BİŞEKTOMİ

Op. Dr. Hasan Duygulu

Bişektomi, dünyada olduğu gibi, türkiye’de de en sık gerçekleştirilen estetik ameliyatlardan birisidir.

Bişektomi, burun kanallarını açtığı için işlevsel bir operasyondur ve aynı zamanda estetik operasyon olarak da adlandırılan kozmetik faydalar sağlayabilir. Opr. Dr. Hasan Duygulu, özel kliniğinde en üst düzeyde hizmet vermeye özen gösteren ekibiyle hastalarına mutluluk ve memnuniyet sağlamayı hedeflemektedir.

Dr. Hasan Duygulu son 12 yıl içerisinde 3 binden fazla Bişektomiyi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.

Bişektomi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Dış görünüş; hem erkekler hem de kadınlar için son derece önemlidir. İnsanların daha özgüvenli bireyler olmasını sağlayan dış görünüş özellikleri aynı zamanda kişinin iş hayatındaki başarısını da etkilemektedir. Bu noktada, teknolojinin gelişmesi ve insanların daha bilinçli olması dolayısıyla dış görünüşe verilen önem de her geçen gün artmaktadır. Daha iyi bir dış görünüşe sahip olmak adına birçok estetik operasyon yapılmaktadır. Burun estetiği, lip lift ve daha birçok estetik operasyon sayesinde insanlar aradıkları fiziksel özelliklere sahip olurlar.

Bişektomi operasyonu da yine bu amaçla başvurulan estetik operasyonlardan birisi olmaktadır. Bişektomi nedir diye merak edenlere yanak cerrahisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu işlem ile yüzün çok daha iyi bir görünüme sahip olması hedeflenmektedir. Daha belirgin elmacık kemikleri ve daha ince bir yüz hattı sayesinde insanların eskiye kıyasla daha mutlu olması sağlanacaktır.

Neden Biz

Dr Hasan Duygulu, alanında uzman ve çok fazla deneyime sahip. Rinoplasti ile,
burnunuz daha küçük, daha belirgin, daha ince veya daha geniş yapılabilir. Sadece sahip olmak istediğiniz burnu hayal edin.

Uzman Ekip

Profesyonel Doktor, Hemşireler ve kişisel Hasta Koordinatörünüz

Hasta Takibi

Doktorumuz ile rutin kontrol ve tetkiklerinizin yakın takibi

Profesyonel Deneyim

12 yıl ve 4000’in üzerinde başarılı operasyon

7/24 Erişilebilirlik

Günün her saati ulaşabileceğiniz profesyonel ekip

Öncesi & Sonrası

Burun estetiği hakkında bilgi sahibi olmak için Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası bölümündeki fotoğraflar size yardımcı olabilir ve diğerlerinin sonuçlarını görebilir, Dr Hasan Duygulu ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Öncesi & Sonrası

Burun estetiği hakkında bilgi sahibi olmak için Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası bölümündeki fotoğraflar size yardımcı olabilir ve diğerlerinin sonuçlarını görebilir, Dr Hasan Duygulu ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.  Kimler Bişektomi Operasyonu Yaptırabilir?

  Bişektomi operasyonu; normal kiloya ve yuvarlak bir yüze sahip olan herkes tarafından yaptırılabilir. Ancak, burun estetiği ve diğer operasyonlarda olduğu gibi bu operasyon için de kişinin en az 18 yaşında olması gerekir. Bunun yanı sıra, hem erkekler hem de kadınlar için uygun bir işlem olduğunu söylemeliyiz. Bişektomi operasyonu; kağıt üzerinde basit bir operasyon gibi gözükse de bazı kişilerin yaptırması son derece risklidir.

  Bilhassa aşırı kilolu olan veya obezite hastalığından muzdarip kişiler için riskli olduğunu ifade etmeliyiz. Buna ek olarak, 45 yaş ve üzeri kişilere de tavsiye edilmemektedir. Bişektomi operasyonunun birtakım riskleri bulunmaktadır. Bichat adı verilen yağ torbalarında zamana bağlı olarak bazı azalmalar meydana gelmektedir. Bu noktada, operasyon geçirecek olan kişinin yüzünde erken yaşlanma söz konusu olabilir. Fakat, yine de bu operasyon geçirme konusunda ısrarlı olan hastaların uzman bir hekimle konuşması tavsiye edilmektedir. Doktorun hastayla konuşmasının ardından ondan birtakım testler istemesine rastlanmaktadır.

