Açık Burun Ameliyatı

Açık Burun Estetiği Nedir?

İnsanların birtakım sebeplerden dolayı burun estetiğine ihtiyacı olmaktadır. Doğuştan veya sonradan ortaya çıkan nedenler dolayısıyla burun estetiği operasyonu yapılmaktadır. Burun estetiği ameliyatı; açık ve kapalı olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. Açık burun estetiği; birçok açıdan avantajlı olduğu için tercih edilmektedir. Burun deliklerinin arasındaki bölgeden küçük bir kesi açılarak işlemler uygulanmaktadır. Bu bölgeden deri kaldırılmasıyla beraber estetik uygulama işlemleri yapılır. Kapalı burun estetiği ise burnun iç bölgesine müdahale yapılmasıyla gerçekleşmektedir.

Burun estetiği operasyonunun açık mı yoksa kapalı mı olacağı birçok faktöre göre değişmektedir. Her şeyden önce, hastaya bir muayene yapılmaktadır. Bu muayenenin sonuçlarına göre değerlendirme yapılır. Bunun yanı sıra, operasyonu yapacak olan hekimin deneyimi de hangi tekniğin uygulanacağı konusunda belirleyici olmaktadır. Sonuç olarak, burun estetiği; burundaki fonksiyonel sorunların ortadan kaldırılması ve daha estetik bir görünüme sahip olunması amacıyla yapılmaktadır. Hastanın durumuna ve hekimin talebine göre açık veya kapalı olmasına karar verilir. Burada önemli olan hastanın sağlığıdır.

Açık Burun Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Burun estetiğinin açık mı yoksa kapalı mı olması gerektiği tamamen hekime bırakılmalıdır. Çünkü, her hastanın kendine özgü bir burun yapısı bulunmaktadır. Burun yapısının getirmiş olduğu sorunlardan dolayı burun estetiği yapılmak istenir. Buna ek olarak, ciddi seviyedeki kemik eğrilikleri başta olmak üzere ileri seviyede deformite ve rinoplasti geçmişi gibi sorunlardan dolayı açık burun estetiği tercih edilmektedir.

  • Açık rinoplasti; bilhassa işlemin yapılması noktasında cerraha avantaj sağlamaktadır. Burun septumunu görme noktasında cerrahın işini kolaylaştıran bir yöntemdir. Bir başka deyişle, açık rinoplasti sayesinde burunda sorunlu olan bölgeler net bir şekilde görülmektedir. Burnun iç bölgesine daha fazla hakim olan cerrah; işlemi daha kolay yapacaktır. Bilhassa şekillendirme konusunda hekimin avantaj kazandığı bir gerçektir.
  • Açık rinoplastinin uygulanması noktasında birçok kişinin aklında işlemin ardından herhangi bir iz kalıp kalmayacağına dair sorular bulunmaktadır. Burun delikleri arasına küçük bir kesi atıldığı için işlemin yapılmasının ertesinde küçük de olsa bir iz kalmaktadır. Ancak, iyileşme süreciyle beraber dikiş izlerinin görünür olmayacağını ifade etmek gerekir.
  • Açık rinoplasti; ortalama 2 veya 2.5 saat sürmektedir. Fakat, işlem öncesinde kompleks ikincil problemlerin varlığı veya kaburga kemiğinden kıkırdak alınması gibi farklı işlemler gerekli oluyorsa ameliyat süresi uzayabilir.
  • Açık rinoplastinin gözle görülür bir riski yoktur. Ancak, hastanın durumuna göre değişecek şekilde her cerrahi operasyonun kendi içerisinde birtakım risklerinin olduğunu ifade etmek gerekir.

Açık Burun Estetiği Kaç Yaşındakilere Uygulanmalı?                                                      

Burun; yüz ifadesinin dengeli olması noktasında son derece önemlidir. Yüz karakterinin ve imajın meydana gelmesi için iyi bir burun ifadesinin bulunması gerekir. Ufak şekil farklılıklarının dahi sorun edildiği bilinmektedir. Bu yüzden, kişinin hem fiziksel hem de duygusal olgunluğa erişmesi gerekir. Açık burun estetiğinin uygulanması noktasında kişilerin en az 18 yaşında olması önemli bir kıstastır. 18 yaşını dolduran bir birey; bu ameliyatı neden istediğini bilecek ve sonuçlarını kabul edecek olgunluğa erişmiştir.

Açık Burun Estetiğinin Ardından Nelere Dikkat Edilmelidir?

Açık burun estetiğinin ardından travma riski bulunmaktadır. Bu noktada, ameliyatın ardından özellikle ağız bölgesini yormayacak türden yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Buna ek olarak, kan sulandıran yiyeceklerden ve ilaçlardan uzak durulmalıdır. Tüm bunların yanı sıra, doktorun belirlediği zamana kadar gözlük kullanılmamalıdır. Dişlerin sert bir şekilde fırçalanması tavsiye edilmemektedir. Son olarak, bir ay boyunca güneşten korunmalıdır. Güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Bu dönemde, burundan nefes alırken bazı sorunlar yaşanabilir.