Doğal Burun Estetiği

Doğal Burun Estetiği

Birçok insanın çeşitli sebeplerden dolayı burun bölgesinden rahatsız olduğu bilinmektedir. Doğal ve sağlıklı bir buruna sahip olmak isteyenlerin bazı hususlara çok dikkat etmesi gerekir. Birçok insanın hayali olan doğal buruna sahip olabilmek zannedildiği kadar zor değildir.

Burun Estetiği Yaptırmak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

Yeni bir buruna sahip olmak isteyenlerin estetik görünüm kadar sağlıklarına da önem vermesi gerekiyor. Bu yüzden, buruna estetik olarak biçim verilirken bir yandan da nefes alıp verme fonksiyonunun sağlıklı olarak yerine getirilmesi şarttır. Bu yüzden, burun estetiği ameliyatını planlayacak olan cerrahın bu iki hususa aynı anda dikkat etmesi gerekir. Her iki girişimin aynı anda planlanarak uygulanmasından dolayı burun estetiği ameliyatlarının bilim ve sanatı bir araya getiren ve yetkinlik gerektiren bir husus olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Burun estetiği her şeyden önce doğal olmalıdır. Tıbbın ve teknolojinin gelişmesine paralel olarak burun estetiği ameliyatları konusunda da birçok gelişme yaşanmıştır. Bu noktada, son yıllarda ortaya çıkan ameliyatların doğal bir görünüm yarattığını ifade etmek gerekir. Bu ameliyatlar; başarılı sonuçlar vermelerine ek olarak natürel bir görünüm yaratmalarından dolayı sevilirler. Geçmişteki burun estetiği ameliyatlarının burnu küçültme, inceltme veya ucunu kaldırma şeklinde yapıldığı bilinmektedir. Fakat, bu tür ameliyatlar sonucunda elde edilen burunların birbirinin aynısı olmasından dolayı ortaya pek hoş olmayan görüntüler çıkmıştır. Burun estetiği ameliyatlarının ardından ortaya çıkan küçültülmüş burunların hoş bir görüntü yaratmadığı ve kişinin estetik ameliyat geçirdiğini hemen belli ettiği aşikardır. Bunun yanı sıra, küçültülmüş burunlardan dolayı birçok insanda ciddi anlamda nefes alma şikayetleri meydana gelmektedir.

Geçmişte yapılan burun estetiği ameliyatlarında yaşanan sorunlardan birisi de burun orta bölümü ve uç kısmında deformasyonların meydana gelmesidir. Ancak, günümüzde daha doğal burun estetiği ameliyatları uygulanmaktadır. Bir başka deyişle, burunları küçültmek yerine ön görünümde dengelemeye ve burnun yüzün diğer kısımlarıyla uyumlu hale getirilmesine çalışılmaktadır. Bu bağlamda, burun estetiği ameliyatları; yalnızca burnu küçültme amaçlı olarak uygulanmaz. Hatta, bazı durumlarda burnun bölümlerinin büyütülmesi de söz konusu olmaktadır. Doğal burun estetiği ile her şeyden önce burnun fonksiyonel işlevi korunmaktadır. Bunun yanı sıra, kişinin yaşamış olduğu nefes alma şikayetleri tedavi edilmektedir. Burun; kendi içerisinde dengeli hale getirilmektedir. Burnun yüzün diğer unsurlarıyla uyumlu olmasına ekstra özen gösterilmektedir.

Doğal Burun Estetiği Ameliyatlarından Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğal burun estetiği ameliyatı olmak isteyenlerin ameliyat öncesinde çok iyi araştırma yapması gerekmektedir. Açık ve kapalı cerrahi olmak üzere iki farklı yöntem bulunmaktadır. Geçmişte daha çok kapalı cerrahi yöntem tercih edilmekteydi. Ancak, yıllar içerisinde açık teknik kullanılarak yapılan ameliyatların çok daha başarılı olduğu belirlendi. Doğal burun estetiğine sahip olmak isteyenlerin tercihi olan açık yöntem ameliyatlar ile her şeyden önce iyileşme süreci çok daha hızlı olmaktadır. Günümüzdeki tüm cerrahlar genel olarak açık yöntemi tercih etmekle beraber duruma göre kapalı yöntemden de faydalanabilirler.

Doğal burun estetiği elde etmek adına yapılan ameliyatlar cerrahlar için çok zor bir süreci ifade ederken hastalar için ise daha kolay bir süreçten meydana gelmektedir. Operasyon sırasında veya sonrasında herhangi bir ağrı yoktur. Ayrıca, önemli bir burun tıkanıklığı yaşanmaz. Burun ameliyatının ardından hastaların aynı gün içerisinde hastaneden taburcu olmasına rastlanmaktadır. Ortalama sekiz veya dokuz gün içerisinde hastanın estetik ameliyat geçirdiği dahi anlaşılamayacak seviyeye gelecektir. Son olarak, burun estetiği için herhangi bir mevsimsel farklılığın olmadığını söylemek gerekir.