Burun Estetiği Yeni Doğum Yapmış Kadınlar İçin Uygun Mu?

Sosyal medyanın her geçen gün yaygınlaşması ile beraber burun estetiğine duyulan ilgi de arttı. Birçok ünlünün estetik operasyonu geçirdikten sonraki hallerini Instagram gibi sitelerde paylaşması; herkesin burun estetiği yaptırmak istemesini sağlıyor. Burun estetiği; hem estetik hem de sağlık sorunlarından dolayı başvurulan bir yöntem! Bu noktada, basit bir operasyon gibi gözükse de herkes için uygun olmadığını söylemeliyiz. Bilhassa yeni anne olmuş kadınların emzirme sürecinde bu operasyonları geçirmelerinin önünde herhangi bir engel olup olmadığı merak ediliyor.

Emziren Kadınlar Burun Estetiği Yaptırabilir Mi?

Yeni doğum yapmış kadınların bebeklerinin kaderi anne sütüne bağlıdır diyebiliriz. Bilhassa ilk altı aylık süreçte bebeğin neredeyse tüm beslenme ihtiyaçlarını anne sütü karşılayacaktır. Bebeklerin bu süreçte anne sütü almamaları halinde ileride sorunlar yaşama ihtimalleri çok fazla! Anne sütüyle beslenemeyen bebeklerin bağışıklık sistemlerinin zayıf olacağı defalarca kez yapılan araştırmalar neticesinde kanıtlanmış durumda!

Anne sütü ile burun estetiği operasyonu arasında nasıl bir bağlantının olduğu ise merak edilen detaylardan birisidir. Burun estetiği sırasında anestezi alan annelerin bu durumdan kötü etkilenmeleri muhtemeldir. Çünkü, anestezi alan annelerin bebeklerini uzun süre emziremeyeceklerine dair bir inanış bulunmaktadır. Fakat, bu durum doğru olsa dahi geçmişte kaldığını söyleyebiliriz. Tıp alanında yaşanan gelişmelere bağlı olarak hastaya verilen anestezi en kısa sürede etki etmektedir. Aynı zamanda, yine en kısa sürede vücuttan atılmaktadır. Daha detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse herhangi bir operasyon sırasında anestezi alan bir kişinin vücudundan anestezik maddelerin temizlenmesi; en çok sekiz saat sürmektedir. Buna ek olarak, bahsettiğimiz sekiz saatlik süreçte anne sütünün içerisine anestezik maddelerin karışımı ise son derece az olmaktadır.

Emziren Anneler Burun Estetiği İçin Nasıl Hazırlıklar Yapmalı?

Burun estetiği olmayı tercih eden kadınların anestezi ve sonrası için birtakım önlemler alması gerekebilir. Daha önce de söylediğimiz gibi anestezik maddelerin anne sütüne karışma ihtimali çok azdır. Ancak, ameliyatın ardından kullanılan birtakım ilaçlar veya ağrıya bağlı olarak alınan ağrı kesiciler anne sütüne karışabilir. Bu noktada, anne sütünü sağan makinelerden yardım alınabilir. Bu makineler ile sağılarak elde edilen sütler; biriktirilerek süt rezervi yapılabilir. Bu sayede, bebeğin süt ihtiyacı bir süreliğine sağlanmış olur.

Burun estetiği ile ilgili bir diğer tartışmalı konu ise emzirme döneminde olan kadınların bu operasyon için bekleyip beklemelerine gerek olup olmadığıdır. Bir başka deyişle, çok acil değilse anne adayları bu operasyon için bekleyebilirler. Bu noktada, anneler, bebeklerinin katı gıdalara başlamasıyla beraber burun estetiği operasyonu geçirebilirler. Buna ek olarak, burun estetiği operasyonunun ardından annenin yüzünde birtakım şişlikler veya morarmalar meydana gelebilir. Ödemler oluşabilir. Bebeğin bakıma en çok ihtiyaç duyduğu dönemde anne adayının da bakıma muhtaç kalması pek doğru bir tavır olmayacaktır.

Herkesin bildiği gibi burun estetiği sırasında anneye anestezi uygulanmaktadır. Buna ek olarak, operasyon sırasında ve sonrasında birtakım ilaçlar verilmektedir. Anesteziden ziyade ilaçların anne sütüne karışması söz konusu olabilir. Anestezinin üzerinden sekiz saat geçmesiyle beraber anne; bebeğini emzirmeye başlayabilir. Fakat, daha önce de söylediğimiz gibi ilaçların anne sütüne etkisi olacaktır. Bu sebepten dolayı, zorunlu haller dışında emziren annelerin burun estetiği geçirmesi tavsiye edilmez. Tüm bunların yanı sıra, operasyon geçiren bir kadın; normal beslenme alışkanlıklarının dışına çıkacaktır. Ancak, bebeğin emdiği sütün kalitesini annenin beslenmesi doğrudan etkileyecektir. Bu husus bile annenin burun estetiği operasyonunu ertelemesi adına geçerli bir sebep olmaktadır.