DORSUM PRESERVATİON RİNOPLASTİ

Op. Dr. Hasan Duygulu

Dorsum Preservation Rinoplasti, dünyada olduğu gibi, türkiye’de de en sık gerçekleştirilen estetik ameliyatlardan birisidir.

Dorsum Preservation Rinoplasti, burun kanallarını açtığı için işlevsel bir operasyondur ve aynı zamanda estetik operasyon olarak da adlandırılan kozmetik faydalar sağlayabilir. Opr. Dr. Hasan Duygulu, özel kliniğinde en üst düzeyde hizmet vermeye özen gösteren ekibiyle hastalarına mutluluk ve memnuniyet sağlamayı hedeflemektedir.

Dr. Hasan Duygulu son 12 yıl içerisinde 2 binden fazla Dorsum Preservation Rinoplasti ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.

Dorsum Preservation Rinoplasti
(Let Down Teknik)

Let Down Rinoplasti ; Son yıllarda gündeme gelen ve uygulaması hızla yayılan ve daha yeni olan bu teknik, hastanın burun sırtının korunarak ameliyat sonunda hastanın kendi eski burun sırtına sahip olarak ameliyatın bitirilmesi esasına dayanır. Normal teknikte uyguladığımız gibi burun sırtını çıkartıp yeniden şekillendirme yerine burun sırtını koruyup kemik -kıkırdak üniteyi aşağıdan serbestleyip aşağı doğru itme hareketiyle yeni burun sırtı oluşturularak yapılır. Henüz yeni bir teknik olduğu için kliniğimde sınırlı vakalarda uyguluyorum.

Neden Biz

Dr Hasan Duygulu, alanında uzman ve çok fazla deneyime sahip. Rinoplasti ile,
burnunuz daha küçük, daha belirgin, daha ince veya daha geniş yapılabilir. Sadece sahip olmak istediğiniz burnu hayal edin.

Uzman Ekip

Profesyonel Doktor, Hemşireler ve kişisel Hasta Koordinatörünüz

Hasta Takibi

Doktorumuz ile rutin kontrol ve tetkiklerinizin yakın takibi

Profesyonel Deneyim

12 yıl ve 4000’in üzerinde başarılı operasyon

7/24 Erişilebilirlik

Günün her saati ulaşabileceğiniz profesyonel ekip

Öncesi & Sonrası

Burun estetiği hakkında bilgi sahibi olmak için Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası bölümündeki fotoğraflar size yardımcı olabilir ve diğerlerinin sonuçlarını görebilir, Dr Hasan Duygulu ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Öncesi & Sonrası

Burun estetiği hakkında bilgi sahibi olmak için Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası bölümündeki fotoğraflar size yardımcı olabilir ve diğerlerinin sonuçlarını görebilir, Dr Hasan Duygulu ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.  Let Down Teknik Kimlere Yapılır?

  Ben kliniğimde çok fazla burun kemeri olmayan, kıkırdak septumda üst bölgesinde eğrilik bulunmayan vakalarda bu tekniği tercih edebiliyorum. Yandan kemerli bir profiliniz var ve önden burun sırtınız ideal görünümde ise bu teknik size uygun olabilir.

  Burunda kemer,

  Düşük burun ucu,

  Nefes almakta güçlük çekiyorsa rinoplasti gerekebilir.

  Burun estetiği kızlarda 16, erkeklerde 18 yaşından sonra yapılır.

  Burun eğriliği,

  Burunda asimetri,

  Burun ucunun genişliği gibi durumlarda rinoplasti ameliyatı yapılır.

  Ameliyatsız Rinoplasti Riskler
  ve Yan Etkiler

  Ameliyatsız Rinoplasti Riskler ve Yan Etkiler Burun ameliyatları uzman bir ekip ile yapılsa da bazen riskler ve komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Bu riskler ve komplikasyonlar şu şekilde sıralanabilir;

  – Yara enfekte olabilir.

