Burun Estetiği Kaç Yaşında Yapılmalı?

Burun Estetiği Kaç Yaşında Yapılmalı?

İnsanlar; hem sağlık hem de görünüş gibi sebeplerden dolayı burun estetiği operasyonu geçirmek isterler. Bu noktada, burun estetiği operasyonunun ne zaman yapılması gerektiğine dair birçok kişinin aklında sorular bulunmaktadır. Bu konuyla alakalı olarak ortaya atılan birçok fikir olsa da estetik amaçlı olarak yapılması düşünülen bir burun estetiği operasyonu için erkeklerde 17-18, kızlarda ise 16-17 yaşlarına kadar beklenmelidir. Kaç yaşında burun estetiği yapılır sorusuna cevap verirken insanların gelişim hızları da dikkate alınmalıdır.

Burun estetiği operasyonu yapan uzman doktorların fikrine göre ergenlik döneminin sonlarına kadar bu operasyon için beklenmelidir. Fakat, bazı sebeplerden dolayı estetik operasyonun geriye çekilmesi gerekli olabilir. Örneğin, doğumsal anomalisi olan veya travma sebebiyle burunlarında kayıp oluşanlarda burun estetiği operasyonu geçirme yaşı çok daha öncelere çekilebilir. Yarık dudak ve damak ya da burunda hemangiom gibi sorunlardan dolayı bu operasyonun daha öncelere çekilmesine rastlanmaktadır.

Kaç yaşında burun estetiği yapılır diye merak edenlerin bilmesi gereken bir husus daha bulunmaktadır. Hasta; daha önceden bir operasyon geçirmişse ve bu operasyonun ertesinde başka bir operasyon daha geçirmesi gerekiyorsa ikinci operasyon; ilk operasyonun ardından en erken altı ay sonra yapılabilmektedir. Fakat, operasyonun niteliğine göre söz konusu süre bir veya iki yıla da çıkabilir.

Burun Estetiği İçin En İdeal Yaş Nedir?

Her yaştan insanın farklı sebeplerden dolayı burunlarından memnun olmadığı görülmektedir. Burnunun çok büyük olmasından veya simetrik olmamasından şikayet eden sayısız insan bulunmaktadır. Ayrıca, sapmış bir septumun sebep olduğu solunum zorluğu dolayısıyla da burnun işlevini tam olarak yerine getirememesine rastlanmaktadır. Bu gibi hallerde insanların vakit kaybetmeden burun estetiği operasyonu geçirmesi gerekmektedir. Ancak, bu operasyon için bazı kişiler çok genç, bazıları ise çok yaşlı olduklarını düşünebilirler. Kaç yaşında burun estetiği yapılır sorusu; bu noktada önem kazanmaktadır.

Aslına bakıldığında kaç yaşında burun estetiği yapılır sorusunun cevabı; hastanın sorununa ve genel sağlık durumuna göre farklılık göstermektedir. Fakat, rinoplasti cerrahlarının önemli bir kısmı 16 yaşın altındaki kişilere herhangi bir işlem uygulamamaktadır. Bu durumun birden çok sebebi bulunmaktadır. Her şeyden önce, insanların burunları 16 yaşına kadar büyümeye devam etmektedir. Burun büyümesini tamamlamadan yapılan bir ameliyat neticesinde ilerleyen yıllarda insan sağlığını olumsuz anlamda etkileyen birçok durumla karşılaşılabilir. Üst ve alt dişlerin sıkışması ya da yanlış hizalanmaları gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Kaç yaşında burun estetiği yapılır sorusuna cevap ararken insanların duygusal gelişimlerini de göz ardı etmemek gerekir. 16 yaşından daha küçük olan bir gencin hayatının geri kalanını etkileyecek türden bir kararı vermesi mümkün değildir. Çünkü, bu kararı verecek bir duygusal olgunluğa erişmemiştir. Burun estetiğinin sonuçları kalıcı olmaktadır. Burunda estetik görünümü bozan veya kişinin nefes almasını güçleştiren bir sorun varsa ancak bu takdirde burun estetiği operasyonuna başvurulmalıdır.

Çok Yaşlı Olmak Burun Estetiği İçin Bir Dezavantaj Mı?

Kaç yaşında burun estetiği yapılır diye düşünenlere belirli bir yaşın üzerindeki insanların da bu operasyondan faydalanabildiklerini ifade etmek gerekir. 50’li yaşların sonlarında veya daha yaşlı olan insanlar; istedikleri takdirde bu operasyonu geçirebilirler. Bu sayede, çok daha iyi bir dış görünüşe sahip olarak güven duygularını kazanırlar. Ayrıca, daha rahat bir şekilde nefes almanın tadını çıkarabilirler.

Son olarak, 16 yaşından küçük çocukların ise ciddi bir durum söz konusu olduğunda deneyimli bir cerrah tarafından yapılacak operasyonu tercih edebileceklerini söylemek gerekir.