RİNOPLASTİ

(Burun Ameliyatı)

Op. Dr. Hasan Duygulu

Rinoplasti, dünyada olduğu gibi, türkiye’de de en sık gerçekleştirilen estetik ameliyatlardan birisidir.

Rinoplasti, burun kanallarını açtığı için işlevsel bir operasyondur ve aynı zamanda estetik operasyon olarak da adlandırılan kozmetik faydalar sağlayabilir. Opr. Dr. Hasan Duygulu, özel kliniğinde en üst düzeyde hizmet vermeye özen gösteren ekibiyle hastalarına mutluluk ve memnuniyet sağlamayı hedeflemektedir.

Dr. Hasan Duygulu son 12 yıl içerisinde 4 binden fazla rinoplasti ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.

Burun Estetiği Nedir?

Burun Estetiği ; Görsel ve sağlık açısından son derece gerekli bir operasyondur. Burun şeklinden rahatsız olan insanlar bu durumu düzeltmek adına burun estetiğine başvururlar. Bunun yanı sıra, nefes alamama probleminden dolayı da bu işleme ihtiyaç duyanların sayısı bir hayli fazladır. Ayrıca, travmalara bağlı olarak meydana gelen şekil bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla burun estetiği operasyonları yapılmaktadır. Bunun yanı sıra;

 • Uzun bir buruna sahip olanlar
 • Kemerli burun yapısı taşıyanlar
 • Burun ucu düşüklüğü sorunundan muzdarip olanlar
 • Normalden daha büyük burun deliklerine sahip olanlar
 • Asimetri sorunu yaşayanlar

söz konusu burun estetiği ameliyatlarına başvururlar.

Neden Biz

Dr Hasan Duygulu, alanında uzman ve çok fazla deneyime sahip. Rinoplasti ile,
burnunuz daha küçük, daha belirgin, daha ince veya daha geniş yapılabilir. Sadece sahip olmak istediğiniz burnu hayal edin.

Uzman Ekip

Profesyonel Doktor, Hemşireler ve kişisel Hasta Koordinatörünüz

Hasta Takibi

Doktorumuz ile rutin kontrol ve tetkiklerinizin yakın takibi

Profesyonel Deneyim

12 yıl ve 4000’in üzerinde başarılı operasyon

7/24 Erişilebilirlik

Günün her saati ulaşabileceğiniz profesyonel ekip

Öncesi & Sonrası

Burun estetiği hakkında bilgi sahibi olmak için Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası bölümündeki fotoğraflar size yardımcı olabilir ve diğerlerinin sonuçlarını görebilir, Dr Hasan Duygulu ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Öncesi & Sonrası

Burun estetiği hakkında bilgi sahibi olmak için Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası bölümündeki fotoğraflar size yardımcı olabilir ve diğerlerinin sonuçlarını görebilir, Dr Hasan Duygulu ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.  Burun Estetiği Hangi Yaşlarda Yapılmalıdır?

  Burun estetiği operasyonu için kas iskelet sisteminin yeterli gelişiminin tamamlanması gerekir. Bu bağlamda, kemik gelişimi henüz tamamlanmayan çocuklar için riskli bir operasyondur. Ancak, yaş sınırından ziyade kemik ve kıkırdak yapısının gelişimi dikkate alınmaktadır. Bunun yanı sıra, belirli bir yaşın üzerindeki hastalarda anestezi olmalarına engel olacak bir rahatsızlık bulunduğu takdirde söz konusu burun estetiği operasyonları yapılmamaktadır.

  Operasyon Rinoplasti Dinlenme Zamanı 10 gün
  Kullanılan Teknik Piezo Ultrasonik Teknik Hastanede Kalış Süresi 1 gün
  Operasyon Zamanı 2.5 saat İşe ve Sosyal Hayata Dönüş Zamanı 10 gün
  Anestezi Genel Tam İyileşme Süresi 1 yıl
  Hassas Zaman 3 gün Sonuçların Kalıcılığı 3 aylar
  Döküm Kaldırma Süresi 7 gün Operasyon Maliyeti İletişim

  Burun Estetiği Doktoru Seçerken
  Hangi Kriterlere Dikkat Etmek Gerekir?

  Burun estetiği yaptırmayı düşünenlerin önünde iki farklı seçenek bulunmaktadır. Plastik cerrahi uzmanı veya kulak burun boğaz uzmanı arasında seçim yapılmalıdır. Burnun fonksiyonel cerrahisi düşünüldüğünde kulak burun boğaz uzmanının yetkinliği önem kazanır. Ancak, burun estetiği yaptırmaya karar verenlerin her şeyden önce beklentilerinin ne olduğunu ve burun yapılarında nelerin değişmesini istediklerini doktorlarına anlatmaları gerekmektedir.

