Fonksiyonel Burun Estetiği Nedir?

Fonksiyonel Burun Estetiği

Rinoplasti olarak bilinen burun estetiği ameliyatları sayesinde insanlar güzel bir dış görünüşe sahip olmak isterler. Ancak, bu ameliyatların tek amacının estetik olmadığını söylemek gerekir. Güzel burunlara sahip olmanın yanı sıra daha iyi koku alma ve nefes almanın iyileşmesi amaçlanmaktadır.

Fonksiyonel burun estetiği sayesinde burun tıkanıklığının ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Nazal septum adı verilen burun orta bölme eğriliği başta olmak üzere burun eti, geniz eti ve polipler; burun tıkanıklığının en yaygın sebepleri arasında bulunmaktadır. Burun estetiği cerrahi uygulamaları sırasında bu hususların ihmal edilmesi halinde hastanın ameliyat sonrası şikayetleri azalmayacaktır. Buna ek olarak, burun orta bölme eğriliğinin yanı sıra burun aksının eğriliğinin beraber görüldüğü hallerde nazal valv patolojileri adı verilen burun kanatları ile ilgili sorunlarda ve yine nefes almayı zor hale getiren burun ucunun düşük olduğu durumlarda fonksiyonel burun estetiğinin uygulanması gerekmektedir. Nazal valv patolojilerinin göz ardı edildiği durumlarda hastada herhangi bir burun eti sorunu olmamasına rağmen burun tıkanıklığı sorunu yaşanabilir. Bu noktada, revizyon yapılması için cerrahi yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Fonksiyonel Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Fonksiyonel burun estetiği belirli bir yaştan küçük olan kişilere uygulanamaz. Kızlarda 16, erkeklerde ise 17 olmak üzere bu cerrahi yöntemin uygulanmasına başlanmaktadır. Bunun yanı sıra, genel anestezi şeklinde uygulanan bir ameliyat olmaktadır. Ameliyatın süresi iki ile üç saat arasında değişmektedir. Ameliyatın hemen ardından ağrı görülmesi son derece normaldir. Ağrının kontrol edilmesi adına etkili bir medikasyon işlemi yapılmaktadır. Ancak son yıllarda uygulanan piezo cerrahi veya ultrasonik kemik şekillendirme yöntemi sayesinde ameliyatın hemen ardından morarma ve şişlik gibi sorunlar en aza indirgenmektedir.

Fonksiyonel burun estetiği sırasında çekiç, keski ve törpü kullanımı söz konusudur. Bu araçların kullanılmasının ardından birtakım travmatik sonuçlar meydana gelebilir. Bu sonuçların etkisini azaltmak adına piezo cerrahi yöntemi uygulanmaktadır. Bu sayede, ameliyatın hemen ardından daha hassas ve zarif bir burun elde edilmektedir. İyileşmenin daha hızlı ve sorunsuz olması ise bu yöntemin farklı bir avantajı olarak dikkat çekmektedir.