Burun Estetiği Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek!

Burun estetiği; burnundaki şekil bozukluklarından şikayet edenler için kurtarıcı niteliğindeki bir operasyondur. Hem şekil bozukluklarının hem de nefes alma problemlerinin ortadan kaldırılmasını sağlayan burun estetiği; genellikle açık ve kapalı teknikle yapılmaktadır. Burun estetiği operasyonlarının başarısını belirleyen etmenlerden birisi de seçilen cerrah olacaktır. Yalnızca estetik operasyonlar üzerinde uzmanlaşmış bir cerrah seçildiği takdirde istenilen burun şekline ilk operasyonun ardından sahip olunur. Ancak, düşük fiyat ile hizmet verdiği için tercih edilen bir cerrah ile çalışıldığı takdirde sekonder yani ikinci operasyon kaçınılmaz olacaktır.

Bu yazıda, burun estetiği ile ilgili olarak çok bilinmeyen detaylara ulaşabilirsiniz!

Burun Estetiği Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey!

  1. Diğer adı rinoplasti olan burun estetiği operasyonlarındaki tek amaç zannedildiği gibi burnun şeklini düzeltmek değildir. Aynı zamanda, burnun içerisinde nefes almaya engel olan eğriliği, burun eti büyüme problemlerini ortadan kaldırmaktır. Bir başka deyişle, burnun işlevsel bozukluklarından dolayı bu operasyonu geçirmek isteyenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Her geçen gün daha da popüler hale gelen burun estetiğine 2015 yılında ASAPS istatistiklerine göre 145 binden fazla insan başvurmuştur. Bu operasyon için plastik cerrahlara başvuru yapıldığı da hesap edildiğinde altı yıllık tıp eğitiminin ardından plastik cerrahi üzerinde uzmanlaşmak isteyenlerin sayısı da artmaktadır. 
  2. Burun estetiği; yalnızca kozmetik amaçlar için kullanılmaz. Burundaki gerçek sorunları da düzeltmek adına bu operasyona başvurmak mümkündür. Sapmış bir septum veya büyük kıvrımlar yüzünden nefes alırken çok ciddi sorunlar yaşamaktadır. Burunda nefes alırken havayı ısıtan ve filtreleyen bir bölüm bulunur. Bu bölümdeki işlev bozukluğu insanların nefes almasını zorlaştıracaktır. Travma, yaralanma veya nefes alma zorluğundan dolayı acı çeken insanların bu acılarını ortadan kaldırmak veya azaltmak adına burun estetiği operasyonuna başvurulur. 
  3. Burun estetiğinin ardından hastanın sesinin değiştiği yalnızca bir halk efsanesidir. Bu durumun gerçek olduğuna dair herhangi bir veri yoktur. Deneyimli ve iyi bir doktora gidenler böyle bir sorunla kesinlikle karşılaşmazlar. Ancak, bazı doktorların rinoplasti sonucu sesiniz değişir şeklinde söylemlerine rastladığınız takdirde o doktordan hizmet alma kararınızı bir kere daha gözden geçirmelisiniz!
  4. Bilgisayar tarafından üretilen burunların gerçek olması mümkün olmayabilir! Operasyon öncesinde her hastaya yeni burnu modellemek adına bilgisayar simülasyonlarından faydalanılır. Ancak, bilgisayar ile üretilen sonuçlar, cerrahın yeteneğinin yanında pek fazla etkili olmaz. Bu noktada, iyi bir eğitime sahip olan, yetenekli ve başarılı bir cerrahın yapacağı katkılar; bilgisayar modelleme sistemlerinin ortaya çıkardığı muhtemel sonuçlardan daha iyi olacaktır. 
  5. Burun estetiği operasyonlarının çok pahalı olduğu bilgisi doğru değildir. Herkesin bütçesine hitap eden bir operasyondur. Ev veya araba kadar pahalı olması mümkün değildir. 
  1. Burun estetiğinin ardından iyileşme süresi uzun ve ağrılı geçmez. Yalnızca 1-2 saat süren bu operasyonun ardından hafif veya orta şiddetli bir ağrı süreci yaşanır. 
  2. Burun estetiği için kış aylarını tercih etmek doğru bir karar olacaktır. Çünkü, soğuk havalarda iyileşmek daha kolaydır. 
  3. Bu operasyonu geçirenlerin bilhassa E vitamini ve aspirin başta olmak üzere benzer özellikli ilaçlardan bir süreliğine de olsa uzak durması şarttır. Bir başka deyişle, kanamaya sebep olabilecek ilaçlar kullanılmamalıdır. Buna ek olarak, homeopatik otların iyileşme sürecini hızlandıran etki yarattığını ifade edebiliriz. 
  4. İyileşme sürecinin kısa olması adına operasyondan sonra bir süre iki yastıkla yatmak doğru bir fikir olacaktır.

Son olarak, erkekler ve kadınlar için rinoplasti tekniğinin değiştiğini ifade edebiliriz.