Ameliyatsız Burun Estetiği

Ameliyatsız Burun Estetiği

Birçok insan farklı sebeplerden dolayı burun estetiği operasyonu geçirmek istemektedir. Estetik kaygıların yanı sıra nefes alma konusunda yaşanan sıkıntıların giderilmesi noktasında burun estetiği operasyonlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Diğer adı rinoplasti olan bu operasyonların açık veya kapalı teknik ile uygulanması söz konusudur. Rinoplastinin ardından kişinin belirli bir iyileşme süreci bulunmaktadır. Şişlikler ve ödemin geçmesinin ardından normal hayata dönülmektedir. Bunun yanı sıra, ilk ameliyatın ertesinde sorunlar meydana gelmesinden dolayı ikinci bir ameliyata da gereksinim duyulmaktadır. Bu noktada, birçok kişi, cerrahi olmayan yöntemler ile burun estetiği operasyonunun var olup olmadığını merak etmektedir. Bu noktada, ameliyatsız burun estetiği ile herhangi bir operasyon geçirmeden burun ile ilgili hem estetik hem de sağlık sorunlarının giderileceğini söyleyebiliriz.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

Enjeksiyon burun estetiği veya 15 dakikalık bir operasyon olarak bilinen bu işlem sayesinde birçok kişinin cerrahi bir süreç geçirmesinin önüne geçilmektedir. Bu işlemin riski daha düşük olmakla beraber maliyeti de daha azdır. Aynı zamanda, rinoplastiye kıyasla daha az acı hissedilmektedir. Aksama süresinin de daha az olduğunu ifade etmek gerekir. Ameliyat masraflarını karşılayamayacak olanlar veya bıçak altına yatmaktan korkanlar için ameliyatsız burun estetiği elzemdir.

Ameliyatsız burun estetiği; rinoplastinin yapmış olduğu her şeyi yapamaz. Bilhassa büyük bir burnun boyutlarının küçültülmesi mümkün değildir. Ancak, simetri oluşturma veya kontur düzensizliklerinin ortadan kaldırılması başta olmak üzere birçok faydalı işlem sunabilir. Bu sayede, burnun yüzde daha küçük gözükmesini sağlayabilir. Ameliyatsız burun estetiğinin faydalarından bahsetmek gerekirse;

  • Burundaki yumru görünümünü ortadan kaldırmak
  • Burundaki ezik veya olukları ortadan kaldırmak veya azaltmak
  • Simetri geliştirmek
  • Rinoplastide olduğu gibi sarkık burun ucu üzerinde kaldırma etkisi yaratabilmek
  • Burundaki yassı köprüyü düzeltmek
  • Yuvarlak bir ucu görünür hale getirmek
  • Kepçeli burun şeklini düzeltmek

Ameliyatsız Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız burun estetiği sayesinde pürüzsüz ve simetrik bir burun görünümü elde edilmesi mümkün olmaktadır. Bu görünümü elde etmek için doldurulması gereken alanlara enjekte edilebilir bir dolgu maddesi küçük miktarlarda olacak şekilde enjekte edilmektedir. Mikrodroplet tekniği sayesinde dolgu eksi miktarlarda enjekte edilir. Ameliyatsız burun estetiği hakkında bilinmesi gereken bir detay bulunmaktadır. Bu süreç bir anda bitmemektedir. Ortalama 4-6 haftalık bir sürecin ardından birkaç seansın sonrasında bu işlemler tamamlanmaktadır.

Enjeksiyon işleminin tamamlanmasının ardından vücut belirli bir savunma mekanizması uygulamaktadır. Dolgu maddesinin çevresinde doğal doku oluşturulmaktadır. Bu sayede, bölgede daha fazla hacim yaratılmaktadır. Bu sebepten dolayı, her enjeksiyon seansının başarılı olma ihtimali bulunmaz. Doktorun yapmış olduğu değerlendirmenin ardından hastanın daha ne kadar enjeksiyona ihtiyacının olduğu veya olmadığı belirlenir. Bir başka deyişle, öznel bir sürecin sonunda doktor ve hasta ameliyatsız burun estetiğinin başarılı olup olmadığına karar verecektir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Riskli Mi?

Cerrahi bir işlem olmamasından dolayı ameliyatsız burun estetiğinin başarılı olup olmayacağı merak konusudur. Bunun yanı sıra, bu işlemin ne kadar güvenilir olduğu da tartışılmaktadır. Ancak, ameliyatsız burun estetiği; genel anestezi yerine yalnızca lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Bu yüzden, cerrahi operasyona kıyasla daha az risk içermektedir. Fakat, yine de birtakım riskler taşımaktadır.

Enfeksiyon, aşırı duyarlılık, tatmin etmeyen sonuçlar, nazal cilt hasarı, granülom oluşumu, silikonun yüzün farklı bir bölgesine taşması, fazla miktarda silikonun enjekte edilmesi gibi riskler bulunmaktadır. Ancak, bu yöntemin her geçen gün yaygınlaşmasından dolayı söz konusu risklerin de azaldığı söylenebilir. Sonuç olarak, ameliyatsız burun estetiği yaptırmak isteyenlerin korkmasını gerektiren bir durum yoktur.