Burun Ucu Kaldırma

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı Nedir?

Burun kemiği anatomik yapısının normal olduğu yalnız burun ucundaki şekil bozukluğunu (asimetri, genişlik, düşüklük, mandala sıkılmış burun ucu deformitesi) düzeltmek için yapılan işlemdir.

Burun Ucu Estetiği Ameliyatı

Burun ucu estetiği yapılırken kapalı rinoplasti tekniği yapılır. Tampon kullanılmayan operasyonda gerekli görülürse nefes almanızı sağlamak amacıyla delikli silikon splint kullanılır. Burun uç estetiği ile burun ucunuzu oluşturan yumuşak ve kıkırdak doku şekillendirilir. Varsa burun etleri, deviye septum sorunları ve poliplerde işlem esnasında düzeltilir. Burun estetiği sağlandıktan sonra burun cildinize özel bantlar yapıştırılır. Burun ucu kaldırma ya da burun ucu küçültme operasyonlarında lokal anestezi veya genel anestezi yapılır. Operasyon 30-60 dakika kadar sürer.

Burun kemikleri kırılmadan sadece burun ucuna müdahale edilerek yapılan ameliyattır. Burun ucu estetiği özellikle burnun üst kısmında kemer içermeyen hastalara tercih edilmektedir.

Bazen hastaların burun üst kısımlarında problemleri olmaz. Sadece burun alt ve orta kısmını oluşturan kıkırdak kısmında sorunlar olabilmektedir. Burun ucunun geniş olduğu, burun ucunun asimetrik olduğu, burun ucu kıkırdaklarının birbirinden ayrı durduğu durumlar, burun ucu eğrilikleri ya da burun ucunda yetersiz projeksiyon varlığında, bu kişiler burun ucu estetik ameliyatı yapılabilmesi için aday hastalardır.

Eğer burun üst kısmında belirgin bir kemer varsa, burun üst kısmında kemiklerde genişlik ve deformasyon varsa, burun aksı bozuksa bu durumlarda burun ucu estetiği değil normal burun ameliyatı olunması gerekmektedir. Eğer burun ucu estetiğinde ısrar ederseniz sonucu yüz güldürücü olmaz. Dolayısıyla burun ucu estetik ameliyatının tam kararını estetik doktorunuz vermelidir.

Burun Ucu Estetiği Öncesi

Doğal burun ucu estetiği isteyen hastalar operasyondan önce görüşmede beklentileri ve şikayetlerini doktorlarıyla paylaşırlar. Burnunuzun fotoğrafları farklı açılardan çekilir ve burnunuzda olan sorun tam olarak tespit edilir. Nefes alma da sorun varsa bununla ilgili olarak da sinüs filmi çekilir. Doktorunuz burun ucu ameliyatı esnasında eğer varsa burun etleri düzeltir. Burun ucu estetiği fiyatları yapılacak işlemlere göre değişiklik gösterir. Doktorunuzla görüşme esnasında burun ucu düzeltme fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Burun ameliyatında en az 6 saat önce bir şey yenilip içilmemesi gerekir.

Burun Ucu Estetiği Sonrası

Burun ucunu düzeltme ameliyatları sonrası hasta aynı gün taburcu edilir. Evde ilk bir hafta yatarken başınızı yüksekte tutmak şişliklerin inmesini kolaylaştırır. Bununla birlikte birkaç gün sonra bantlar ıslatılmadan kısa süreli ılık duş alınabilir. Burun ucunun düzeltilmesi operasyonu sonrasında kısa süre içerisinde günlük hayata dönülebilir.