  – Nadiren alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir.   Sıkça Sorulan Sorular

   Burun Ucu Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

   Burun ucu ameliyatı genellikle 1 saat – 1.5 saat arasında süren bir işlemdir. Bu işlemde burun sırtına işlem yapılmaz , burun sırtı kısmı hiç diseke edilmez. Bu işlem kapalı yötemle ya da açık yöntemle uygulanabilir.Hasta sadece burun ucunda değişiklik istiyorsa bu işlem yapılır. Kapalı yöntemle yapıldığında burun ucunda kesi olmaz , açık yöntemle yapılrısa kesi olur 3-4 ayda kesi skarı kaybolur. Burun sırtı görünümünden memnun ancak burun ucu görünümünden memnun olmayan hastalara uygulanır .

   Rinoplasti Ameliyatlarının Sonucu Kalıcı Mıdır?

   Rinoplasti ameliyatı kalıcı bir işlemdir. Geçici olan dolgu uygulaması ile karıştırmamak gerekir . Rinoplasti ameliyatında fazla olan kıkırdak ve kemik dokular çıkartılıp tekrar şekillendirme yapılır. Bu işlem kalıcı olur . İşlemden 1 yıl. Son ra tam sonuç alınabilir. Sonrasında artık burun şekli pek değişmez. Ancak burun dolgusu işlemi belirli aralıklarla tekrarlanması gerekir geçici bir işlemdir .

   Kırık ve Yamuk Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

   Kırık ve eğri burun ameliyatları genelikle standart burunlara göre daha fazla sürer. Eğri ve kırık olan kısımın yerine bağlı olarak bu süre değişir. Burun eğriliğine sebep olan bölge bazı durumlarda çok arkada burun köküne doğru olan kısımda olduğundan bunu düzeltmek zaman alabilir. Bu durumda ameliyat 3-4 saat sürebilir. Burada ameliyat süresi çok önemli değil , daha önemli olan sonuçtur. Kısa sürmüş bir ameliyat sonucu güzel değilse başarılı bir ameliyat olarak değerlendirilmez. Bu yüzden bu ameliyatın süresi en az önemli olan kısmıdır .

   Burun eti ameliyatı ile burun estetiği ameliyatı bir arada olurmu?

   Evet aynı ameliyatta hem burun eti ameliyatı hem burun estetiği ameliyatı yapılabilir. Burnun şekli ve fonksiyonu bir bütün olarak değerlendirildiğinde zaten genellikle burun estetiği ameliyatı yapılırken aynı seansta burun etindeki problemler de giderilir. Burun eti problemi toplumda çok yaygındır. Burun estetiği ameliyatı yapmadan önce yapılan muayenede mutlaka burun etlerine dikkat etmek gerekir.

   Burun Ameliyatı Sonrası Burun Ucundaki Hislerim Kaybolur Mu?

   Bütün ameliyatlardan sonra kesi yerinde bir miktar his kaybı ağrı olur ve bir süre sonra bu geçer . Burun estetiği ameliyatında da aynı durum söz konusudur .Burun estetiği ameliyatı sonrasında burun ucunda geçici olarak his kaybı olabilir ancak bu ameliyattan birkaç ay sonra etkilenen sinirlerin tekrar rejenerasyonu tamamlandığında his kaybı geçer . Ara sıra ağrı ve soğuk havalarda sızlama şeklinde ağrılar da olabilir bunların hepsi geçidir.

   Ameliyat sonrası beklediğim sonuca hemen ulaşabilecekmiyim?

   Burun ameliyatından son beklenen sonuç hemen ortaya çıkmaz. İlk 1 ay burunda belirgin ödem ve şlişlik olur , 1 ay içerisinde %60-70 oranında şişlikler geçer . 6 ayın sonunda & 90 geçmiş olur ve 1 yılın sonunda artık ödem kalmaz ve sonuç ortaya çıkar. Yani şöyle diyebiliriz ki 3. Ve 4. Aylarda genel anlamda sonuç bize fikir verir ancak kesin sonuç hakkında fikir sahibi olmak istiyorsak 1 yıl beklememiz gerekir.

