Burun Estetiği Planlaması Nasıl Yapılır?

Burun estetiği; burunda doğuştan veya sonradan ortaya çıkan şekil bozukluklarının ve nefes alma problemlerinin ortadan kaldırılması için yapılan bir operasyondur. Her geçen gün daha da yaygın hale gelen ve başarılı sonuç alınma ihtimali bir hayli fazla olan burun estetiği sürecinde iyi bir planlama yapılması şarttır. 

Burun estetiği sürecinde ilk olarak doktor ve hastanın sağlıklı bir şekilde iletişim kurması gerekir. Bunun yanı sıra, burundaki problemler bir bütün olarak ele alınmalıdır. Burun içi ve dışı detaylı olarak muayene edilmelidir. Şekilsel sorunlar ile beraber ortaya çıkabilecek diğer sorunların tespit edilmesi gerekir. Bu noktada, bilgisayarlı tomografi yönteminden de faydalanılarak septum deviasyonu, polip, kronik sinüzit gibi sorunların teşhis edilmesine önem verilmelidir. 

Burun Estetiği Planlaması

Burun estetiği operasyonu sürecinde diğer sorunların da teşhis edilmesiyle beraber tedavi süreci daha başarılı olacaktır. Bir başka deyişle, ameliyatın başarısı, iyi bir planlama yapılmasına bağlıdır. Burundan nefes alma gibi fizyolojik sorunların düzeltilmesi hastaların hayat konforu adına çok önemlidir. Buna ek olarak, septum deviasyonu gibi burun içinde ve dışında eğriliğe sebep olan sorunlar giderilmeden estetik operasyonunun başarılı olması mümkün değildir. 

Burun Estetiği Planlamasında Nelere Dikkat Edilmeli? 

Burun estetiğinin başarılı olması için burun içi ve dışının birlikte değerlendirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra, operasyon öncesinde hastanın yüzü; dijital görüntüleme ile analiz edilmelidir. Bu sayede, uygulanması düşünülen işlemler hastaya da aktarılmalıdır. Estetik operasyonun başarılı olması için hastanın beklentileri ve istekleri en iyi şekilde bilinmelidir. Beklentileri gerçekçi olan ve ne istediğini bilen bir hastanın ameliyat sürecini ve sonrasını çok daha sağlıklı bir şekilde atlatacağını ifade etmek gerekir. 

Burun estetiği operasyonları açık veya kapalı teknik ile yapılır. Ancak, kullanılan teknikten bağımsız olarak operasyon sonucunda doğal, düzgün, simetrik, yüz hatlarıyla uyumlu ve nefes alma fonksiyonu bakımından sorunsuz bir burun elde edilmesi amaçlanır. Burnun estetik açıdan çok güzel durması önemlidir. Ancak, yüzde eğreti durmaması daha da önemlidir. Bu noktada, cerrahın kabiliyeti ve tecrübesi devreye girmektedir. Burun estetiği operasyonları herkese aynı şekilde uygulanmaz. Kişiye özel burun yapımı ise en doğru tabirle sanatsal bir yetenek gerektirmektedir. Bu operasyon konusunda herhangi bir tecrübesi olmayan doktorun başarılı olması mümkün değildir. 

Burun Estetiği Planlamasının Bilinmeyen Yönleri 

Burun estetiği; diğer estetik operasyonlara kıyasla her geçen gün daha çok kişiye uygulanmaktadır. Popülerliğin artmasıyla beraber ameliyattaki başarı çıtası yükseklere konmaktadır. Eskiye kıyasla daha iyi bir burundan ziyade mükemmel bir buruna ulaşılması hedeflenmektedir. Elde edilmeye çalışılan sonuç en iyisi olsa da burun yapısı, cilt yapısı, cilt sorunları ve estetiğin diğer unsurları gibi etmenlerden dolayı bazen bu amaca ulaşılamaz. Sonuç olarak, bahsettiğimiz kriterlere önem veren, deneyimli ve tecrübeli bir doktorun varlığı her şeyden önemlidir. Uygun cerrahi tekniğin de operasyonun başarılı olmasını sağlayan bir diğer unsur olduğunu ifade edebiliriz. 

Burun estetiği operasyonları sayesinde burun ucu küçültülebilir veya düşük ise kaldırılabilir. Buna ek olarak, kıkırdak eksikliğine bağlı şekil bozukluklarında kıkırdak eklenmesi de mümkün olabilir. Aşırı kalkık bir burun ucu varsa normal şekline getirilebilir. Aks kayması; bazı hastaların şikayet ettiği bir durumdur. Bu sorun da burun estetiği sayesinde çözülebilir. Burun deliklerinin aşırı geniş veya simetrik olması da bu operasyon ile beraber çözülecek sorunlar arasında yer alır. 

Sonuç olarak, burun estetiği ameliyatı yapılırken burnun estetik kısmının yanı sıra işlevsel kısmı da dikkate alınmalıdır.