  Bişektomi sayesinde yüzün daha uzun ve ince gözükmesi sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra, yuvarlak yüz hatlarından şikayetçi olan kişilerin bu şikayetleri ortadan kalkmaktadır. Bu operasyonun avantajlarından birisi de hastalara ayakta işlem yapılmasıdır. Bu sayede, işlemin ardından hemen taburcu olup evlerine gidebilirler.   Bişektomi Operasyonu Nasıl Yapılır?

   Yanak inceltme estetiği olarak bilinen bişektomi; daha önce de söylediğimiz gibi ayakta yapılan bir operasyondur. Lokal anestezi uygulanmaktadır. Ancak, hasta, operasyondan evvel detaylı bir ağız temizliği yapmalıdır. Bu sayede, ameliyatın ertesinde herhangi bir enfeksiyon oluşması riskine karşı tedbir alınır.

   Yanakların içerisinde yağ torbalarının yanında küçük bir kesiyle operasyona başlanmaktadır. İlk olarak, hastaya lokal anestezi uygulanır. Ardından, cerrah, yanak içerisine küçük bir kesi atmaktadır. Forseps sayesinde doğal bir görünüm elde edilmesi için bichat torbaları kaldırılır. Yağ torbalarının çıkarılmasının ardından ise yaraya dikiş atılmaktadır. Söz konusu işlem her iki yanağa da aynı şekilde uygulanmaktadır. Tüm işlemlerin sona ermesinin ardından ise cerrah tarafından sıkıştırıcı bir bandaj ile tüm işlemler tamamlanmaktadır. Sonuç olarak, bişektomi; 30 ila 45 dakika arasında süren bir operasyondur. İşlemin bitmesiyle beraber hasta sorunsuz olarak taburcu edilmektedir.

   Bişektomi’nin Herhangi
   Bir Riski Var Mı?

   Bişektomi operasyonunun başarılı olup olmaması doktora bağlıdır. Doktorun bu konudaki bilgisi ve tecrübesi son derece önemlidir. Doktorun yüze nasıl müdahale ettiği ve nasıl şekil verdiği; operasyonun kaderini belirlemektedir. Bunun yanı sıra, bişektominin herhangi bir zararı yoktur. Yalnızca ameliyata bağlı olarak enfeksiyon riski ve yanak ağrısı söz konusu olabilir.

   Uzmanlarımıza Sorun!

   Tüm sorularınıza cevap almak ve tedaviler hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Sıkça Sorulan Sorular

   Bişektomi ameliyatı kalıcı mıdır?

   Holliwood yanağı ameliyatı da denen bişektomi ameliyatında yapılan Her iki yanaktaki üfleme kasının komşuluğunda bulunan bichat yağ yastıkçıkları dediğimiz yağ pakelerinin bir bölümünün çıkartılmasıdır . Bu işlem lokal anestezi altında olabileceği gibi genel anestezi altında da uyulkanabilir. İşlem yaklaşık 30-45 dakika sürer ve kalıcı bir işlemdir. İşlemden sonra yanaklarda birkaç gün ödem gelişir 1-2 hafta sürebilir. Ödem geçtikten sonra da halen istenen etki oluşmamıştır. 3-6 aylar arasında yanaklarda elmacık kemiklerinin alt kısmı bir miktar incelerek elmacık kemiklerinin daha berliginl görünmesini sağlar . Bişektomi ameliyatı ile herzaman istenildiği kadar yüzde incelme sağlanamayabilir. Çünkü Yüz genişliğini sağalayan şey sadece bichat yağı değil ; Tükrük bezleri , masseter kası , hastanın cilt kalınlığı ve ciltaltı yağ dokusu , maksilla kemik kütlesi gibi bir çok etmen vardır . Bizim sadece şakaklara kadar uzanan yağ yastıkçığının yanak kısmını almakla yüzde her zaman çok belirgin bir incelme olmayabilir.

   Bişektomi ameliyatı ne kadar yağ alınır?

