Burun Estetiğinden Sonra Koku Kaybı Olur Mu?

Burun Estetiğinin Ardından Koku Kaybı Oluşur Mu?

Burun Estetiğinden Sonra Koku Kaybı Olur Mu? sorusunun cevabını bulmak için önce içinde bulunduğumuz şartları incelemek lazım. 2020 yılı itibariyle tüm dünya Kovid-19 ile mücadele etmektedir. Çin’de ortaya çıktığı iddia edilen ve kısa süre sonra tüm dünyaya yayılan bu hastalığın en büyük belirtilerinden birisi koku alma kabiliyetinin yok olmasıdır. Bu noktada, burun estetiği operasyonunun ardından koku kaybının oluşup oluşmadığı da merak edilmektedir.

Burun-Estetiğinin-Ardından-Koku-Kaybı-Oluşur-Mu?
Burun-Estetiğinin-Ardından-Koku-Kaybı-Oluşur-Mu?

Burun; yüzün büyük bir kısmını oluşturan organdır. Koku ve tat alma gibi birçok faktörde burun; diğer duyu organlarıyla beraber çalışmaktadır. Ancak, her insanın burun yapısı ve şekli aynı değildir. Kalıtsal sebepler başta olmak üzere yaşanan kazalardan dolayı da burun şekli farklılık göstermektedir. Bir başka deyişle, bazı insanların burnu doğuştan daha sağlıklı ve estetik iken bazılarının ise öyle değildir. Bu noktada, birçok kişinin aklında burun estetiği operasyonu geçirdiği takdirde koku kaybının oluşup oluşmayacağına dair sorular bulunmaktadır.

Burun Estetiği Operasyonu ile Koku Kaybı Arasında Bir İlişki Var Mı?

Burun estetiği operasyonları yapılırken birden çok yöntem uygulanmaktadır. Ancak, hangi yöntem uygulanırsa uygulasın, burnun koku sinirlerinin olduğu kısma son derece uzak bir noktada gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Bir başka deyişle, koku alma bölgesine hiçbir şekilde müdahale edilmez. Buna ek olarak, koku alma bölgesine etki edecek bir bölgeye de müdahale söz konusu değildir. Ancak, yine de ciddi olmasa da birtakım riskler bulunur. Her şeyden evvel, ameliyatın ardından bir süre geçmesiyle beraber burunda birtakım ödemler meydana gelmektedir. Bu noktada, ödemlerin koku alma sinirlerine yapacağı baskıdan dolayı bazı duyu kayıplarına rastlanabilir. Ancak, bu durum, tamamen geçicidir. Çünkü, ödemin geçmesiyle beraber söz konusu duyu kayıplarının hiçbirisine rastlanmayacaktır.

Burun estetiğinin ardından koku kaybının oluşup oluşmayacağını merak edenlere kokunun ne olduğunu da açıklamalıyız. Koku; burnun içerisindeki zarın üzerinde yer alan küçük sinirlerin nesnelerden yayılan küçük zerreler tarafından uyarılmasıyla başlayan bir süreçtir. Bu eylemin ardından zerrelerin yaydığı titreşim algılanmaktadır. Canlıların yaşamış olduğu bu sürece koku adı verilmektedir. Kokudan duyumsanan algıya ise koku alma adı verilir. Burun; koku alma organıdır. Tıpkı dilde bulunan reseptörler gibi son derece hassas bir yapısı vardır. Bu noktada, burun estetiği gibi burnu yüzde yüz etkileyen bir ameliyatın ardından bazı komplikasyonlar meydana gelebilir. Bahsetmiş olduğumuz bu komplikasyonlardan dolayı koku kaybı oluşabilir. Fakat, yukarıda da bahsettiğimiz üzere oluşması muhtemel koku kaybı geçicidir. Operasyon geçiren hastaların endişelenmesini gerektiren bir durum söz konusu değildir.

Burun Estetiği Ameliyatı Riskli Midir?

Burun estetiği operasyonu geçirmeyi düşünen insanların ameliyatın riskleri konusunda telaşlanmasını gerektiren bir durum söz konusu değildir. Her ne kadar ameliyatların doğal yapısı gereği birtakım komplikasyonların oluşma riski bulunsa da burun estetiğinde bu risk diğer ameliyatlara kıyasla çok daha azdır. Ancak, sorunsuz bir operasyon geçirmek isteyenlerin bu işlemi uzun yıllardır yapan, son derece tecrübeli bir cerrah ile çalışması gerekir. Bir başka deyişle, tecrübesiz bir cerrahın yapmış olduğu operasyonların ertesinde kanamanın durmaması, burnun yanlış şekilde kaynaması, koku kaybı yaşanması gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Sonuç olarak, bir önceki paragrafta bahsettiğimiz koku kaybının yaşanması; biraz da doktorun deneyimi ve operasyonun başarısıyla ilgilidir.

Burun Estetiği Ameliyatına Nasıl Hazırlanılmalı?

Burun estetiği operasyonunun başarılı olması için ameliyata her açıdan iyi hazırlanmak gerekir. Doktor; hastaya birtakım tahliller yaparak onun sağlık durumunu öğrenmelidir. Ayrıca, hastanın kullandığı ilaçlar hakkında doktoruna bilgi vermesi, ameliyattan evvel sigara kullanmayı bırakması, kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durması şarttır.