Bişektomi Nedir?

Bişektomi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Dış görünüş; hem erkekler hem de kadınlar için son derece önemlidir. İnsanların daha özgüvenli bireyler olmasını sağlayan dış görünüş özellikleri aynı zamanda kişinin iş hayatındaki başarısını da etkilemektedir. Bu noktada, teknolojinin gelişmesi ve insanların daha bilinçli olması dolayısıyla dış görünüşe verilen önem de her geçen gün artmaktadır. Daha iyi bir dış görünüşe sahip olmak adına birçok estetik operasyon yapılmaktadır. Burun estetiği, lip lift ve daha birçok estetik operasyon sayesinde insanlar aradıkları fiziksel özelliklere sahip olurlar.

Bişektomi operasyonu da yine bu amaçla başvurulan estetik operasyonlardan birisi olmaktadır. Bişektomi nedir diye merak edenlere yanak cerrahisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu işlem ile yüzün çok daha iyi bir görünüme sahip olması hedeflenmektedir. Daha belirgin elmacık kemikleri ve daha ince bir yüz hattı sayesinde insanların eskiye kıyasla daha mutlu olması sağlanacaktır.

Kimler Bişektomi Operasyonu Yaptırabilir?

Bişektomi operasyonu; normal kiloya ve yuvarlak bir yüze sahip olan herkes tarafından yaptırılabilir. Ancak, burun estetiği ve diğer operasyonlarda olduğu gibi bu operasyon için de kişinin en az 18 yaşında olması gerekir. Bunun yanı sıra, hem erkekler hem de kadınlar için uygun bir işlem olduğunu söylemeliyiz.

Bişektomi operasyonu; kağıt üzerinde basit bir operasyon gibi gözükse de bazı kişilerin yaptırması son derece risklidir. Bilhassa aşırı kilolu olan veya obezite hastalığından muzdarip kişiler için riskli olduğunu ifade etmeliyiz. Buna ek olarak, 45 yaş ve üzeri kişilere de tavsiye edilmemektedir. Bişektomi operasyonunun birtakım riskleri bulunmaktadır. Bichat adı verilen yağ torbalarında zamana bağlı olarak bazı azalmalar meydana gelmektedir. Bu noktada, operasyon geçirecek olan kişinin yüzünde erken yaşlanma söz konusu olabilir. Fakat, yine de bu operasyon geçirme konusunda ısrarlı olan hastaların uzman bir hekimle konuşması tavsiye edilmektedir. Doktorun hastayla konuşmasının ardından ondan birtakım testler istemesine rastlanmaktadır.

Bişektomi sayesinde yüzün daha uzun ve ince gözükmesi sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra, yuvarlak yüz hatlarından şikayetçi olan kişilerin bu şikayetleri ortadan kalkmaktadır. Bu operasyonun avantajlarından birisi de hastalara ayakta işlem yapılmasıdır. Bu sayede, işlemin ardından hemen taburcu olup evlerine gidebilirler.

Bişektomi Operasyonu Nasıl Yapılır?

Yanak inceltme estetiği olarak bilinen bişektomi; daha önce de söylediğimiz gibi ayakta yapılan bir operasyondur. Lokal anestezi uygulanmaktadır. Ancak, hasta, operasyondan evvel detaylı bir ağız temizliği yapmalıdır. Bu sayede, ameliyatın ertesinde herhangi bir enfeksiyon oluşması riskine karşı tedbir alınır.

Yanakların içerisinde yağ torbalarının yanında küçük bir kesiyle operasyona başlanmaktadır. İlk olarak, hastaya lokal anestezi uygulanır. Ardından, cerrah, yanak içerisine küçük bir kesi atmaktadır. Forseps sayesinde doğal bir görünüm elde edilmesi için bichat torbaları kaldırılır. Yağ torbalarının çıkarılmasının ardından ise yaraya dikiş atılmaktadır. Söz konusu işlem her iki yanağa da aynı şekilde uygulanmaktadır. Tüm işlemlerin sona ermesinin ardından ise cerrah tarafından sıkıştırıcı bir bandaj ile tüm işlemler tamamlanmaktadır. Sonuç olarak, bişektomi; 30 ila 45 dakika arasında süren bir operasyondur. İşlemin bitmesiyle beraber hasta sorunsuz olarak taburcu edilmektedir.

Bişektominin Herhangi Bir Riski Var Mı?

Bişektomi operasyonunun başarılı olup olmaması doktora bağlıdır. Doktorun bu konudaki bilgisi ve tecrübesi son derece önemlidir. Doktorun yüze nasıl müdahale ettiği ve nasıl şekil verdiği; operasyonun kaderini belirlemektedir. Bunun yanı sıra, bişektominin herhangi bir zararı yoktur. Yalnızca ameliyata bağlı olarak enfeksiyon riski ve yanak ağrısı söz konusu olabilir.