   Burun Eğriliği Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

   Burun eğriliği ameliyatı eğri olan bölgenin yeri , eğriliğin derecesine bağlı olarak değişir. Eğrilik ileri derecede ve burnun arka kısımlarında , burun köküne yakın kısımlardan başlıyorsa bunu düzeltmek ameliyat esnasında zaman alabilir bu da ameliyatı uzatabilir. Bu durumda ameliyat 3-4 saat sürebilir. Burada ameliyat süresi çok önemli değil , daha önemli olan sonuçtur. Ancak bazı durumlarda da kısa bir manevrayla burun eğriliği düzelebilir ve ameliyat kısa sürer. Bu durumu önceden ön görmek herzaman mümkün değildir genellikle ameliyat esnasında belli olur .

   Burun İkinci Kez Ameliyat Edilebilir Mi?

   Burun ameliyatı aynı hastada birçok kez yapılabilir. Bütün ameliyatlarda revizyon ya da düzeltme ameliyatı riski vardır . . Eski yöntemlerin yetersizliğinden dolayı günüğmüzde ikinci burun ameliyatı çok sıktır . Çoğu hastada da bu gerekli bir işlemdir . Ancak unutmamak gerekir ki her ameliıyatta cilt biraz daha beslenme problemi yaşayacağı için herzaman bir sonraki ameliyat bir öncekinden daha risklidir. İkinci ameliyatlarda bu beslenme problemi pek yaşanmaz ancak 4. Ya da 5. Ameliyatlarda artık dikkat edilmesi gerekir.

   Burun Eti (Konka) Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

   Burun eti ameliyatı yaklaşık olarak yarım saat süren bir işlemdir. Bu işlem değişik varyasyonlar gösterebilir. Burun etlerini radyofrekansla yakma , burun etlerinin içerisini boşaltarak küçültme yada yanlara doğru kırma işlemi yapılabilir. Her 3 işlem de kısa işlemdir , genellikle burun ameliyatı esnasında burun ameliıayına ek olarak yapılır.Ancak nazal polip varsa bu da halk arasında burunda et diye bilinir ve nazal polibin ameliyatı rinoplasti kadar uzun sürebilir. Bu yüzden ameliyat öncesi teşhis önemlidir.

   Burun estetiği ameliyatı sonrası morluk ve şişlik olucak mı?

   Burun estetiği ameliyatı sonrası bir miktar morluk ve şişlik olur .Bu eskisi gibi fazla değildir. Son yıllarda kullanılan mikromotor kesiciler ve piezo ultrasonik kesiciler sayesinde şişlik ve morluk belirgin derecede azalmıştır. Ancak burada bireyin cilt yapısı da çok önemlidir. Çok hassas cilde sahip bireylerde , mikrokesiciler kullanılsa da morarma ve şişlik olabilmektedir ancak bunların hepsi geçicidir.

   Burun Kemeri Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

   Burun Kemeri ameliyatı genellikle 1.5-2 saat arasında süren bir işlemdir. Bu işlem burun ucundan memnun ancak burun sırtı görünümünden memnuun olmayan hastalara uygulanır .Bu işlemde burun ucuna dokunulmaz sadece burun kemeri alınır .Burun kemeri alındıktan sonra osteotomi dediğimiz burun kemikleri yanlardan kesilip yaklaştırılarak burun sırtının son hali oluşturulur. Kapalı yöntemle yapılıp burun ucu hiç açılmayabilir. Bu şekilde yapılırsa burun ucunde kesi izi olmaz . Açık teknikle yapılırsa burun ucunda kesi izi olur 3-6 ay arasında iz kaybolur.Genellikle bu işlem kapalı teknikle yapılır .

   Burun Ucu Kemeri ile Burun Ucu Düşüklüğü Aynı Anda Düzeltilebilir mi?

   Burun ameliyatı yapılırken sadece burun ucunu , ya da sadece burun kemerini ya da her ikisini birden düzeltmek mümkündür. Doktor kendi önerisini hastaya sunar ancak burada hastanın isteiği birincil derecede önemlidir. Genellikle de her iki problem aynı anda çözülür.Burun estetiği ameliyatında burun bir bütün olarak düşünülmelidir. Hem burun ucu hem de burun sırtı bir biri ile bir oran içeridinde olması gerekir. Bu yüzden birine müdahele edileceği zaman genellikle diğer kısım da müdahele ister . Doktorunuzu önerisi burada çok önemlidir.