burun_estetigi

Burun Estetiği Nedir?

Burun Estetiği ; Görsel ve sağlık açısından son derece gerekli bir operasyondur. Burun şeklinden rahatsız olan insanlar bu durumu düzeltmek adına burun estetiğine başvururlar. Bunun yanı sıra, nefes alamama probleminden dolayı da bu işleme ihtiyaç duyanların sayısı bir hayli fazladır. Ayrıca, travmalara bağlı olarak meydana gelen şekil bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla burun estetiği operasyonları yapılmaktadır. Bunun yanı sıra;

 • Uzun bir buruna sahip olanlar
 • Kemerli burun yapısı taşıyanlar
 • Burun ucu düşüklüğü sorunundan muzdarip olanlar
 • Normalden daha büyük burun deliklerine sahip olanlar
 • Asimetri sorunu yaşayanlar

söz konusu burun estetiği ameliyatlarına başvururlar.

Burun Estetiği Hangi Yaşlarda Yapılmalıdır?

Burun estetiği operasyonu için kas iskelet sisteminin yeterli gelişiminin tamamlanması gerekir. Bu bağlamda, kemik gelişimi henüz tamamlanmayan çocuklar için riskli bir operasyondur. Ancak, yaş sınırından ziyade kemik ve kıkırdak yapısının gelişimi dikkate alınmaktadır. Bunun yanı sıra, belirli bir yaşın üzerindeki hastalarda anestezi olmalarına engel olacak bir rahatsızlık bulunduğu takdirde söz konusu burun estetiği operasyonları yapılmamaktadır.

Burun Estetiği Doktoru Seçerken Hangi Kriterlere Dikkat Etmek Gerekir?

Burun estetiği yaptırmayı düşünenlerin önünde iki farklı seçenek bulunmaktadır. Plastik cerrahi uzmanı veya kulak burun boğaz uzmanı arasında seçim yapılmalıdır. Burnun fonksiyonel cerrahisi düşünüldüğünde kulak burun boğaz uzmanının yetkinliği önem kazanır. Ancak, burun estetiği yaptırmaya karar verenlerin her şeyden önce beklentilerinin ne olduğunu ve burun yapılarında nelerin değişmesini istediklerini doktorlarına anlatmaları gerekmektedir.

Burun Estetiği Erkekler ve Kadınlar İçin Farklı Şekilde Uygulanır Mı?

Erkek ve kadınlarda burun şekli farklılıklar gösterir. Bu Yüzdende ameliyatlarda erkekler ve kadınlara aynı işlemler uygulanmaz. Erkeklere daha çok ; dudak-burun açısı 90 dereceye yakın , burun sırtı- burun ucu geçişi daha düz , burun ucu daha sivri erkeksi özellikte burun şekli verilirken  , Kadınlarda dudak-burun açısı daha fazla , burun sırtı -burun ucu geçişi daha kavisli , daha kalın burun ucu olan burun şekli verilir.

Burun Estetiği

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiğinde kullanılan teknikler açık ve kapalı teknik cerrahi olarak ikiye ayrılmaktadır. Hangi yöntemin kullanılacağı ise hastanın durumuna ve isteklerine göre değişkenlik göstermektedir. Her iki yöntemin de avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

 • Açık Rinoplasti: Burun delikleri arasının alt kısmından küçük bir kesi açılarak yapılan bir işlemdir. Söz konusu kısmın açılması sayesinde estetik operasyonunu yapacak olan cerraha geniş bir görüş açısı yaratılmaktadır. Bu yöntem, sorunu ileri düzeyde olan ve sekonder cerrahi denilen geçirilmiş estetik operasyon hikayesi bulunan kişilerde tercih edilmektedir. Bu yöntemin en büyük avantajı cerraha çok geniş bir görüş açısını sağlıyor olmasıdır.
 • Kapalı Rinoplasti: Kesiler burun deliklerinin içerisinde yapılmaktadır. Bu yöntemde cerrahın görüş açısı daha dar olmakla beraber ameliyat sonrasında dışarıdan görülme ihtimali olan izlere rastlanmaz. Yapılan işlemler açık rinoplasti ile büyük ölçüde aynıdır sadece burun ucunda kesi izi olmaz.

Burun Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Burun ameliyatlarında her şeyden önce iyi bir doktor tercihi yapmak gerekir. Kanama ihtimalinden dolayı işini iyi bilen ve deneyimli bir cerrah ile çalışılmalıdır. Kansız bir ortamın yaratılması noktasında özel ilaçlar kullanılmalıdır.

 • Hastanın ameliyat öncesinde estetik cerrahi işlemini gerçekleştirecek doktor ve anestezi uzmanına kullandığı ilaçlar ve genel sağlık durumu hakkında bilgi vermesi gerekir.
 • Kadın hastaların ameliyata gelirken takı ve aksesuarlarını çıkarması, aynı zamanda makyaj ve tırnaklarındaki ojeleri temizlemesi gerekir.
 • Kan sulandıran yiyecekler ve ilaçlar , bitki çayları doktor kontrolünde olmak üzere en az bir hafta öncesinden kesilmelidir.
 • Burun bölgesi ile yakından ilgili olan grip, nezle ve soğuk algınlığı hastalıklarını geçirenlerin bu durumlarını doktorlarına bildirmesi gerekir.
 • Kadınların regl dönemleri burun estetiği operasyonu için uygun olmayan bir dönem değildir. Ancak, bu dönemden kaynaklı olarak ameliyatın ardından ödem oluşma tehlikesi doğacağından dolayı pek fazla tavsiye edilmez.
 • Sigara kullananların bu ameliyatı geçirmek için dezavantajlı olduğunu söylemek gerekir. Bu yüzden, ameliyat öncesinde sigarayı bırakmaları doğru bir karar olacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatları Ne Kadar Sürer?

Burun estetiği ameliyatları; işlemin özelliğine ve hastanın durumuna göre farklılık göstermektedir. Septum eğriliği veya farklı bir sorun olmadığı takdirde söz konusu operasyon en çok 2 ila 2.5 saat arasında tamamlanmaktadır. Hastanın tek talebinin burun ucu şekillendirmesi olduğu takdirde bu süre daha da kısalmaktadır. Fakat, burun estetiğinin yanı sıra burun içerisinde bir deformitenin olduğu ya da hastanın sekonder cerrahi geçirmesi gerektiği takdirde bu işlemin daha uzun sürdüğü bilinmektedir. Bir başka deyişle, komplike cerrahi ameliyatların süresi 7-8 saate kadar çıkmaktadır.

Son olarak, ameliyat ertesinde meydana gelen morarmaların en çok bir hafta içerisinde geçtiğini söylemek gerekir. Bazı durumlarda ödemler bir aydan daha uzun sürede iyileşmektedir.