Burun Estetiği Operasyonundan Beklentiler Nasıl Şekillenmeli?

Burun estetiği sayesinde insanlar hem burunlarındaki şekil bozukluklarından hem de nefes alma problemlerinden kurtulma şansına erişirler. Geçmiş yıllara kıyasla daha çok insanın tercihi olan burun estetiği; her zaman olumlu sonuç vermeyebilir. Operasyonun başarılı olması için hastanın burun yapısının özellikleri kadar cerrahın tecrübesi ve bilgisi de önemli olmaktadır. Ancak, hastanın operasyondan beklentileri belirleyici bir husustur. Bir başka deyişle, hastanın operasyonun sonuçlarından memnun kalması için operasyon öncesinde gerçekçi beklentilere sahip olması şarttır. Aksi takdirde, ortaya ciddi hayal kırıklıkları çıkacaktır.

Burun Estetiği

Burun Estetiği ile Her Şeyi Değiştirmek Mümkün Mü?

Burun estetiği ameliyatının ardından hastanın burnu ve yüz yapısı yüzde yüz değişmez. Bu noktada, bilhassa burnunun görüntüsünden rahatsız olanların operasyon ile şekil bozukluklarını ne kadar değiştirebileceklerini operasyondan evvel cerrahlarıyla konuşması şarttır. Hiçbir cerrah hastasının burnunu yeniden inşa edemez. Ancak, hastanın burnu, yüz hatlarına uyumlu olacak şekilde tasarlanabilir. Bir başka deyişle, hastanın burnunun hayal ettiği gibi dik veya küçük olması mümkün değildir. Bunun yanı sıra, sosyal medyada görülen burun şekli görünümüne de ulaşılamayacaktır. Ancak, yine de burun estetiği ile aşağıdaki sonuçlara erişilebilir:

  • Her şeyden önce, hastanın yüzüyle daha uyumlu bir buruna sahip olacağını söylemeliyiz. 
  • Daha çekici ve dışarıdan beğenilen bir burun yapısı söz konusu olacaktır. 
  • Burundaki mevcut kırıklar ve hasarlar ortadan kaldırılacaktır. 
  • Birçok kişinin sıkıntısı olan burun sırtındaki kemerlerin çıkarılması veya törpülenmesi söz konusudur. 
  • Burun simetrisini ciddi anlamda bozan eğrilikler ve düzensizlikler ortadan kaldırılacaktır. 
  • Nefes almayı kötü etkileyen burundaki işlevsel bozuklukların tedavi edileceğini ifade etmek gerekir. Bu sayede, hasta, çok daha iyi bir şekilde nefes alacaktır. 

Sonuç olarak, burun estetiğinin hem estetik hem de işlevsel açıdan faydalı olacağını ifade etmek gerekir. Ancak, birçok hasta, operasyonun ardından estetik görünümün ne olacağını kafaya takmaktadır. Burun estetiğinde görünümün haricinde tıbbi ve fonksiyonel sorunların öncelikli olarak halledildiğini ifade etmeliyiz. Sonrasında burundaki mevcut görüntüyü bozan durumların ortadan kaldırılması için çalışılacaktır. Her ne olursa olsun, burundaki milimetrik değişim dahi burnun yüz ile uyumlu hale gelmesini sağlayacaktır. Burnun yüzün diğer kısımları ile orantılı olması ve eskisi kadar dikkat çekmemesi hastanın özgüveni açısından son derece önemlidir. 

Burun estetiği; işlevsel açıdan son derece faydalı olsa da bir insanın hayatını değiştirmesi mümkün değildir. Bir başka deyişle, kişinin özel hayatını veya kariyerini doğrudan etkileyen bir özelliği bulunmaz. 

Burun Estetiği Öncesi Doktor ile İletişim Nasıl Olmalıdır? 

Burun estetiğinin ardından burunda ciddi bir değişim olacaktır. Bu değişim; hastanın hayatını da olumlu etkileyecektir. Ancak, daha önce de söylediğimiz gibi etkisi bir yere kadardır. Köklü bir değişiklik ya da yepyeni bir dış görünüş yaratması söz konusu olamaz. Bu yüzden, rinoplasti için başvuruda bulunmak isteyenlerin beklentilerinin çok daha gerçekçi olması şarttır. Hatta, diğer estetik operasyonları ile kıyaslandığında burun estetiği için beklentileri net olan bir hasta ile çalışmak; birçok cerrahın tercihi olmaktadır. Burun estetiği öncesinde hasta ile doktor arasında görüşme gerçekleştirilir. Bu görüşme sırasında hastanın beklentilerinden bahsetmesi şarttır. Doktorun da bu beklentilerin ne kadarının gerçekçi olduğuna dair hastaya bilgi vermesi ve dürüst olması gerekir. Yeni burnun ölçüleri; yüze uyumlu olarak tasarlanacaktır. Bu noktada, operasyonun sonuçlarından memnun kalmayan bir hastanın durumu sorgulaması yanlış bir hareket olacaktır. Çünkü, oluşan yeni burun yapısı, kendisi için en iyi seçenek olarak doktoru tarafından tasarlanmaktadır.