  Burun Estetiği Erkekler ve
  Kadınlar İçin Farklı Şekilde Uygulanır Mı?

  Erkek ve kadınlarda burun şekli farklılıklar gösterir. Bu Yüzdende ameliyatlarda erkekler ve kadınlara aynı işlemler uygulanmaz. Erkeklere daha çok; dudak-burun açısı 90 dereceye yakın, burun sırtı- burun ucu geçişi daha düz, burun ucu daha sivri erkeksi özellikte burun şekli verilirken , Kadınlarda dudak-burun açısı daha fazla , burun sırtı -burun ucu geçişi daha kavisli , daha kalın burun ucu olan burun şekli verilir.

  Burun Ameliyatı Öncesinde
  Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Burun ameliyatlarında her şeyden önce iyi bir doktor tercihi yapmak gerekir. Kanama ihtimalinden dolayı işini iyi bilen ve deneyimli bir cerrah ile çalışılmalıdır. Kansız bir ortamın yaratılması noktasında özel ilaçlar kullanılmalıdır.

  • Hastanın ameliyat öncesinde estetik cerrahi işlemini gerçekleştirecek doktor ve anestezi uzmanına kullandığı ilaçlar ve genel sağlık durumu hakkında bilgi vermesi gerekir.
  • Kadın hastaların ameliyata gelirken takı ve aksesuarlarını çıkarması, aynı zamanda makyaj ve tırnaklarındaki ojeleri temizlemesi gerekir.
  • Kan sulandıran yiyecekler ve ilaçlar , bitki çayları doktor kontrolünde olmak üzere en az bir hafta öncesinden kesilmelidir.
  • Burun bölgesi ile yakından ilgili olan grip, nezle ve soğuk algınlığı hastalıklarını geçirenlerin bu durumlarını doktorlarına bildirmesi gerekir.
  • Kadınların regl dönemleri burun estetiği operasyonu için uygun olmayan bir dönem değildir. Ancak, bu dönemden kaynaklı olarak ameliyatın ardından ödem oluşma tehlikesi doğacağından dolayı pek fazla tavsiye edilmez.
  • Sigara kullananların bu ameliyatı geçirmek için dezavantajlı olduğunu söylemek gerekir. Bu yüzden, ameliyat öncesinde sigarayı bırakmaları doğru bir karar olacaktır.

  Rinoplasti Kimlere Uygulanır?

  Burunda kemer,

  Düşük burun ucu,

  Nefes almakta güçlük çekiyorsa rinoplasti gerekebilir.

  Burun estetiği kızlarda 16, erkeklerde 18 yaşından sonra yapılır.

  Burun eğriliği,

  Burunda asimetri,

  Burun ucunun genişliği gibi durumlarda rinoplasti ameliyatı yapılır.

  Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

  Burun estetiğinde kullanılan teknikler açık ve kapalı teknik cerrahi olarak ikiye ayrılmaktadır. Hangi yöntemin kullanılacağı ise hastanın durumuna ve isteklerine göre değişkenlik göstermektedir. Her iki yöntemin de avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

  • Açık Rinoplasti: Burun delikleri arasının alt kısmından küçük bir kesi açılarak yapılan bir işlemdir. Söz konusu kısmın açılması sayesinde estetik operasyonunu yapacak olan cerraha geniş bir görüş açısı yaratılmaktadır. Bu yöntem, sorunu ileri düzeyde olan ve sekonder cerrahi denilen geçirilmiş estetik operasyon hikayesi bulunan kişilerde tercih edilmektedir. Bu yöntemin en büyük avantajı cerraha çok geniş bir görüş açısını sağlıyor olmasıdır.
  • Kapalı Rinoplasti: Kesiler burun deliklerinin içerisinde yapılmaktadır. Bu yöntemde cerrahın görüş açısı daha dar olmakla beraber ameliyat sonrasında dışarıdan görülme ihtimali olan izlere rastlanmaz. Yapılan işlemler açık rinoplasti ile büyük ölçüde aynıdır sadece burun ucunda kesi izi olmaz.

  Burun Estetiği Ameliyatları Ne Kadar Sürer?

