Dudak Kaldırma (Lip lift) Ameliyatı

Lip Lift Ameliyatı Nedir? Nasıl Yaptırılır?

Son zamanlarda sosyal medyada kendisine daha çok yer bulmaya başlayan dudak kaldırma (lip lift) ameliyatının ne olduğu herkes tarafından merak edilmektedir. Bilhassa ünlülerin Instagram paylaşımlarında adı geçen ve kendilerinin de yaptırmaları sayesinde farklı bir görünüm yakalamalarını sağlayan bu ameliyatın nasıl yapıldığını birçok kişi bilmek istiyor.

Dudak burun mesafesi kısaltma işlemi olarak bilinen lip lift; özellikle kadınlar tarafından önemli bir estetik operasyon olarak tercih edilmektedir. Dudak adını verdiğimiz kırmızı kısmın az gözükmesi halinde üst dudak kısa ve dudak ile burun mesafesi uzamış olarak görülmektedir. Bu durum ile karşı karşıya kalan kadınlar; dudaklarını belirginleştirmek adına ruju yukarıdan taşırarak sürerler. Fakat, dudağa gereğinden fazla dolgu yaparak dudağı belirgin hale getirmek ciddi bir hatadır. Çünkü, uzmanlara göre bu yöntem ile bahsettiğimiz dudak görüntüsünden kurtulmak mümkün değildir.

Lip Lift

(Dudak Kaldırma) Lip Lift Ameliyatı Ne Zaman Gerekli Olabilir?

Lip lift ameliyatı sayesinde burun ile dudak mesafesini kısaltmak mümkün olur. Dudağın görünen kısmını öne taşıyan bir ameliyattır. Bu sayede, ruj sürerek kırmızı kısmı ön plana çıkarmak veya dolgu yapmak gibi eylemlere gerek olmayacaktır. Bunun yanı sıra, lip lift; son derece sorunsuz bir şekilde yapılan ameliyattır. Tıpkı burun estetiğinde olduğu gibi kesi burnun altına saklanmaktadır. Kesinin dikkatli bir şekilde onarılması sayesinde söz konusu bölge kısa sürede iyileşmektedir.

Lip lift ameliyatının herkes tarafından yaptırılmasının mümkün olup olmadığı ise merak edilen bir diğer husustur. Tavşan dudak adı verilen ve dudak yapısında doğuştan sorun olan kişilere bu ameliyat kesinlikle uygulanmaz. Bunun yanı sıra, farklı bir ağız yapısına sahip, dudakları aşırı ince, geçmiş yıllarda dudak bölgesinde herhangi bir operasyon geçirmiş kişiler için de söz konusu operasyonun riskli olduğunu söylemeliyiz. Tüm bunlara ek olarak, kişinin neden bu uygulamayı yaptırmak istediğini iyi bilmesi gerekir. Dudak bölgesindeki her sorun için lip lift ameliyatına gerek olmayabilir. Başka yöntemler ile de dudaktaki sorun çözülebilir.

Lip lift ameliyatı her şartta gerekli değildir. Dudak dolgusu veya yüz germe yöntemleri ile de bazı sorunlar çözülebilir. Bu noktada, kişinin her şeyden önce doktoruna danışması gerekmektedir. Herhangi bir sorunu olan ve dudak yapısından hiçbir şekilde memnun olmayan kişilerin vakit kaybetmeden doktorlarıyla görüşmesi ve kendileri için hangi yöntemin daha uygun olduğuna beraber karar vermeleri tavsiye edilmektedir.

(Dudak Kaldırma) Lip Lift Sonrası İyileşme Süreci Nasıl?

Lip lift ameliyatının ardından iyileşme sürecinin ne kadar devam ettiğine dair sorular bulunmaktadır. Bu noktada, burun estetiği ve diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi lip lift ameliyatının ardından da birkaç gün boyunca ödem oluşumuna rastlanılabilir. Ödem oluşumunun normal olduğunu söylemek gerekir. Vücudun ameliyata ve dikişlere vermiş olduğu bir tepkidir. Ödem en çok birkaç gün içerisinde düzelmektedir.

Lip lift ameliyatının herhangi bir riski bulunmamaktadır. Dikişlerin alınmasına gerek olmayacaktır. Fakat, bazı durumlarda, kanama meydana gelebilir. Bu gibi hallerde, kişilerin vakit kaybetmeden doktorlarıyla konuşması gerekir. Lip lift ameliyatının plastik cerrah tarafından yapılması tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak, cerrahın bu operasyon için yeterli deneyimi ve bilgi birikimi olmalıdır. Operasyon esnasında hastanın rahat konuşması başta olmak üzere operasyonun ardından hastanın ağız yapısında ve konuşmasında herhangi bir sorun olmaması için çok dikkatli olmak gerekir.

Lip lift ameliyatının fiyatının ne kadar olacağı ise merak edilen başka bir husustur. Bu noktada, operasyonun nerede yapıldığına göre fiyat değişecektir. Ancak, burun estetiği kadar yüksek olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.