   Bişektomi ameliyatında çıkartılan yağ , bichat yağ pakesinin yanaklarda olan kısmıdır . Şakaklara uzanan kısmını çıkartmayız . Bu da bireylerde değişkenli gösterebilir. Kendi uygulamamda tek bir taraftan 2 cc ile 3.5 cc arasında yağ çıkarttığım olmuştur . Ameliyat lokal anestezi altında ağız içerisine yapılan küçük kesiler ile olabileceği gibi yüz germe ameliyatı esnasında bu yağlar çıkartılabilir. Ancak ben çıkarmak yerine yüz germe ameliyatı sırasında yerini değiştirip augmentasyon amaçlı kullanıyorum .

   Bişektomi İşlemi Nerede Hangi Tür Anestezi İle Yapılmaktadır?

   Bişektomi ameliyatı yaklaşık 30-40 dakika sürer. İşlem esnasında birkaç cc lokal anestezik sayesinde hiçbir ağrı ile karşılaşmayız . Bu yüzden uygulamayı kendi kliniğimde lokal anestezi altında yapıyorum. Ancak panik atak , astım gibi hastalıklar eşlik ettiğinde genel anestezi altında yapılabilir. Diğer ameliyatlarla da kombine edildiğinde hastanede genel anestezi altında uygulanabilir.

   Bişektomi ameliyatı yeme içmeyi kısıtlar mı?

   Bişektomi ameliyatından sonra , yenilen besinler dikişleri açıp yağları aldıktan sonra oluşan boşluğa kaçıp orada enfeksiyon yapmaması için ; hastalara 2 gün süre ile komposto ,meyve suyu ,et suyu , süt gibi pürtüksüz ,sıvı gıdalarla beslenmeleri , her beslenme sonrasında ağılarını gargara ile çalkalamalarını öneririz. Sonraki 2-3 gün de çorba ve yumuşak gıdalara geçilir sonra da normal beslenmeye geçilebilir. Aksi takdirde enfeksiyon ve apse gibi komplikasyonlar gelişebilir. Eğer apse gelişirse hemen boşaltılmalı , daha geniş spekturumlu antibiyotiklere geçilmesi gerekir .

   Bişektomi ameliyatında yaş sınırı var mıdır?

   Bişektomi ameliyatı için bir yaş sınırı yoktur. Ancak hiçbir zaman 10 ya da 15 yaşında yaşında bir birey bir uzmana gidip bişektomi ameliyatı talebinde bulunmaz. Böyle bir şey olsa bile hiçbir hekim ; bireyin henüz kendi vücudu hakkında bir değişime karar verme yetisi olmadığı için böyle bir işlem yapmaz. Ülkemizde Yasal olarak bu yeti 18 yaşında kazanılır ancak kendi uygulamamda kişi kendi vücudunu kabullenme aşamalarını bitirdiği 23-24 yaş gurubu ve üzerinde bu işlemi daha uygun buluyorum .

   Bişektomi şişliği ne zaman geçer?

   Bişektomi ameliyatından sonra il 1 hafta yüzde bir ödem olur. Bu ödem tek taraflı , ve ağrılı ise bunu her bişektomi ameliyatından sonra olan şişlik gibi düşünmemek gerekip mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir . Bişektomi ameliyatından sonra olabilen 2 komplikasyona özellikle değinmek istiyorum . Birisi hematom ( kan birikmesi ) , diğeri ise apse . Hematom ameliyattan sonra damar kesisine bağlı ameliyat sahasının kanaması , ancak atılan dikişlerden dolayı bu kanın dışarı akmak yerine yanakta birikip yanağı şişirmesi ile sonuçlanan bir hadisedir. Her bişektomi ameliyatından sonra mukozal hafifi kanamalar olabilir ancak bunlar sorun teşkil etmez , ama tek taraflı daha belirgin bir yanak şişliği ,ve ağrı ameliyatın ertesi günü başınıza geldiyse doktorunuza danışmanız gerekir . Çözümü tekrar dikişlerin açılıp kanama odağının bulunup kanamanın kontrol edilmesiyle olur . Kendi uygulamamda hastalarıma ; bişektomi ameliyatından sonra, kanama olasılığını minimale indirmek için 1 gün süre ile yanaklara baskı yapıcak şekilde tüm baş kısmını sarıyorum . Ameliyattan sonra beslenme de bu ameliyatta önemli. Ameliyattan sonra 2 gün süre ile hastalara genellikle transparan şekilde beslenmelerini öneririz. Yani pürtüksüz , suya yakın şeffaflıkta besinler ile az ama sık sık olacak şekilde beslenmelerinin öneririz. Bunlar içinde komposto , meyve suyu , et suyu ( sıcak olmayacak şekilde ) , süt sayılabilir. Bunun nedeni tanelerin ameliyat dikişlerine zarar verip ameliyat yerlerinden , ameliyat edilen sahaya ulaşma ihtimali olmasıdır. İşte bu da bahsettiğim ikinci komplikasyonun , apse nin oluşması ile sonuçlanır . Yine tek taraflı belirgin asimetrik şişlik , ağrı ve ateş aklınıza apse yi getirebilir. Eğer bu gibi korkulan durumlar olmazsa 2. Haftadan sonra şişlikler azalmaya başlar ve 3.4 . aylarda elmacık kemiklerinin alt kısmı lokalizasyonunda yüz bir miktar incelir.

