Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun Estetiği Kaç Günde İyileşir?

Burun estetiği; birçok farklı sebepten dolayı insanların ihtiyaç duyduğu bir operasyon olmaktadır. Birçok kişi, nefes alma sorunu yaşadığı için burnuyla ilgili bir operasyon geçirmek ister. Bunun yanı sıra, görünüş dolayısıyla burun estetiği operasyonu geçirmek isteyenler bulunmaktadır. Sonuç olarak, burun estetiği operasyonuna her geçen gün daha çok insan başvurmaktadır. Ancak, bu operasyonu geçirmek isteyenlerin aklında burun estetiği kaç günde iyileşir sorusu yer almaktadır.

Burun estetiği; açık ve kapalı yöntemlerle yapılmaktadır. Bu noktada, hangi yöntemin tercih edildiğine bağlı olarak hastanın iyileşme süresi de değişmektedir. Ancak, hastanın ameliyat öncesinde cerrahın söylemiş olduğu kurallara uyduğu ve tecrübeli bir cerrahtan bu hizmeti aldığı takdirde kısa süre içerisinde iyileşmesi söz konusu olacaktır. Bilhassa kapalı rinoplastide hastanın iyileşme süresi daha kısadır. Bu bağlamda, burun estetiği kaç günde iyileşir diye düşünenlerin öncelikli olarak hangi yöntemin kendileri için daha uygun olduğuna cerrahlarıyla beraber karar vermesi gerekmektedir.

Burun Estetiğinin İyileşme Süresi

Burundaki şekil bozukluklarını gidermesi amacıyla burun estetiği operasyonları yapılmaktadır. Estetik olarak değişim sağlayan bu operasyonlar ile aynı zamanda nefes alma sorunları da çözülmektedir. Birçok hastanın aklında bulunan burun estetiği kaç günde iyileşir sorusuna ise 7 ila 10 gün arasında cevabını vermek mümkündür. Ancak, hastanın doktorunun tavsiyelerini dinlemesi gerekmektedir. Operasyon geçiren hastaların ameliyat sonrasındaki 7 ila 10 gün arasında şişliklerinin yüzde 90’ı geçmiş olmaktadır. Buna ek olarak, ameliyat sonrası meydana gelen morluklar çok azalır veya tamamen geçer. Bu sayede, sosyal yaşama ve iş hayatlarına ortalama yedi gün içerisinde geri dönerler.

Burun estetiği operasyonu ve sonrasındaki süreç sancılı değildir. Ancak, ameliyatın ardından kişiden kişiye değişmekle beraber bir miktar şişlik veya morluk meydana gelebilir. Ancak, bu morluk ve şişliklerin yüzde 90’lık kısmı dik yatıldığı takdirde en çok on gün içerisinde geçmektedir. Bu sayede, hastanın eski hayatına dönmesi noktasında herhangi bir sorun olmayacaktır.

Burun Estetiği Geç Mi İyileşir?

Burun estetiği kaç günde iyileşir sorusuna cevap bulmak isteyenlerin her şeyden önce bu ameliyatı deneyimli ve işinin ehli olan kişilere yaptırması gerekmektedir. Ağrılı bir ameliyat olmadığı için çok fazla sıkıntı yaratmamaktadır. Ancak, burun ameliyatının ardından bilhassa ilk günlerde sızıntı şeklinde kanla karışık akıntı gelmesi son derece normal bir durumdur. Bu durum; en çok birkaç gün içerisinde kendiliğinden düzelmektedir. Buna ek olarak, ameliyat sonrası erken dönemde burnun darbelere karşı korunması gereklidir. Bilhassa kişinin burnunu silerken çok dikkatli davranması şarttır. Ayrıca, kolaylıkla giyilip çıkartılabilecek türden kıyafetler tercih sebebi olmalıdır.

Ameliyatın ardından erken dönemde yüzü güneşten korumak gerekir. Özellikle morluklar geçene kadar hastanın güneşten aktif olarak korunması şarttır. Zorlayıcı hareketler ve aktiviteler kesinlikle yapılmamalıdır. Ancak, ameliyatın ardından hafif ve zorlamayan yürüyüşler yapılabilir. Buna ek olarak, tempolu yürüyüşler için iki hafta, ağır sporlar için ise en az üç hafta beklenmelidir. Bazı burun estetiği operasyonlarında burnun içerisine tampon konulmaktadır. Bu tampon; en geç iki gün içerisinde çıkartılmaktadır. Alçı veya burun ateli ise genellikle yedi günde çıkarılır.

Burun estetiği kaç günde iyileşir diye düşünenlerin endişe etmesini gerektiren herhangi bir durum söz konusu değildir. Çünkü, ameliyat sonrası iyileşme süreci son derece hızlı olmaktadır. İlk birkaç günde ortaya çıkan morluk ve şişlikler kısa süre içerisinde geçmektedir. Bazı kişiler tarafından ortaya atılan operasyonun etkileri altı ay sürer fikri doğru değildir.