Burun Estetiği Konusunda Önemli Noktalar

Estetik burun ameliyatının mevsimi var mı ve kaç yaşından itibaren yapılabiliyor?

Birçok estetik ameliyatlar gibi burun ameliyatı da her mevsimde yapılabiliyor. Yaş olarak da kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekiyor. Bu da genellikle bayanlarda 16, baylarda 17 yaş bitince oluyor. Yurtdışında daha erken dönemde yapan merkezlerde var. Ama yine bizim tavsiyemiz 18 yaşından sonradır.

Burun estetiği herhangi bir sorun yoksa 18 yaşından sonra yaptırılmalı

Burun, yüzün ortasında bulunan en çıkıntılı yer olmasından dolayı kişisel imaj oluşumunda büyük rol oynamaktadır. Burundaki en ufak şekil bozuklukları yüzün şeklini olumsuz etkiler. Estetik burun ameliyatı ile kişinin yüz şekli güzelleştirilerek, kendine güveninin artması sağlanmaktadır. Ameliyat olmaya karar vermeden önce, kişinin neden burun estetiği olmak istediğini ve bu ameliyattan ne beklediğini detaylıca sorgulamalıdır. Burun estetiği için, ergenlik çağındaki kişilerin gelişimlerini tamamlaması ve 18 yaşını doldurmaları beklenmelidir.

Mutlaka deneyimli uzmanlara başvurulmalı

Burun estetiği ameliyatları açık ya da kapalı yöntemle yapılmaktadır. Kapalı ameliyatta tüm kesiler burun içinden yapılırken, açık ameliyatta burun ucu tabanından küçük bir kesi daha açılır. Hangi tekniğin uygulanacağı burunda yapılmak istenilen işlemler ve cerrahın deneyimi ile ilişkilidir. Genel anesteziyle yapılan ameliyat, ortalama 1-3 saat arası sürmektedir. Ameliyat sonrası kanamayı önlemek ve burnun şekline içeriden destek vermek için 2-3 gün tamponu uygulanabilmektedir. Ayrıca burnun şeklini muhafaza etmesini sağlayan özel bantlar ve plastik atel 6-8 gün boyunca kullanılabilir. Ameliyat sonrası burun ve göz çevresinde şişlik ve morluk olabilir fakat 3- 7 gün arasında bu şikayetler tamamen geçmektedir. Hasta 1-2 gün içerisinde taburcu edilerek, günlük yaşantısına dönebilmektedir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Maddeler

 • Ameliyat sonrasında uygulanan tamponlar alınana kadar ağızdan nefes alın
 • Ağız kuruluğunu gidermeye yardımcı olacak su ve hafif içecekler tüketin, pipet kullanmayın
 • Yumuşak, kolay çiğnenen gıdalar tüketin
 • Dudakları nemli tutmak için dudak kremi kullanın
 • Aspirin veya kan sulandırıcı ilaçlar almayın
 • Uyurken veya dinlenirken başınızı 30 derece yüksekte olacak şekilde tutun. Kan dolaşımını korumak ve ameliyat sonrası oluşacak şişliğin azalmasına yardımcı olması için gün boyunca başınızı dik tutmaya çalışın
 • Burnunuzu sümkürerek temizlemeyin ve burnunuzu bir yere çarpmamaya özen gösterin
 • Dişlerinizi yumuşak bir diş fırçası ile yavaşça fırçalayın
 • Ameliyattan sonrası iki haftalık süre içerisinde ıkınmaktan, eğilmekten, ağır şeyler kaldırmaktan, efor gerektiren egzersizlerden kaçının
 • Bir ay süre ile direkt güneş ışınına maruz kalmaktan kaçının ve özellikle güneşli ortamlarda mutlaka güneş koruyucu krem kullanın
 • Tamponlar çıkarıldıktan sonra, burnunuzu doktorunuzun önerdiği merhemi kulak temizleme çubuğuna sürerek günde 2-3 kez nazikçe temizleyin. Kulak temizleme çubuğunu burun deliğinden yukarıya doğru sokmayın. Doktorunuzun önereceği burun spreyi ile burun içini yıkayın
 • Aksırmak, sümkürmek zorunda kaldığınızda, her iki burun deliğiniz açık şekilde nazikçe yapın. Hapşırmak zorunda kalırsanız ağzınız açık hapşırmaya çalışın
 • Ameliyat sonrası üç ay süre ile ay gözlük kullanmayın

Hastalar en çok neden rahatsız oluyorlar?

