Erkeklerde Burun Estetiği Nasıl Olmalı?

Erkeklerde Burun Estetiği Nasıl Olmalı? 

Erkeklerde Burun estetiği; temel olarak burundaki şekil bozukluklarının ve nefes alma problemlerinin ortadan kaldırılması için yapılan bir operasyon olsa da kullanılan teknikler ve operasyona bakış açısı kadın ve erkek hastalar için farklılık göstermektedir. Erkek burun estetiği; kadın burun estetiğine kıyasla cerrahi, yapısal ve yaklaşım bakımından farklılıklar göstermektedir. Bu yüzden, bu detayların operasyondan evvel hasta ile konuşulması şarttır. Ameliyattan evvel hastaya üç boyutlu fotoğraf üzerinden öncesi sonrası adlı çalışma gösterilmelidir. Bu sayede, hastanın operasyona dair fikir edinmesi amaçlanır. 

Erkeklerde Burun Estetiği

Erkek Burun Estetiğinin Farkları Nelerdir? 

Burun estetiği denildiği zaman akla çoğunlukla kadınların başvurduğu bir operasyon tanımı gelse de bilhassa son yıllarda erkeklerin de bu operasyon için istekli olduğunu ifade etmeliyiz. Hatta, diğer estetik operasyonları ile kıyaslandığında erkeklerin en çok burun estetiğine başvurduğunu söylemek gerekir. Sonuç olarak, her iki cins için de burun estetiği son derece önemlidir. Erkeklerde erkek, kadınlarda ise kadınsı bir burun görünümü elde edilmesi; operasyonun en büyük amacıdır. 

Erkek burnu ile kadın burnu arasında birtakım farklar vardır. Her şeyden önce, erkek burnunun kadın burnuna kıyasla daha kalın derili olduğunu ifade etmeliyiz. Kemik ve kıkırdak yapılar daha kalın olmakla beraber burun sırtı daha geniş, alın burun bileşkesi ise daha yüksek olmaktadır. Bunun yanı sıra, burun ucu ile dudak arasında yer alan açının kadınlara kıyasla daha dar olduğunu da söylemeliyiz. Erkeklerde burun hatları kadınlara kıyasla daha belirgindir. Bir başka deyişle, erkek burnunun yüzde önemli bir yer kaplaması istenir. Kadınlarda ise durum tam tersidir. Burnun yüzdeki hacmi daha az olmalıdır. Erkeklerde burun estetiği operasyonunun amaçlarını özetlemek gerekirse;

  • Her şeyden önce, erkeksi ve maskülen yapı bozulmamalıdır. 
  • Erkeklerin sahip olduğu ifadeyi yumuşatmamalıdır. 
  • Doğal bir buruna sahip olmak hedeflenir. Ameliyat ile elde edilmiş bir burun bilhassa erkeklerde çok daha belli olacaktır. 
  • Burun sırtının düz olmasına dikkat edilir. Hatta, hafif kemerli yapı dahi hoş görülebilir. 
  • Erkeklerdeki solunum problemleri daha ciddi sıkıntılar ortaya çıkarır. Bu yüzden, estetik görünüm dışında nefes alma ve solunum problemleri de ivedilikle ortadan kaldırılmalıdır. 
  • Burun ucuna kadınlara kıyasla daha çok özen gösterilmelidir. Kalkık, yüksek, dar ve sivri bir burun ucunun erkeklere yakışmayacağını ifade etmeliyiz. 
  • Burun deliklerinin karşıdan görünmemesi de bu operasyon ile elde edilmek istenen sonuçlardan birisidir. Buna ek olarak, sarkık bir burun ucu da erkeklerde kötü bir görünüm yaratacaktır. 
  • Eğrilik; erkeklerin en çok şikayet ettiği hususlardan birisidir. Burunda eğrilik olduğu takdirde ameliyat sırasında ilk olarak bu eğrilik düzeltilmelidir. 

Erkeklerde Burun Estetiği Operasyonuna Dair Bilinmesi Gerekenler 

Erkeklerde Burun Estetiği

Erkeklerde burun estetiği söz konusu olduğunda hangi yaşta bu operasyonun yapılması gerektiği de önemli bir detay olarak göze çarpar. Ancak, kadınlarda olduğu gibi 18 yaşın öncesindeki bir hastanın bu operasyonu yaptırması asla tavsiye edilmez. Bazı rahatsızlıklar dışında hastanın en az 18 yaşını beklemesi gerekir. Hem yüz hem de burun gelişiminin tamamlandığı 18 yaşın erkekler için belirleyici bir noktası bulunur. Buna ek olarak, kişinin çocukluk çağından çıkması, kendi kararlarını kendisi verebilecek yaşa gelmesi ve en önemlisi reşit olması; burun estetiği operasyonlarında 18 yaş sınırını gerekli kılan etmenler arasında bulunmaktadır. 

Erkek burun estetiği operasyonları; kadınlarda olduğu gibi açık veya kapalı teknik ile yapılır. Buna ek olarak, 3-4 saat gibi ortalama bir süresi vardır. Genel anestezi altında yapılan bir operasyon olduğunu söylemeliyiz.