  Burun estetiği ameliyatları; işlemin özelliğine ve hastanın durumuna göre farklılık göstermektedir. Septum eğriliği veya farklı bir sorun olmadığı takdirde söz konusu operasyon en çok 2 ila 2.5 saat arasında tamamlanmaktadır. Hastanın tek talebinin burun ucu şekillendirmesi olduğu takdirde bu süre daha da kısalmaktadır. Fakat, burun estetiğinin yanı sıra burun içerisinde bir deformitenin olduğu ya da hastanın sekonder cerrahi geçirmesi gerektiği takdirde bu işlemin daha uzun sürdüğü bilinmektedir. Bir başka deyişle, komplike cerrahi ameliyatların süresi 7-8 saate kadar çıkmaktadır.

  Son olarak, ameliyat ertesinde meydana gelen morarmaların en çok bir hafta içerisinde geçtiğini söylemek gerekir. Bazı durumlarda ödemler bir aydan daha uzun sürede iyileşmektedir.   Sıkça Sorulan Sorular

   Burun Ucu Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

   Burun ucu ameliyatı genellikle 1 saat – 1.5 saat arasında süren bir işlemdir. Bu işlemde burun sırtına işlem yapılmaz , burun sırtı kısmı hiç diseke edilmez. Bu işlem kapalı yötemle ya da açık yöntemle uygulanabilir.Hasta sadece burun ucunda değişiklik istiyorsa bu işlem yapılır. Kapalı yöntemle yapıldığında burun ucunda kesi olmaz , açık yöntemle yapılrısa kesi olur 3-4 ayda kesi skarı kaybolur. Burun sırtı görünümünden memnun ancak burun ucu görünümünden memnun olmayan hastalara uygulanır .

   Rinoplasti Ameliyatlarının Sonucu Kalıcı Mıdır?

   Rinoplasti ameliyatı kalıcı bir işlemdir. Geçici olan dolgu uygulaması ile karıştırmamak gerekir . Rinoplasti ameliyatında fazla olan kıkırdak ve kemik dokular çıkartılıp tekrar şekillendirme yapılır. Bu işlem kalıcı olur . İşlemden 1 yıl. Son ra tam sonuç alınabilir. Sonrasında artık burun şekli pek değişmez. Ancak burun dolgusu işlemi belirli aralıklarla tekrarlanması gerekir geçici bir işlemdir .

   Kırık ve Yamuk Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

   Kırık ve eğri burun ameliyatları genelikle standart burunlara göre daha fazla sürer. Eğri ve kırık olan kısımın yerine bağlı olarak bu süre değişir. Burun eğriliğine sebep olan bölge bazı durumlarda çok arkada burun köküne doğru olan kısımda olduğundan bunu düzeltmek zaman alabilir. Bu durumda ameliyat 3-4 saat sürebilir. Burada ameliyat süresi çok önemli değil , daha önemli olan sonuçtur. Kısa sürmüş bir ameliyat sonucu güzel değilse başarılı bir ameliyat olarak değerlendirilmez. Bu yüzden bu ameliyatın süresi en az önemli olan kısmıdır .

   Burun eti ameliyatı ile burun estetiği ameliyatı bir arada olurmu?

   Evet aynı ameliyatta hem burun eti ameliyatı hem burun estetiği ameliyatı yapılabilir. Burnun şekli ve fonksiyonu bir bütün olarak değerlendirildiğinde zaten genellikle burun estetiği ameliyatı yapılırken aynı seansta burun etindeki problemler de giderilir. Burun eti problemi toplumda çok yaygındır. Burun estetiği ameliyatı yapmadan önce yapılan muayenede mutlaka burun etlerine dikkat etmek gerekir.

   Burun Ucu Kemeri ile Burun Ucu Düşüklüğü Aynı Anda Düzeltilebilir mi?

   Burun ameliyatı yapılırken sadece burun ucunu , ya da sadece burun kemerini ya da her ikisini birden düzeltmek mümkündür. Doktor kendi önerisini hastaya sunar ancak burada hastanın isteiği birincil derecede önemlidir. Genellikle de her iki problem aynı anda çözülür.Burun estetiği ameliyatında burun bir bütün olarak düşünülmelidir. Hem burun ucu hem de burun sırtı bir biri ile bir oran içeridinde olması gerekir. Bu yüzden birine müdahele edileceği zaman genellikle diğer kısım da müdahele ister . Doktorunuzu önerisi burada çok önemlidir.

   Burun estetiği ameliyatı sonrası morluk ve şişlik olucak mı?

   Burun estetiği ameliyatı sonrası bir miktar morluk ve şişlik olur .Bu eskisi gibi fazla değildir. Son yıllarda kullanılan mikromotor kesiciler ve piezo ultrasonik kesiciler sayesinde şişlik ve morluk belirgin derecede azalmıştır. Ancak burada bireyin cilt yapısı da çok önemlidir. Çok hassas cilde sahip bireylerde , mikrokesiciler kullanılsa da morarma ve şişlik olabilmektedir ancak bunların hepsi geçicidir.

