DUDAK KALDIRMA

Op. Dr. Hasan Duygulu

Dudak Kaldırma, dünyada olduğu gibi, türkiye’de de en sık gerçekleştirilen estetik ameliyatlardan birisidir.

Dudak Kaldırma, burun kanallarını açtığı için işlevsel bir operasyondur ve aynı zamanda estetik operasyon olarak da adlandırılan kozmetik faydalar sağlayabilir. Opr. Dr. Hasan Duygulu, özel kliniğinde en üst düzeyde hizmet vermeye özen gösteren ekibiyle hastalarına mutluluk ve memnuniyet sağlamayı hedeflemektedir.

Dr. Hasan Duygulu son 12 yıl içerisinde 3 binden fazla Dudak Kaldırmayı başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.

Lip Lift Ameliyatı Nedir? Nasıl Yaptırılır?

Son zamanlarda sosyal medyada kendisine daha çok yer bulmaya başlayan dudak kaldırma (lip lift) ameliyatının ne olduğu herkes tarafından merak edilmektedir. Bilhassa ünlülerin Instagram paylaşımlarında adı geçen ve kendilerinin de yaptırmaları sayesinde farklı bir görünüm yakalamalarını sağlayan bu ameliyatın nasıl yapıldığını birçok kişi bilmek istiyor.

Dudak burun mesafesi kısaltma işlemi olarak bilinen lip lift; özellikle kadınlar tarafından önemli bir estetik operasyon olarak tercih edilmektedir. Dudak adını verdiğimiz kırmızı kısmın az gözükmesi halinde üst dudak kısa ve dudak ile burun mesafesi uzamış olarak görülmektedir. Bu durum ile karşı karşıya kalan kadınlar; dudaklarını belirginleştirmek adına ruju yukarıdan taşırarak sürerler. Fakat, dudağa gereğinden fazla dolgu yaparak dudağı belirgin hale getirmek ciddi bir hatadır. Çünkü, uzmanlara göre bu yöntem ile bahsettiğimiz dudak görüntüsünden kurtulmak mümkün değildir.

Neden Biz

Dr Hasan Duygulu, alanında uzman ve çok fazla deneyime sahip. Rinoplasti ile,
burnunuz daha küçük, daha belirgin, daha ince veya daha geniş yapılabilir. Sadece sahip olmak istediğiniz burnu hayal edin.

Uzman Ekip

Profesyonel Doktor, Hemşireler ve kişisel Hasta Koordinatörünüz

Hasta Takibi

Doktorumuz ile rutin kontrol ve tetkiklerinizin yakın takibi

Profesyonel Deneyim

12 yıl ve 4000’in üzerinde başarılı operasyon

7/24 Erişilebilirlik

Günün her saati ulaşabileceğiniz profesyonel ekip

Öncesi & Sonrası

Burun estetiği hakkında bilgi sahibi olmak için Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası bölümündeki fotoğraflar size yardımcı olabilir ve diğerlerinin sonuçlarını görebilir, Dr Hasan Duygulu ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Öncesi & Sonrası

Burun estetiği hakkında bilgi sahibi olmak için Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası bölümündeki fotoğraflar size yardımcı olabilir ve diğerlerinin sonuçlarını görebilir, Dr Hasan Duygulu ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.  (Dudak Kaldırma) Lip Lift Ameliyatı
  Ne Zaman Gerekli Olabilir?

  Lip lift ameliyatı sayesinde burun ile dudak mesafesini kısaltmak mümkün olur. Dudağın görünen kısmını öne taşıyan bir ameliyattır. Bu sayede, ruj sürerek kırmızı kısmı ön plana çıkarmak veya dolgu yapmak gibi eylemlere gerek olmayacaktır. Bunun yanı sıra, lip lift; son derece sorunsuz bir şekilde yapılan ameliyattır. Tıpkı burun estetiğinde olduğu gibi kesi burnun altına saklanmaktadır. Kesinin dikkatli bir şekilde onarılması sayesinde söz konusu bölge kısa sürede iyileşmektedir.

  Lip lift ameliyatının herkes tarafından yaptırılmasının mümkün olup olmadığı ise merak edilen bir diğer husustur. Tavşan dudak adı verilen ve dudak yapısında doğuştan sorun olan kişilere bu ameliyat kesinlikle uygulanmaz. Bunun yanı sıra, farklı bir ağız yapısına sahip, dudakları aşırı ince, geçmiş yıllarda dudak bölgesinde herhangi bir operasyon geçirmiş kişiler için de söz konusu operasyonun riskli olduğunu söylemeliyiz. Tüm bunlara ek olarak, kişinin neden bu uygulamayı yaptırmak istediğini iyi bilmesi gerekir. Dudak bölgesindeki her sorun için lip lift ameliyatına gerek olmayabilir. Başka yöntemler ile de dudaktaki sorun çözülebilir.

