkartılır , göz kıvrımı derin ve yukardaysa olması gereken yere göz kıvrımı oluşturulur , “sunkun eyes “ dediğimiz göz küresinin içe ökmüş görünümü varsa kas dokusunun altına ve ciltaltına yağ enjeksiyonları yaparak gözlere daha dolgun bir görüntü elde edilmesi sağlanır . Bunları yaparken kesi genelikle eğer hastanın göz kıvrımı normal yerinde ise göz kıvrımında , göz kıvrımı nırmal yerinde değilse kadınlarda kirpiklerin 8-10 mm yukarısına erkeklerde 6-8 mm yukarısında olur ve buraya hastanın yeni göz kıvrımı oluşturulur . Bu yüzden kesi her zaman göz kıvrımı içerisinde kalmış olur ve dışardan görünen bir iz kalmaz , iz gizlenmiş olur . Üst göz kapağı ameliyatı lokal anestezi altında yapılan yaklaşık 45 dakikalık bir işlem dir . İşlem esnasında ağrı ,acı olmaz , Hastalar hemen sosyal yaşamına dönebilir ancak ilk 1 hafta üst göz kapağına morarma olacağı önceden hastayla paylaşılmalıdır .

   Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Yaş Aralığı nedir?

   Göz kapağı ameliyatı için bir yaş sınırı yoktur . Ancak erken yaşlarda sık uygulanan bir cerrahi yöntem değildir. Genellikle yaşa bağlı üst göz kapağında sarkma veya alt göz kapağında sarkma ve göz torbaları nedeniyle yapıldığı için erken yaşlarda böyle problemlerle karşılaşılmaz . Orta yaşlarda henüz problemler hafiftir ve genellikle hastalar cerrahi olmayan yöntemlerle problemlerini gidermeye çalışırlar . Ancak genetik ya da yapısal nedenlerden dolayı göz kapağı asimetrisi , ya da belirgin göz kapağı hipertrofisi olan hastalara nadiren genç yaşlarda da göz kapağı ameliıyatı yapılmaktadır .

   Göz Kapağı Estetiği Sonrası Banyo Yapılır mı?

   Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra göz kapağındaki kesi yerlerine su değimesi bir sorun teşkil etmez . Bu bölgede bir enfeksiyonla nerdeyse hiç karşılaşmadım . Hastalara da taburculuğunda bir antibiyotikli pomad ve proflaktik olarak birkaç gün kullanacağı bir antibiyotik veririz . Bu yüzden ameliyattan sonra banyo yapmak bir sorun teşkil etmez . Ancak yine de hastalarımıza mümkünse ilk 5 gün göz bölgesi haricindeki yerlerin yıkanmasını öneriyorum . Göze su veya köpük değmişse hiç endişelenicek bir durum yoktur . ilk 48 saatte zaten göz etrafı şişecektir , bunun su teması ile ilgisi yoktur ,enfeksiyon olarak değerlendirmemek gerekir .

   Göz Kapağı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

   Göz kapağı ameliyatı süresi değişkenlik gösterir . Standart bir üst göz kapağı ameliyatının süresi yaklaşık 45 dakika dir . Ancak buna yağ enjeksiyonu , pitoz ( göz kapağı düşüklüğü ) ameliyatı da eklenicekse bu süre 2 saate kadar uzayabilir. Standart bir Alt göz kapağı ameliyatı ise yaklaşık 1.5 saat süren bir işlem dir .