Burun Estetiğine Nasıl Hazırlanmalı?

Burun Estetiği Öncesinde Nasıl Hazırlık Yapılmalı?

Hem sağlık hem de estetik kaynaklı sebeplerden dolayı insanların burun estetiğine ihtiyacı olmaktadır. Ancak, burun estetiği operasyonunun verimli olması ve sağlıklı bir şekilde iyileşmek adına bu operasyona en iyi şekilde hazırlanmak gerekir. Bu noktada, bir hasta olarak doktorunuzun tavsiyelerine yüzde yüz uymalısınız. Doktor tavsiyeleri kadar size de düşen birtakım sorumluluklar bulunmaktadır.

Burun estetiği operasyonu basit bir işlem gibi gözükse de herkes için uygulanması mümkün olmayabilir. Bir başka deyişle, operasyondan evvel anestezi doktoru; tıbbi sağlık taramasını ve ameliyatla ilgili tahlilleri yapacaktır. Gerekli tahlil ve taramaların ardından operasyon için uygun olup olmadığınız ortaya çıkacaktır.

Burun Estetiği Operasyonu Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Tüm dünya şu an Kovid-19 tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu noktada, bu tarz hastalıkların da burun estetiği ameliyatı geçirmek için engel yaratacağını söyleyebiliriz. Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklardan şikayet ediyorsanız bu rahatsızlıklarınızı operasyon öncesinde doktorunuzla paylaşmalısınız. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere anestezi kontrolü sırasında bu tarz bilgileri vermediğiniz takdirde ileride çok daha ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden, doktorunuzla dürüst bir iletişim içerisinde olmalısınız.
 • Burun estetiği operasyonunun herkes için uygun olmadığını söylemiştik. Bu noktada, kullandığınız ilaçları eksiksiz olarak doktorunuza bildirmelisiniz. Kalp hastalığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız bu ilaçları bildirmeniz şarttır.
 • Tüm bunlara ek olarak, kan sulandırıcı ilaçlardan ve gıdalardan uzak durmalısınız. Bilhassa ameliyattan on gün evvel aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları kullanmayı kesinlikle bırakmalısınız. Buna ek olarak, bitki çaylarının da birtakım riskleri bulunmaktadır. Her ne kadar nadiren olsa da kanamayı arttırmaları söz konusu olabilir. Bu yüzden, ameliyattan bir hafta kadar önceden başlayarak bitki çayı içmeyi de bırakmalısınız.
 • Birçok kadının aklında regl dönemleri sırasında burun estetiği operasyonu geçirip geçirmeyeceklerine dair endişeler bulunmaktadır. Ancak, kadınların regl dönemlerinin bu ameliyat için herhangi bir engel teşkil etmediğini söylemeliyiz. Ancak, yine de doktorunuz tarafından yapılan anestezi sonuçlarını beklemelisiniz.
 • Burun estetiği denildiği zaman birçok kişi için sigara konusu gündeme gelmektedir. Bu noktada, sigara kullananların operasyon öncesinde sigara kullanımını bırakması gerekir. Çünkü, sigara kullandığınız takdirde yaralarınızın iyileşme süreci gecikecektir.
 • Burun estetiğinin ardından yoğun bir ağrıyla karşılaşmayacaksınız. Ağrınız olduğu takdirde de ağrı kesici kullanarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Fakat, burnunuzdan nefes alma sorunu yaşayacaksınız. En çok iki gün boyunca burundan nefes alma sorununuz olacaktır. Bu süreçte ağzınızdan nefes aldığınız için boğazınızda kuruma olmasına şaşırmamalısınız. Boğaz kuruluğunun sizi rahatsız etmemesi adına bol bol sıvı tüketmelisiniz.

Burun Estetiğinden Hemen Önce Neler Yapılmalı veya Yapılmamalı?

 • Burun estetiği operasyonu geçirmeye karar verdiyseniz bu süreçte ağrı kesici kullanmanız risklidir. Çünkü, ağrı kesicilerin yan etkisi olabilir.
 • Operasyona gitmeden bir gece önce ılık bir duş alarak uyumayı tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra, operasyon sırasında ve sonrasında yanınızda mutlaka bir refakatçi olmalıdır.
 • Burun estetiği operasyonuna giderken kişisel önceliklerinizden vazgeçmelisiniz. Makyaj yapmak, oje sürmek, saç spreyi kullanmak asla tavsiye edilmez.
 • Her ne kadar diğer cerrahi operasyonlar kadar geniş kapsamlı olmasa da burun estetiğinin de ameliyathanede yapıldığını söylemeliyiz. Bu yüzden, ameliyathaneye girmeden evvel ameliyathane önlüğü giymelisiniz. Bu sayede, aklınızda hijyen ile ilgili herhangi bir sorun kalmayacaktır.
 • İkinci kez bu operasyona başvuruyorsanız bu durumu doktorunuza kesinlikle söylemelisiniz. Çünkü, ikincil operasyonların birinci operasyonların ardından en az altı ay sonra yapılması gerekmektedir.
 • Ameliyat öncesinde klasik olarak hasta onam formunu imzalamanız gerekmektedir.