  Lip lift ameliyatı her şartta gerekli değildir. Dudak dolgusu veya yüz germe yöntemleri ile de bazı sorunlar çözülebilir. Bu noktada, kişinin her şeyden önce doktoruna danışması gerekmektedir. Herhangi bir sorunu olan ve dudak yapısından hiçbir şekilde memnun olmayan kişilerin vakit kaybetmeden doktorlarıyla görüşmesi ve kendileri için hangi yöntemin daha uygun olduğuna beraber karar vermeleri tavsiye edilmektedir.

      (Dudak Kaldırma) Lip Lift Sonrası
   İyileşme Süreci Nasıl?

   Lip lift ameliyatının ardından iyileşme sürecinin ne kadar devam ettiğine dair sorular bulunmaktadır. Bu noktada, burun estetiği ve diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi lip lift ameliyatının ardından da birkaç gün boyunca ödem oluşumuna rastlanılabilir. Ödem oluşumunun normal olduğunu söylemek gerekir. Vücudun ameliyata ve dikişlere vermiş olduğu bir tepkidir. Ödem en çok birkaç gün içerisinde düzelmektedir.

   Lip lift ameliyatının herhangi bir riski bulunmamaktadır. Dikişlerin alınmasına gerek olmayacaktır. Fakat, bazı durumlarda, kanama meydana gelebilir. Bu gibi hallerde, kişilerin vakit kaybetmeden doktorlarıyla konuşması gerekir. Lip lift ameliyatının plastik cerrah tarafından yapılması tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak, cerrahın bu operasyon için yeterli deneyimi ve bilgi birikimi olmalıdır. Operasyon esnasında hastanın rahat konuşması başta olmak üzere operasyonun ardından hastanın ağız yapısında ve konuşmasında herhangi bir sorun olmaması için çok dikkatli olmak gerekir.

   Lip lift ameliyatının fiyatının ne kadar olacağı ise merak edilen başka bir husustur. Bu noktada, operasyonun nerede yapıldığına göre fiyat değişecektir. Ancak, burun estetiği kadar yüksek olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

    

   Uzmanlarımıza Sorun!

   Tüm sorularınıza cevap almak ve tedaviler hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Sıkça Sorulan Sorular

   Dudak Dolgunlaştırma İle Lip Lift İşlemi Aynı Mıdır?

   Dudak dolgunlaştırma geçici veya kalıcı ürünleri dudağa enjekte edip dudağın hacmini artırma işidir. Ancak liplift dudak ve burun arasından cilt ciltaltı doku çıkararak dudağı kaldırma işidir. İki işlem birbirinden farklıdır . Liplift ameliyatı ince dudaklı bireylere üst dudakta kalınlaşma amaçlı da yapılabilir. Çünkü dudağı dışa doğru dönderir dudağın kırmızı kısmı daha belirgin görünür hale gelir. Dolgu ile de amaçlanan aslında hacim kazandırmanın yanın aynı şeydir ; dudağı dışa döndürerek kırmızı kısmın daha görünür hale gelmesini sağlamak . Bu yüzden bu işlemler farklı olsa da temelde benzer etki yaparlar . Dudak kaldırma ameliyatı endikasyonu olmayan hastalara dudak dolgusu önerilir , bazen her iki işlem de farklı seanslarda hastaya uygulanabilir.

   Dudak kaldırma ameliyatı ne kadar sürer?

   Dudak kaldırma ameliyatı yaklaşık 1 saat lik bir işlemdir . Genellikle lokal anestezi altında yapılır. İşlem burnun cilt ile birleştiği burun tabanına yapılan bir kesi ile başlar . Önceden beyaz dudak / kırmızı dudak oranı hesaplanarak çıkartılması gereken cilt bölümü işaretlenmiş olur ve artık burdan sonraki adım artık bu cildi cilt altı dokusu ile birlikte çıkarmaktır . Kas dokusu genellikle çıkartılmaz . kanama kontrolü sağlanır .Kesi kenarları ince eriyebilen veya erimeyen dikişlerle biribirne dikilerek ameliyat bitirilir ve pansumana geçilir. İlk 2-3 gün dudakta ödem meydana gelebilir ancak bu geçicidir. Yine ilk 2 gün sızıntı kanamalar olucaktır hiç endişe etmeye gerek yoktur . Bu dönemlerde hastakarın antibiyotik kullanmaları , Yumuşak gıda tüketerek ağzı çok zorlamamaları önerilir.

   Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalıcıdır?

   Dudak dolgusu kalıcılığı kullanılan malzeme kalitesine , dudak dolgusu yapılan bireyin fizyolojisine ve çevre koşullarına göre 8 ay- 1.5 yıl arasında genellikle değişkenlik gösterir. İşlem 1 veya 2 seansta tamamlandıktan sonra ilk 15 gün dudakta ödem olabilir. Bu sürede bol sıvı tüketmek , dudağa dolgu maddesinin dağılımını sağlamak için masaj yapmak gerekir.Bundan sonraki süreçte 1- 2 yıl sonra işlem tekrarlanabilir.

   İşlemden Sonra Hemen İşe Dönebilir miyim?

   Dudak dolgusu işlemi lokal ya da topikal anestezi altında yapılır. İşlem 10-15 dakika sürer ve hasta işlemden hemen sonra sosyal yaşamına ya da iş hayatına dönebilir. Herhangi bir istirahat gerektirmez . Hastane yatışı söz konusu değildir.