Burunda şekil bozukluğu nedeniyle gelen hastalarımızın en çok yakındıkları durum yan profilden fotoğraf çektirememek. Sık görülen diğer problemler ise burun üzerinde kemer, ucunda ve kanatlarda ve genelinde genişlik olması, burun boyunun uzunluğu, ucunun düşük olup gülünce daha da düşmesi, eğrilik ve asimetrilerin olması, alınla açı oluşturmayıp düz inmesi sayılabilir. Aynı zamanda burundan nefes alamama sorunu da bunlara eklenebiliyor.

İdeal bir burun estetiği nasıl olmalı?

 • Günümüzde giderek artan doğallık kavramı Rinoplasti’nin geleceği için de geçerli. Bu nedenle burun yüzde yabancı durmamalı.
 • Sosyal hayatta, kendisi ifade etmedikçe kişinin estetik burun ameliyatı geçirdiği fark edilmemeli.
 • Yüz şekli, kaş, göz, dudak kalınlığı, çene yapısı, hatta kişinin cüssesiyle orantılı ve uyumlu olmalı.
 • Yıllar içinde yüze aykırı kalmamalı, hastayı ameliyat olduğuna pişman etmemeli.
 • Gelişen teknolojilerle birlikte ameliyatlı görünüme yol açmadan, doğal ve saklı dikişlerle burun estetiği yapılabiliyor.
 • Kemik ya da parça çıkarılarak yapılan ameliyatlar eskilerde kaldı. Küçük buruna sahip olmak değil, fonksiyonunu kaybetmemesi önemseniyor.

Burun estetiği ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeli?

Ameliyat bittikten 6-8 saat sonra, sıvı gıdalardan ve içeceklerden başlanması şartıyla yemek yenilebilir. 1-2 gün sonra normalde yenilen yemekleri yemek daha rahat olacaktır.

Ameliyat sonrası kanamalar olması normal sayılır. Ancak kanamanın ince sızıntı veya hafif lekelenme dışında, şiddetli olması normal olmayabilir. Dolayısıyla, bu gibi durumlarda doktora başvurmak gerekir. Yataktan veya koltuktan ani kalkmamaya dikkat edilmelidir. Uzanarak dinlenilmesi de bu dönemde yapılması gerekenlerdendir.

Yüzde oluşacak morluk ve şişlikler normaldir. Bu durum genellikle bir hafta, en geç 10 gün içerisinde düzelecektir. Yüzde özellikle de burnun çevresinde oluşabilecek şişlikleri gidermek için,1-2 gün kadar soğuk kompres uygulamak doğru olacaktır. Ancak ameliyatlı bölgeye veya diğer şiş yerlere buzun çıplak bir şekilde, doğrudan uygulanması doğru değildir. Arada ince de olsa bir bez olmasına özen gösterilmelidir.

Alçı ve dikişlerin alınma süresi, ilaçların (ağrı kesici gibi) alınma şekli ve dozu gibi konularda ameliyatı yapan doktorun kararı dikkate alınmalıdır.Burun estetik operasyonları sonrasında düşülen en büyük yanılgı, burnun ameliyattan sonraki halinin o şekilde kalacağının düşünülmesidir. Şişlik ve morlukların geçeceği unutulmamalıdır. Burun olması gereken şeklini 6-10 aya arasında alacaktır. Ameliyattan sonraki ilk 3 ayda doğrudan güneşe maruz kalmamaya özen gösterilmelidir. Bu amaçla, şapkalardan destek alınabilitr. Bir süre gözlük kullanımından kaçınılmalıdır.