   Ameliyat sırasında herhangi bir acı hissedilir mi?

   Bişektomi ameliyatı öncesinde hastanın yanaklarına ağız içerisinden yapılan lokal anestezik maddeler sayesinde , hastalar ameliyat esnasında ağrı , acı duymazlar . İşlem hasta oturur pozisyonda son derece konforlu olur . İşlem sonrasında da hastayı taburcu ederken yapılan intramuskuler ağrı kesici enjeksiyonu sayesinde 7-8 saat pek ağrıları olmaz ( Bu şart değildir , ağızdan ağrı kesici de verilebilir) , hasta bundan sonraki süreci de oral ağrı kesicilerle atlatabilir. 2. Gün ağrı kesici almadan da pek ağrı olmaz .

   Alınan Yağlar Yüzde Herhangi Bir Bölgeye Enjekte Edilebilir mi?

   Bişektomi ameliyatı ağız içerisinden yapılan bir ameliyattır . Tükrük bezinin ağıza açıldığı yerin yukarısı ya da aşağızına yapılan 1 cm lik kesi genelde buna yeterli olur . Ancak yağlar ağız içeridinden çıkarılırken tükrük ile kontamine olur . Ağız içerisinde milyarlarca , yararlı flora bakterisi vardır . Ancak bu bakteriler ağız boşluğundan , kana yada vücut boşluklarına geçerlerse düşmanımız olurlar . Vücutta yağ enjeksiyonunun en çok yapıldığı yerlerden birisi yüzümüzdür. Yaşlandıkça volüm kaybına uğraya yüz cildi ve cilaltı dokumuzun altını doldurmak , volüm kazandırmak hem de rejuvinasyon etkisinden faydalanmak için buralara yağ enjeksiyonu yaparız ve bu yağları vücudun başka bölgelerinden alırız .Bu işlemde steriliteye çok dikkat etmemiz gerekir . Genelde bu bölgeler karın, basen ya da kol olabilir , ancak ağız içerisindeki yağları kullanmayız . Çünkü kontamine olmuş , milyonlarca bakteriyi üzerine almış yağları kimse herhangi bir yüze enjekte edip enfeksiyon riskini almak istemez .

   İşlem sonrası hastanede kalmak gerekir mi?

   Bişektomi ameliyatı günübirlik işlemdir . Hastane yatışı gerekmez .Ameliyattan sonra hasta 2-3 saat süre ile klinikte gözlemlenip sonra taburcu edilebilir. İşlem ancak genel anestezi altında yapılmış ise 4 saat enaz gözlemlenip 4 saat sonra hastaya sıvı gıdalar yedirilir. Sonrasında hastanın vital fonksiyonları , idrar çıkışı normal ise hasta evine taburcu olabilir.

   İşlem sonrası hastanede kalmak gerekir mi?

   Bişektomi ameliyatından sonra hastalar aynı gün evine dönebilir , araç kullanabilir , Çok rahatsız edici ağrılar olmaz , Günlük işlerini yapabilir. Hastanede kalmak gerekmez .Ameliyat sonrası bazen geçici yüz siniri paralizileri olabilir ancak birkaç saat içerisinde geçer çok nadiren 1 ay sürdüğü rapor edilmiştir. Eğer hematom , apse , enfeksiyon gibi komplikasyonlar olmazsa 1- haftada şişlikler genellikle belirgin düeyde azalır . Ben uygulamamda ilk gün yanaklara baskı uygulayacak şekilde pansuman yapılyorum 1 gün sonra bu pansumanı çıkartıp her hangi bir problem varmı kontrol etmek istiyorum . Sonra da 1. Hafta görüyorum .