Burun Estetiğini Hangi Doktor Yapmalı

Burun Estetiği Hangi Bölüm Yapar?

Kapalı burun estetiği; doğuştan ve sonradan ortaya çıkan travmalara bağlı olarak meydana gelen şekil bozukluklarının ortadan kaldırılması için yapılmaktadır. Burnunun görüntüsünden hoşlanmayanların yanı sıra nefes alma sorunu yaşayanlar da bu operasyona gereksinim duyarlar. Bunun yanı sıra, önceden burun estetiği operasyonu geçiren ve fakat işlemin ardından bir şeylerin ters gitmesinden dolayı sekonder cerrahi adı verilen ikinci bir operasyona ihtiyaç duyanlar için de bu süreç geçerli olmaktadır.

Burun estetiği yaptırmak isteyenlerin aklında her şeyden önce bu işlemi yapacak olan doktoru nasıl bulurum sorusu yer almaktadır. Burun estetiği hangi bölüm yapar konusu bu noktada önem kazanmaktadır.

Burun Estetiği İçin Hangi Bölüme Gidilmeli?

Burun estetiği hangi bölüm yapar diye düşünenlerin aklında KBB uzmanına mı yoksa estetik cerrahına mı gitmeleri gerektiğine dair sorular bulunmaktadır. Fakat, bu noktada, ameliyatı yapacak olan kişinin KBB uzmanı ya da estetik cerrahı olmasından dolayı sahip olduğu yetkinlikler önem kazanmaktadır. Bir başka deyişle, cerrahın bu ameliyatı yapacak kadar bilgili ve tecrübeli olması gerekir. Doktorun hangi uzmanlık alanına sahip olduğundan ziyade bilgi donanımı ve estetik açıdan görüşünün varlığı önem kazanmaktadır.

Ameliyat kararı alan hasta; bu noktada çok ciddi bir araştırma içerisine girmelidir. Rinoplastinin kişiye özel olduğunu bilen ve buna uygun bir planlama yapan doktorlar tercih edilmelidir. Aynı zamanda, tecrübesi yüksek olan ve hasta memnuniyeti en yüksek seviyede olan doktorlar araştırılmalıdır. Bazı kişiler, doktor seçimi yaparken düşük fiyat sunan doktorları tercih ederler. Ancak, bu tip doktorların gerçekleştirmiş olduğu ameliyatların ardından ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Bu yüzden, hastanın operasyon öncesi ve sonrası şartlarının kendisine uygun olduğu bir doktordan yana seçim yapması gerekmektedir.

Burun Estetiği Operasyonlarında Doktor Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Burun; insanın hayatını devam ettirmesi noktasında hayati öneme sahiptir. Bu yüzden, yalnızca görünüş kaygısıyla burun estetiği operasyonlarına başvurulmamalıdır. Hem estetik hem de fonksiyonel olarak hastanın çok daha iyi bir buruna sahip olması temel hedef olmalıdır. Bu noktada, burun estetiği hangi bölüm yapar diye düşünenler KBB uzmanı veya estetik cerrah arasından seçim yaparken doktorun bağlı olduğu bölüme değil de yeteneklerine ve deneyimine bakmalıdırlar. Bunun yanı sıra, burun estetiğinde yalnızca cerrahın başarısı da önemli değildir. Operasyonun başarıyla tamamlanması için birden çok kriter bulunmaktadır. Hasta; tüm bu kriterleri dikkate alarak seçimini yapmalıdır.

Burun estetiği hangi bölüm yapar diye düşünenlere hem KBB uzmanı hem de estetik cerrahın sahip olduğu özellikler hakkında bilgi vermek gerekir. KBB uzmanları; altı yıllık tıp eğitimlerinin ardından ihtisas yaptıkları dönemde birçok burun ameliyatına tanıklık ederler. Ancak, bu ameliyatların neredeyse tamamı hastanın nefes alma sorunlarına çözüm bulmak ile ilgilidir. Bir başka deyişle, burnunun görüntüsünden rahatsız olan kişilerin estetik kaygılarına çözüm bulma noktasında KBB uzmanları yetersiz kalabilir. Ancak, KBB uzmanlarının deneyimlerinin de en üst seviyede olduğu unutulmamalıdır.

Plastik cerrahların uzmanlık dönemlerinde görmüş oldukları ameliyatlar ise genel olarak hastanın estetik sebeplerine çare bulmak ile yakından ilgili olan türdendir. Estetik amaçlar doğrultusunda operasyonları gerçekleştirilen hastalarda bir taraftan da burun içi eğriliklerin düzeltilmesi gerekli olmaktadır. Bu noktada, plastik cerrahların bu noktada da uzmanlaştığını ifade etmek gerekir. Tüm bu kriterler dikkate alındığında plastik cerrahlar bir adım daha öne çıkmaktadır.

Günümüzde birçok KBB uzmanı; burun estetiği operasyonunu plastik cerrahların yapması gerektiğini ifade etmektedir. Sonuç olarak, burun anatomisini iyi bilen bir doktor her koşulda tercih sebebi olmalıdır.