Burun Estetiği Ameliyatında Hangi Sorunlar Çıkabilir?

Burun estetiği ameliyatı; insanların burunlarıyla ilgili yaşamış olduğu tüm sorunların çözülmesinde etkili olan bir ameliyattır. Hem şekil bozukluklarının hem de nefes alma problemlerinin ortadan kaldırılmasının hedeflendiği bu ameliyat sırasında hastanın burnunun özelliklerine ve yapısına bakılarak hangi tekniğin uygulanacağına karar verilir. Bunun yanı sıra, ameliyatın başarısını etkileyen birçok faktör bulunur.

Hangi Burunlar İçin Burun Estetiği Yapılması Zordur?

Zor burun olarak nitelendirilen burunlar için burun estetiğinin yapılması sıkıntılı olabilir. Bir başka deyişle, bu tür burunlar için yapılacak estetik operasyonlarında çok daha deneyimli ve bilgili cerrahlar tercih edilmelidir. Bu konuda uzman olan cerrahlar daha hastayı görür görmez sorunun ne olduğunu anlarlar. Yapılan muayene ile beraber hastanın ne tür bir işleme ihtiyacı olduğu saptanır. Derisi ince, asimetrisi az olan ve burun delikleri normal seviyede olan hastalar için operasyonun uygulanması kolaydır. Bu tür burunlar için elverişli teknik uygulandığında iyi sonuç alınması kaçınılmazdır. Ancak, insanların burun yapısı değişkendir. Bir başka deyişle, yukarıda özelliklerini söylediğimiz burun yapısına sahip olmayan hastalar için ameliyatın daha zor geçmesi söz konusudur. 

Burun yapısı farklı olan hastalara klasik teknikler uygulandığında olumlu sonuç alınmayabilir. Bu noktada, estetik operasyon esnasında cerrahın tabiri caizse bir sanatçı edasıyla çalışması gereklidir. Her şeyden önce, burun içerisindeki kıkırdaklar şekillendirilmelidir. Buna ek olarak, kıkırdak dağılımı yüz hatlarına uygun olarak yapılmalıdır. Bu noktada, aşağıdaki özellikleri taşıyan burunlar için uygulanacak olan estetik operasyonların zor olacağını ifade edebiliriz.

  • Derisi kalın olan burunlar
  • Büyük burun deliklerine sahip burunlar
  • Şekli anormal olan burunlar
  • 50 ve üzeri yaşlardaki kişilerin burunları
  • Kemik kısmı ile kıkırdak kısmı arasındaki büyüklük farkı normalden fazla olan burunlar
  • Normalden kısa veya uzun burunlar
  • Uç kısmında farklı bir sebepten dolayı iz bulunan burunlar

Yukarıdaki özellikleri taşıyan burunların daha önceden herhangi bir burun estetiği operasyonu geçirmemiş olmamasının da önemli olduğunu söylemeliyiz. Revizyon burun estetiği operasyonlarında daha zor bir süreç söz konusudur.

Burun Estetiği Ameliyatını Zorlaştıran Etmenler

Derisi kalın olan burunlardan dolayı estetik operasyonlarının yapılması zorlaşır. Bilhassa yağlı bir cilt yapısına sahip kişilerde kalın deriye rastlanır. Ayrıca, uç kısmı kalın, üst kısmı ince derili olan burunlar da vardır. Bu noktada, kıkırdakları kalın bir burun yapısına sahip olanların operasyonları çok daha verimli olur. Ancak, kalın derili hastaları operasyona elverişli hale getirmek adına birtakım yöntemler uygulanır. Burun çatısının büyütülmesi sayesinde burunda genel bir küçültülme sağlanır. Bunun yanı sıra, kalın derili bir buruna sahip olmak bazı zamanlarda işe yarayabilir. Çünkü, ince derili buruna sahip hastalarda operasyon sonrası oluşan ödem çok daha geç iyileşmektedir.

Burun ameliyatını sıkıntılı hale getiren etmenlerden birisi de burun delikleri olmaktadır. Çünkü, burun deliklerinin yapısı insandan insana farklılık gösterir. Yassı veya yukarı doğru çekinti gösteren burun delikleri mevcuttur. Ancak, burun deliklerini iyileştirmek adına farklı operasyonlar yapılabilir. Burun ucu açısı ve genişliği ile oynanması veya tabandan ya da kenardan küçültülmesi söz konusu olabilir. Buna ek olarak, burun çatısında ya da septumda eğrilik olan hastalarda durum farklılık gösterir. Cerrahlar; olabilecek en eşit durumu sağlamaya çalışırlar. Ancak, yine de klasik cerrahi tekniklerin yeterli olmayacağını söyleyebiliriz. Burnun uzatılması ve deliklerin küçültülmesi şarttır.

50 yaş üzeri kişilere ait olan burunlarda ise yaşa bağlı olarak meydana gelen elastikiyet kaybını önlemek adına burun çatısında yükseltme yapılmalıdır.