   Dudak dolgusu uygulaması güvenli mi?

   Dudak dolgusu işlemi hyaluronik asit dolgular için son derecede güvenli işlemdir. Hayati risk söz konusu değildir. Dudakta kalıcı skar, sekel yada herhangi bir etki bırakmaz. Sık aralıklarla Çok sık tekrarlanan yağ dolgularında ya da kalıcı dolgularda dudak beslenme problemine bağlı sıkıntılar nadiren yaşanabilir , ancak usulüne uygun , dikkatli yapıldığında endişelenicek bir durum yoktur. İşlemden sonra kanama , morarma ve şişlik tamamen normaldir . Tecrübeli ve bu işlem hakkında eğitimi olmayan kişilerce yapılan uygulamada eğer sert dolgular , hızlı bir şekilde bolca verilirse yine dudakta beslenme problemi yaşanabilir. Bu esnada dudak mukozasının rengi açılır beyazlaşır . Bu farkedilirse hemen doktora danışılması , zaman geçmeden eritici kullanılarak dolgunun eritilmesi gerekir. Aksi taktirde dudak mukozasında nekroz gelişerek dudakta kalıcı hasar bırakabilir.

   Dudak kaldırma ameliyatı kalıcı mı?

   Dudak kaldırma ameliyatı kalıcı bir işlemdir. Ancak cildin esnemesi , elastikiyetini kaybetmesini yani yaşlanmasını durdurmamız imkansızdır. Bu nedenle kısaltma işlemi yaptığımız dudak- burun mesafesi yaşlandıkça yine bir miktar uzamanaya devam edicektir. Cilt elastikiyetinde azalma , ciltaltı doku volümünde azalma , kemik hacmindeki azalma bu uzamanın sebebidir . Bireyin genetik yapısı , sigara içme , Sağlıksız beslenme , stres ve çevre koşulları bu süreçte etkilidir .

   Lip lift ne zaman iyileşir?

   Liplift ameliyatından sonra ilk birkaç gün dudak ta şişlik , sızıntı tarzında kanamalar olabilir bu çok normaldir. 1. Haftada şişlikler genellikle gitmiş olur . 8-10 gün sonra dikişler çıkartılır. Ancak doktorunuz eriyebilen dişiler attıysa dikiş alma işlemi olmayabilir.Sonrasında 2-3 ay kesi yerinde kızarıklık olur ancak o da 6. ayda geçer. Lip lift ameliyatından sonra burun ve cildin birleşim yerinde uzun dönemde zor seçilebilen bir miktar skar dokusu kalır , makyajla kolaylıkla kamufle edilebilir.

   Dudak dolgusu çok acıyor mu?

   Dudak dolgusu öncesinde dudağa topikal anestezik kremler sürülerek yapılır. Bu yüzden hastalar çok ağrı-acı hissetmezler. Ancak ağrı eşiği çok düşük hastalarda işlem esnasında acı olabilir. Bu hastalara lokal anestezik enjekte edilerek işlem yapılır böylece işlem daha rahat daha konforlu olur. 1 – 2 saat içerisinde lokal anesteziklerin etkisi geçer ve normal yaşamına hasta devam eder. İlk 7-10 gün arasında dudakta ödem ve morluk olabilir. Bu dönemde hastaların özellikle işlemden önce kan sulandırıcı ilaç ya da içeceklerden , bitki çaylarından ,aspirinden uzak durmaları önerilir.

   Dolgu için hangi malzemeler kullanılır?

   Dudak dolgusu için hyaluronik asit , biyopolimer , silikon ya da yağ malzemeleri kullanılabilir. Hyaluronik asit materyali vücudumuzda da olan vücudumuzu yabancı olmadığı bir materyal olup bunlardan en sık kullanılanıdır. Dezavantajı geçici olması ,aralıklı olarak tekrarının gerekliliği dir. Ancak bu aslında bir avantaj da olabilir. Geçmişte kalıcı dolgu yaptırıp şuan artık bu işlemden vazgeçmek için ameliyat olan bir sürü hasta vardır. Ancak hyaluronik asit dolgusunda işlem hoşunuza gitmezse eriyicilerle yok etme ya da erimesini bekleme gibi seçenekler vardır . Yağ dolgusunun bir kısmı kalıcıdır . biyopolimer ve silikon bazlı dolgular kalııc dolgudur , istenmediği takdirde ameliıyatla çıkartılması gerekir .

   Dudak dolgusu sonrası dudaklar yapay görünür mü?

   Dudak dolgusu işleminden sonraki hastanın görüntüsü verilen dudak dolgusu materyaliyle ilişkilidir. Bu hastayla öncesinden görüşülür. Eğer hasta doğal , çok anlaşıkmayan ancak hafif değişiklikler istiyorsa , işlem esnasında daha yumuşak dolgu ve daha az miktarda enjeksiyon ile bu sağlanabilir. Ancak hasta daha dolgun ,volümlü dudak hacmine sahip olmak istiyorsa burada daha sert ve daha fazla miktarda dudak dolgusu enjekte edildir.