   Burun Eğriliği Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

   Burun eğriliği ameliyatı eğri olan bölgenin yeri , eğriliğin derecesine bağlı olarak değişir. Eğrilik ileri derecede ve burnun arka kısımlarında , burun köküne yakın kısımlardan başlıyorsa bunu düzeltmek ameliyat esnasında zaman alabilir bu da ameliyatı uzatabilir. Bu durumda ameliyat 3-4 saat sürebilir. Burada ameliyat süresi çok önemli değil , daha önemli olan sonuçtur. Ancak bazı durumlarda da kısa bir manevrayla burun eğriliği düzelebilir ve ameliyat kısa sürer. Bu durumu önceden ön görmek herzaman mümkün değildir genellikle ameliyat esnasında belli olur .

   Burun İkinci Kez Ameliyat Edilebilir Mi?

   Burun ameliyatı aynı hastada birçok kez yapılabilir. Bütün ameliyatlarda revizyon ya da düzeltme ameliyatı riski vardır . . Eski yöntemlerin yetersizliğinden dolayı günüğmüzde ikinci burun ameliyatı çok sıktır . Çoğu hastada da bu gerekli bir işlemdir . Ancak unutmamak gerekir ki her ameliıyatta cilt biraz daha beslenme problemi yaşayacağı için herzaman bir sonraki ameliyat bir öncekinden daha risklidir. İkinci ameliyatlarda bu beslenme problemi pek yaşanmaz ancak 4. Ya da 5. Ameliyatlarda artık dikkat edilmesi gerekir.

   Burun Eti (Konka) Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

   Burun eti ameliyatı yaklaşık olarak yarım saat süren bir işlemdir. Bu işlem değişik varyasyonlar gösterebilir. Burun etlerini radyofrekansla yakma , burun etlerinin içerisini boşaltarak küçültme yada yanlara doğru kırma işlemi yapılabilir. Her 3 işlem de kısa işlemdir , genellikle burun ameliyatı esnasında burun ameliıayına ek olarak yapılır.Ancak nazal polip varsa bu da halk arasında burunda et diye bilinir ve nazal polibin ameliyatı rinoplasti kadar uzun sürebilir. Bu yüzden ameliyat öncesi teşhis önemlidir.

   Burun Ameliyatı Sonrası Burun Ucundaki Hislerim Kaybolur Mu?

   Bütün ameliyatlardan sonra kesi yerinde bir miktar his kaybı ağrı olur ve bir süre sonra bu geçer . Burun estetiği ameliyatında da aynı durum söz konusudur .Burun estetiği ameliyatı sonrasında burun ucunda geçici olarak his kaybı olabilir ancak bu ameliyattan birkaç ay sonra etkilenen sinirlerin tekrar rejenerasyonu tamamlandığında his kaybı geçer . Ara sıra ağrı ve soğuk havalarda sızlama şeklinde ağrılar da olabilir bunların hepsi geçidir.

   Ameliyat sonrası beklediğim sonuca hemen ulaşabilecekmiyim?

   Burun ameliyatından son beklenen sonuç hemen ortaya çıkmaz. İlk 1 ay burunda belirgin ödem ve şlişlik olur , 1 ay içerisinde %60-70 oranında şişlikler geçer . 6 ayın sonunda & 90 geçmiş olur ve 1 yılın sonunda artık ödem kalmaz ve sonuç ortaya çıkar. Yani şöyle diyebiliriz ki 3. Ve 4. Aylarda genel anlamda sonuç bize fikir verir ancak kesin sonuç hakkında fikir sahibi olmak istiyorsak 1 yıl beklememiz gerekir.

   Burun Kemeri Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

   Burun Kemeri ameliyatı genellikle 1.5-2 saat arasında süren bir işlemdir. Bu işlem burun ucundan memnun ancak burun sırtı görünümünden memnuun olmayan hastalara uygulanır .Bu işlemde burun ucuna dokunulmaz sadece burun kemeri alınır .Burun kemeri alındıktan sonra osteotomi dediğimiz burun kemikleri yanlardan kesilip yaklaştırılarak burun sırtının son hali oluşturulur. Kapalı yöntemle yapılıp burun ucu hiç açılmayabilir. Bu şekilde yapılırsa burun ucunde kesi izi olmaz . Açık teknikle yapılırsa burun ucunda kesi izi olur 3-6 ay arasında iz kaybolur.Genellikle bu işlem kapalı teknikle yapılır .